Chcą pomagać jeszcze więcej

Chcą pomagać jeszcze więcej

w Aktualności

Wałbrzyska Toyota jest pierwszą firmą na naszym terenie, która zdecydowała się utworzyć fundusz grantowy, z którego będą mogły korzystać lokalne organizacje pozarządowe. W tym roku w puli funduszu Toyoty znalazło się 40 tysięcy złotych. Do 21 marca 2011 roku, wszystkie, wałbrzyskie organizacje zainteresowane pozyskaniem pieniędzy na realizację swoich pomysłów, mogą składać wnioski o przyznanie dofinansowania. O tym skąd pomysł na utworzenie funduszu i czemu mają służyć realizowane projekty rozmawiamy z Grzegorzem Górskim z TMMP w Wałbrzychu. Więcej w gazecie 30 Minut.

Redakcja: Skąd pomysł utworzenia firmowego, lokalnego funduszu grantowego dla organizacji non-profit?

– Grzegorz Górski: Od 2004 roku w Wałbrzychu obecny był program „Szkoły dla ekorozwoju” który finansowała nasza firma. Ten program się zakończył i teraz powraca w nieco zmienionej formule. Program „Szkoły dla ekorozwoju” obejmował całą Polskę. W pewnych aspektach nie przystawał od naszych realiów lokalnych, dlatego stwierdziliśmy, że na bazie naszych doświadczeń uruchomimy nowy Fundusz Toyoty. Główna różnica polega na tym, że nasze poprzednie przedsięwzięcie kierowane było tylko i wyłącznie do szkół, przedszkoli oraz jednostek edukacyjnych, natomiast teraz o pieniądze mogą się starać wszystkie organizacje non profit typu stowarzyszenia, kluby sportowe, uczelnie…

Red.: A wspólnoty samorządowe?

-G.G.: Wspólnoty samorządowe także. To też są organizacje non profit. Tym instytucjom chcemy pomagać. W jaki sposób? Dokładnie taki jak miało to miejsce w ramach programu „Szkoły dla ekorozwoju”. Czyli te instytucje, które mają jakieś projekty z zakresu ekologii i chcą je realizować, mogą starać się o wsparcie finansowe z naszego funduszu.

Red.: O jakie kwoty mogą się starać wałbrzyskie organizacje non-profit?

G.G.: Jednorazowy grant nie może przekroczyć kwoty 10 tysięcy złotych. Na razie bazujemy na tej sumie, którą wykorzystywaliśmy dla szkół. W przyszłości będziemy chcieli zwiększać nasze zaangażowanie finansowe. Podobnie będzie w przyszłości z obszarami na które chcemy przekazywać pieniądze. W pierwszym roku funkcjonowania Funduszu Toyoty kierujemy pieniądze na programy ekologiczne. Natomiast z czasem chcemy rozszerzyć formułę Mamy na przykład zamiar kierować pieniądze na projekty związane z pomocą społeczną, czy bezpieczeństwem na drogach. Obszary te zawsze jednak związane będą z priorytetami naszej firmy. Z jednej strony poprzez produkowanie samochodów zmniejsza się bezpieczeństwo, bo tych samochodów jest coraz więcej, z drugiej strony zarówno same samochody jak i proces ich produkcji powodują pewien, negatywny wpływ na ekologię, więc jako rodzaj offsetu staramy się w tym obszarze być mocno obecni finansując ekologiczne projekty. W ramach corocznych badań pytamy mieszkańców Wałbrzycha i okolic o to, które dziedziny życia wymagają wsparcia ze strony lokalnych firm i tutaj pomoc społeczna jest na pierwszym miejscu więc z pewnością w tym kierunku będziemy podążać.

Red.: Jak ma wyglądać procedura składania wniosków do funduszu? Cy są potrzebne jakieś specjalne dokumenty, wnioski? Co należy w nich zawrzeć? Jak to wygląda techniczne?

G.G.: Wszystkie zasady są dostępne na stronach internetowych fabryki Toyoty – www.toyotapl.com.- w formie regulaminu, wzoru wniosku i harmonogramu prac. W razie wątpliwości można do nas zadzwonić lub przesłać pytania pocztą elektroniczną. W firmie został wydzielony specjalny zespół do obsługi naszego programu. Termin zgłaszania wniosków upływa 21 marca 2011 roku. W ciągu tygodnia chcemy podjąć decyzje, które projekty będziemy wspierać, a przekazanie środków na ich realizacje odbywać się będzie pomiędzy kwietniem a końcem października. W następnych latach chcielibyśmy cały proces rozpoczynać pod koniec roku i dać wnioskodawcom więcej czasu na złożenie projektów.

Red.: W jaki sposób sprawdzacie wiarygodność wnioskodawców?

G.G.: Nie mamy specjalnych procedur na sprawdzanie wiarygodności organizacji. Mamy duże zaufanie oraz doświadczenie. Znamy niektóre, lokalne organizacje, co oczywiście nie zamyka drogi innym. Mamy dobre kontakty w instytucjach lokalnych, ośrodkach społecznych, urzędzie miasta i będziemy chcieli pewne wątpliwości z nimi konsultować, czyli zwrócić się do tych partnerów, którzy już z tą organizacją współpracowali. Kryteria są tak ułożone, że sama organizacja, stowarzyszenie dostanie więcej punktów jeżeli zaangażuje jakąś grupę lokalnych partnerów, jeżeli chce samodzielnie realizować projekt otrzyma mniej punktów.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top