„Dobro dzieci najważniejsze” ?

w Aktualności/Wałbrzych

Rodzice ponad 150 dzieci z Przedszkola Niepublicznego Siódemka w Wałbrzychu proszą prezydenta Wałbrzycha  o spotkanie i ponowne przeanalizowanie decyzji związanej z wypowiedzeniem umowy na najem budynku, w którym znajduje się placówka.

Przedszkole przy al. Wyzwolenia 36 z powodzeniem funkcjonuje w tym miejscu od 2000 roku. Gdy zarządzające placówką dyrektor Cecylia Pałka przejmowała obiekt był on zaniedbany, niedoinwestowany i słabo wyposażony. Przez kolejne lata przeprowadzono w nim szereg prac. Wyremontowano  całe przedszkole, wyposażono  w najnowszy sprzęt, wymieniono wszystkie okna, naprawiono dach, zrobiono cały blok żywieniowy, wymieniono całą instalację elektryczną i wodną oraz podłogi. – Zrobiliśmy kapitalny remont ogrodu przedszkolnego. Pojawiły się nowe parkany, przęsła, chodniki, zabezpieczenia od Parku Sobieskiego, sprzęt ogrodowy dla dzieci – wylicza dyrektor Cecylia Pałka. Decyzją władz miasta ma się jednak wyprowadzić. Dlaczego? Miasto pozyskało  bowiem środki na rewitalizację. Budynek, w którym znajduje się przedszkole jest na miejskiej mapie. – Pod koniec 2018 roku odbyłem szereg spotkań z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami informując o wytypowanych do remontu lokalizacjach na terenie miasta, informacje te były wielokrotnie powtarzane w przestrzeni medialnej. Jedną z tych lokalizacji jest budynek przy al. Wyzwolenia 36-38, w którym Pani prowadzi zasłużone i renomowane przedszkole – odpisuje zainteresowanym Roman Szełemej. W dalszej części pisze, że z przyjemnością czyta o kolejnych sukcesach placówki, nagrodach i osiągnięciach. –  Te pozytywne głosy sprawiły, że przeanalizowałem ponownie sytuacje i przychyliłem się do prośby wydłużając o rok termin wypowiedzenia dzierżawy budynku z 31 sierpnia 2019 roku do 31 sierpnia 2020 roku – zmieniając tym samym pierwotnie plany odnośnie remontu budynku w ramach programu rewitalizacji, które miały rozpocząć się już jesienią 2019 roku. Rozumiejąc trudną sytuację nie mogę jednak przystać na Pani propozycję całkowitego porzucenia decyzji o wypowiedzeniu umowy dzierżawy gdyż obligują mnie terminy i zobowiązania wynikające z zapisów umowy z EBI (Europejski Bank Inwestycyjny – redakcja) – odpisuje gospodarz Wałbrzycha. W Decyzji jednak dalej nie zmienia.

Rodzice walczą o placówkę

Opiekunowie dzieci uczęszczających do Niepublicznego Przedszkola Siódemka w Wałbrzychu nie potrafią pogodzić się z decyzją Romana Szełemeja. Wystosowali apel do gospodarza miasta z prośbą o spotkanie.

–  Zawsze byliśmy Pana zwolennikami, bo jest Pan bardzo dobrym gospodarzem Naszego Miasta . Niestety w tym wypadku jesteśmy bardzo rozczarowani i nie umiemy zrozumieć Pana decyzji. Nasze Przedszkole jest jednym z Najlepszych w Naszym rejonie  – zdobyliśmy I miejsce w Plebiscycie Gazety Wrocławskiej na Najlepsze Przedszkole Dolnego Śląska.  Nasze dzieci co roku zdobywają nagrody na różnego typu konkursach , które są organizowane na terenie Naszego Miasta.  Maluchy uwielbiają swoje przedszkole i Panie do których są bardzo przywiązane . Dzieci są ze sobą bardzo zżyte . Zamknięcie placówki spowoduje iż Nasze dzieci zostaną rozdzielone do różnych placówek, w których nie będą znać nikogo. Panie Prezydencie czy zdaje sobie  Pan sprawę jaka to będzie dla nich trauma….Są to małe dzieci , które nie rozumieją, że zamyka się ich przedszkole – one będą wiedziały tyko tyle ,ze nagle we wrześniu  zostaną rozdzielone ,a w ich życiu zabraknie poczucia bezpieczeństwa i cały ich niewinny świat się zawali. Wierzymy w to, że jeśli nie ma możliwości uratowania Naszej Placówki to Pan Panie Prezydencie jest w stanie zaoferować Nam jakieś rozwiązanie. Zawsze powtarza Pan, że dobro dzieci jest dla Pana najważniejsze. Mamy nadzieje, że i tym razem przewidział Pan, że w ramach wypowiedzenia dzierżawy zamknięte zostanie  Nasze Przedszkole, w którym jest prawie 200 dzieci w wieku 2,5-6 lat  i ma Pan jakiś plan zastępczy dla Nas. My rodzice jesteśmy przerażeni faktem wizji zamknięcia Naszego Przedszkola. Rodzice dzieci w wieku 4-6 lat będą mieli bardzo duży problem ze znalezieniem miejsc w przedszkolach gminnych i prywatnych w Naszym Mieście. W każdym przedszkolu, co roku tworzone są nowe grupy dzieci młodszych, które zaczynają swoja przygodę z przedszkolem. W grupach starszych (4-6 lat) w pozytywnym scenariuszu może w każdym przedszkolu w Naszym Mieście będzie 1-2 wolne miejsca. My rodzice dzwoniliśmy do każdego przedszkola w Wałbrzychu i w każdym bez wyjątku jest taka sama sytuacja. Max 1-2 miejsca , jeśli dziecko uczęszczające do placówki zrezygnuje to w jego miejsce będzie mogło wejść kolejne dziecko z listy ….Ale Naszych dzieci w grupach starszych jest prawie 150. Proszę o informację, co mamy zrobić we wrześniu, kiedy Nasze dzieci nie będą miały miejsca w Placówkach Przedszkolnych.

