Boguszowianin marszałkiem Sejmu

Boguszowianin marszałkiem Sejmu

w Aktualności

Dokładnie 1 czerwca 2015 r. odbyły się obrady XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, które pod czujnym okiem Prezydium Sejmu prowadzili Michał Skręta, Michał Nehring oraz Damian Nowicki z Boguszowa-Gorc.

„Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież" – o tym dyskutowali młodzi parlamentarzyści, którzy zebrali się dziś w gmachu przy Wiejskiej. Po burzliwej debacie młodzi politycy podjęli wspólną uchwałę. Obrady XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży otworzył marszałek Radosław Sikorski. – Życzę Wam cierpliwości podczas dzisiejszych dyskusji, a także budowania  kompromisów, bez których ani parlament ani demokracja nie mogłyby istnieć – powiedział marszałek Sejmu. – Zachęcam do wytrwałego współtworzenia rzeczywistości, bo to jak Polska będzie wyglądać w kolejnych dekadach zależy także od Was – podkreślił. Marszałek Sikorski przypomniał też, że obrady są okazją do nauki zasad stanowienia prawa regulującego życie społeczeństwa. Życzył młodym posłankom i posłom, by była to dla nich pouczająca lekcja demokracji. Młodych polityków powitała również premier Ewa Kopacz.

XXI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM) jest projektem edukacyjnym, zorganizowanym przez Kancelarię Sejmu w porozumieniu z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Do udziału w obradach zgłosiło się 525 dwuosobowych zespołów. Na podstawie oceny przeprowadzonych przez uczniów badań zakwalifikowanych zostało 460 młodych parlamentarzystów. 9 i 10 maja br. nowo wybrani „posłowie" spotkali się na posiedzeniach komisji problemowych gdzie przy pomocy sejmowych legislatorów opracowali projekt uchwały w sprawie miejsca ludzi młodych w przestrzeni publicznej. Ponadto podczas warsztatów parlamentarzyści SDiM mieli za zadanie wybrać swoich przedstawicieli – prezydium komisji, posła sprawozdawcę oraz marszałków. Po raz pierwszy Sejm Dzieci i Młodzieży zebrał się w 1994 r. Polska jako pierwszy kraj w Europie zorganizowała tego typu przedsięwzięcie. Dzieci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych obradowały wtedy na temat „Wojna – zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa". Młody przedstawiciel Boguszowa-Gorc, Pan Damian Nowicki aktywnie uczestniczy w życiu społecznym. Działa na rzecz upowrzechniania idei samorządności, idei społeczeństwa obywatelskiego. Aktywność Damiana świadczy o jego dużej dojrzałości społecznej.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Piłeś?Nie jedź!

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali mieszkańca Wałbrzycha,
Go to Top