Awansowali do finału ogólnopolskiego

Awansowali do finału ogólnopolskiego

w Aktualności

Sukcesem zakończył się udział wałbrzyskiej „Piętnastki” w eliminacjach regionalnych Odysei Umysłu, które w minioną sobotę odbyły się we Wrocławiu. Na scenie zaprezentowało się 97 drużyn z województwa dolnośląskiego i opolskiego.

Awans do Finału Ogólnopolskiego uzyskało 25 zespołów. Wśród nich reprezentacja Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu. Zespół, który przedstawił rozwiązanie problemu 5 „Na własne oczy” w III grupie wiekowej złożony jest z absolwentek PSP 15. Karolina Mołczan, Hania i Kasia Mazur, Martyna Tarnecka i Jagoda Smaglińska są obecnie uczennicami Zespołu Szkół nr 2 (PG nr 13 i II LO), a Nikola Furman- Prywatnego Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu. Jednak z przywiązania do swojej podstawówki i do trenerki, Marty Urych dziewczyny spotykają się po lekcjach, by wspólnie trenować i godnie reprezentować szkołę i Wałbrzych.

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program i konkurs kreatywnego rozwiązywania problemów. Każdego roku publikowanych jest 5 problemów długoterminowych. Odyseusze pracując w zespołach (5-7-osobowych) przez kilka miesięcy przygotowują swoje ośmiominutowe rozwiązanie, które następnie prezentują na eliminacjach regionalnych. Najlepsi awansują do Finału Ogólnopolskiego mającego rangę Mistrzostw Polski.

Zadaniem, które w tym roku zrealizował zespół absolwentek PSP 15 był problem 5. Należało w nim przygotować oryginalne przedstawienie, w którym pewna społeczność czuje się zagrożona przez coś, co znajduje się w miejscu, gdzie żaden z jej członków jeszcze nigdy nie był. Za pomocą metody stworzonej przez drużynę, wspólnota miała wybrać ze swego grona jednego lub więcej Podróżnika, który uda się w owo tajemnicze miejsce, aby je lepiej poznać. Dotarłszy do celu wyprawy, Podróżnik powinien wysłać do domu wiadomość, która przekona jego pobratymców, że w rzeczywistości nie mają się czego bać. W spektakl wpleciona musi być także postać narratora, dwie rymowanki oraz ruchomy element scenografii.

Drugim elementem konkursu jest tzw. problem spontaniczny. Jest to szybkie zadanie, w którym drużyna współpracując ze sobą, mając do dyspozycji ograniczony czas i materiały (słomki do napojów, plastelinę, kawałek sznurka, kilka spinaczy, gumek recepturek i kartkę papieru) musi na przykład zbudować jak najwyższą wieżę lub most łączący dwa stoliki.

Drużyna absolwentek wałbrzyskiej PSP 15 była najlepsza w swoim problemie w swojej grupie wiekowej. Zdobyła maksymalną liczbę punktów gromiąc drużyny z Opola, Wrocławia czy Oleśnicy. Sędziowie byli pod ogromnym wrażeniem samodzielnie przygotowanych przez zespół dekoracji, strojów a przede wszystkim scenariusza- pełnego humoru i radości. Odyseuszki recytowały, śpiewały i tańczyły wywołując aplauz zgromadzonej publiczności. Na widowni znalazła się ogromna grupa rodziców, którzy tradycyjnie już wystąpili w błękitnych koszulkach z napisem „Z Wałbrzycha rodzice- najlepsi kibice”. W 2012 roku za sportowy i piękny doping rodzice ci zostali wyróżnieni na Finale Ogólnopolskim prestiżową Nagrodą Omera. Od tego czasu o ekipie z Wałbrzycha mówi się w Odysei tylko pozytywnie.

Dodatkowo, podczas uroczystej gali ogłoszono nominację trenerki Marty Urych do Nagrody im. Profesor Sołowiej. To szczególne wyróżnienie przyznawane jest osobom, które poza byciem dobrymi trenerami, aktywnie działają na rzecz rozwoju Odysei Umysłu w Polsce. Pani Marta była współorganizatorem konferencji Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Wałbrzyskiego, która odbyła się w październiku w PSP 15 a dotyczyła m.in. Odysei Umysłu, prowadzi szkolenia dla trenerów z całej Polski, aktywnie w swoje działania włącza rodziców i zaraża pozytywną odysejową energią.

W tej chwili drużyna wraz z trenerką przygotowuje się do startu w Mistrzostwach Polski, tzw. Finale Ogólnopolskim Odysei Umysłu, który w dniach 29-30 marca 2014r. odbędzie się w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Najlepsi w Polsce wyjadą następnie reprezentować nasz kraj na Finale Światowym w USA.

Koszt wyjazdu drużyny na Mistrzostwa wynosi ok. 2500 zł. Odyseuszki już przystąpiły do zbierania funduszy na wyjazd- upiekły ciasta i zorganizowały w „Piętnastce” kiermasz. To jednak wciąż za mało. Osoby mogące wesprzeć drużynę prosimy o kontakt emailowy z trenerem, Martą Urych- marta.urych@gmail.com

 

W eliminacjach regionalnych wystąpiły również 4 inne zespoły z PSP 15, które choć nie uzyskały awansu do Finału Ogólnopolskiego, godnie reprezentowały swoją szkołę i miasto.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top