„Dzieci uczą dzieci”

w Aktualności

Brave Kids wraca w nowej formule, tym razem bez gości z zagranicy, lecz wciąż różnorodnie i kreatywnie. Wśród miast-gospodarzy już po raz siódmy znalazł się Wałbrzych. Młodzi artyści samodzielnie przygotują spektakl podczas warsztatów artystycznych z elementami tańca i teatru. Bezpłatne zajęcia potrwają od 17 do 28 sierpnia. Dzieci będą ćwiczyły i uczyły się w dwóch miejscach: Wałbrzyskim Ośrodku Kultury i w Starej Kopalni.

fot. Krysia Lemańska

Brave Kids to projekt artystyczno-edukacyjny wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim umożliwia rozwijanie talentów i współpracę na zasadzie „dzieci uczą dzieci”, dlatego próżno szukać drugiego takiego wydarzenia w Polsce. Żaden inny projekt dla najmłodszych nie kultywuje idei różnorodności tak mocno jak ten. Wśród miast-gospodarzy już po raz siódmy znalazł się Wałbrzych. W tym roku konieczna była zmiana formuły wydarzenia, ponieważ zaproszenie gości z zagranicy nie było możliwe. Tym niemniej mieszkańcy Wałbrzycha mocno zabiegali o tegoroczną edycję. – Wielu rodziców, goszczących dzieci z zagranicy w poprzedni latach, zgłaszało chęć zorganizowania wersji lokalnej. Prosili nas o warsztaty artystyczne dla dzieci, które po okresie kwarantanny nie mogą doczekać się kontaktu z rówieśnikami podczas kreatywnych zajęć – mówi Magda Sawicka, koordynatorka edycji wałbrzyskiej. Zainteresowanie było tak duże, że bez trudu udało się zebrać dwie grupy. Pierwszą stworzyły dzieci z rodzin goszczących oraz podopieczni Akademii Dzieci Świata. W skład drugiej wchodzą młodzi artyści z Zespołu Pieśni i Tańca wraz kolegami z tzw. wałbrzyskich świetlic podwórkowych. – Brave Kids potrafi dopasować się do każdej sytuacji. Tegoroczną edycję traktujemy jako wielką szansę dla naszych najmłodszych mieszkańców. Większość z nich ma umiejętności artystyczne, ale nie jest to konieczne, aby uczestniczyć w projekcie. Brave Kids to okazja do odkrycia w sobie wyjątkowości, nowych zdolności i podzielenia się nimi z innymi – wyjaśnia Magda Sawicka.

Brave Kids to również przestrzeń do wzajemnej nauki. Podczas warsztatów artystycznych dzieci i młodzież samodzielnie przygotują spektakl, z którym najpierw wystąpią na finale lokalnym w Starej Kopalni (28 sierpnia, wstęp wolny), po czym – tego samego dnia – pojadą do Wrocławia na finał główny. Tam spotkają się razem z uczestnikami z pozostałych miast (Wrocławia, Warszawy, Gdańska, Przemyśla, Obornik Śląskich i Rzeszowa), by razem wystąpić w pokazie finałowym „Brave Kids pod wrocławskim niebem”. Bezpłatne warsztaty artystyczne potrwają w Wałbrzychu od 17 do 28 sierpnia. Dzieci będą ćwiczyły i uczyły się w dwóch miejscach: Wałbrzyskim Ośrodku Kultury i w Starej Kopalni. Spektakl pomogą przygotować im dorośli: Sylwia Sałamaj (instruktor tańca ludowego), Angelika Toborek (instruktor tańca współczesnego), Ilona Krawczyk (aktorka teatralna) oraz Jakub Fikus (tancerz ognia, kuglarz). Różnorodność domen opiekunów z pewnością przełoży się na ostateczny program artystyczny, który przygotują Brave Kids.

Projekt w Wałbrzychu wspiera fundacja EMU. Pieniądze na organizację wydarzenia w całej Polsce pochodzą z dotacji uzyskanej przez stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła z Wrocławia. – Trwająca edycja nie byłaby możliwa do zorganizowania bez finansowania z ministerstwa kultury oraz gminy Wrocław. Dzięki pieniądzom wspieramy lokalnych artystów i organizacje, zapewniając im zatrudnienie w ramach naszego projektu – podkreśla Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids. To niezwykły projekt, łączący źródłowe kultury i tradycje muzyczne, taneczne i teatralne odległe od siebie nieraz o tysiące kilometrów. To również autorski model pracy twórczej, umożliwiający dzieciom swobodne rozwijanie talentów i artystyczną współpracę. Takie podejście doskonale się sprawdziło, czego dowodem jest 10 dotychczasowych edycji projektu. Wzięło w nich udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych z kilkudziesięciu krajów z pięciu kontynentów, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Wspólne spektakle młodych artystów przypominały wulkany energii, zawsze były niepowtarzalne i zaskakiwały pomysłowością. Brave Kids to jedyny tego rodzaju międzynarodowy projekt. Zyskał uznanie na całym świecie. Projekt powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Bezpieczniej na drogach powiatu

Powiat Wałbrzyski kontynuuje program współfinansowania budowy, przebudowy i modernizacji chodników na ternach
Go to Top