W każdej odpowiedzi na odwołanie złożone przez Panią Dyrektor Naszego Przedszkola powołuje się Pan na rewitalizacje kamienicy przy Al. Wyzwolenia 36 , w której znajduje się przedszkole. Rozumiemy , że dba Pan o stan techniczny  nieruchomości w Naszym Mieście , ale czy nie można przeprowadzić tych remontów etapami? Zaczynając od zewnętrznych części budynku, aby dzieci mogły uczęszczać do przedszkola. A później etapami remontować piętra przedszkola.

Panie Prezydencie w nawiązaniu do pisma z dnia 17.05.2019  roku My Rodzice ponownie prosimy o spotkanie w Naszej placówce.  Mamy nadzieję, że na spotkaniu  z Panem w Naszym Przedszkolu uda nam się wypracować jakiś wspólny kompromis. Dlatego tez bardzo prosimy o wyznaczenie dogodnego dla Pana terminu w listopadzie w godzinach popołudniowych uwzględniając fakt iż my rodzice pracujemy – napisali przedstawiciele rady rodziców. Na odpowiedź czekają. My również, bo pytania, co dalej w tej sprawie, wysłaliśmy do rzecznika prezydenta. Poniżej odpowiedzi.

  • Czy decyzja ta jest ostateczna?

– Tak, decyzja jest ostateczna i nie podlega już negocjacjom z uwagi na istniejące zobowiązania odnośnie programu rewitalizacji miasta realizowanego ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego, którego częścią jest remont kamienic przy al. Wyzwolenia 36-38. Program wszedł w życie w 2018 r. i jest wykonywany zgodnie z założonym planem. Od początku roku 2019 r. rozpoczęliśmy proces wykwaterowywania mieszkańców oraz organizacji pozarządowych i stowarzyszeń z budynku przy al. Wyzwolenia 38, zaś dyrekcja przedszkola otrzymała wypowiedzenie umowy dzierżawy, albowiem zgodnie z pierwotnym planem pierwsze prace remontowe miały rozpocząć się już w grudniu tego roku. Termin ten został jednak przesunięty na wrzesień 2020 na prośbę dyrekcji i z uwagi na dobro dzieci. Dodatkowy rok miał być czasem dla dyrekcji placówki na podjęcie stosownych działań odnośnie przedszkola: znalezienie lokalu zastępczego na czas remontu oraz takie zaplanowanie organizacji pracy placówki, aby móc dalej funkcjonować na rynku usług edukacyjnych.

  • – Czy argumentem przemawiającym za pozostaniem placówki w tym miejscu dla Prezydenta Wałbrzycha nie jest duża ilość dzieci (ponad 150) oraz szereg nagród, które  placówka otrzymała w okresie działalności.

– Jesteśmy świadomi sukcesów pedagogicznych tego zasłużonego i renomowanego przedszkola oraz wielu nagród. Mamy nadzieję, że działalność ta będzie dalej realizowana.

  • – Czy władze miasta szukają rozwiązań, które pomogły zaspokoić potrzeby dużej grupy mieszkańców, czy takie przedstawiły oraz czy wskazały jakiś lokal zastępczy w pobliżu obecnie funkcjonującego?

– Gmina Wałbrzych nie jest organizatorem, ani organem prowadzącym dla tego przedszkola. Wszystkie decyzje odnośnie przeniesienia bądź likwidacji przedszkola pozostają w gestii dyrektora placówki. Zgodnie z prawem to dyrektor odpowiada za sposób organizacji podległej mu placówki, podejmuje decyzje wiążące odnośnie dalszej działalności. Prezydent, ani podległe mu służby nie mogą, do dnia otrzymania wiążącej informacji od dyrekcji przedszkola podjąć żadnych decyzji odnośnie dzieci czy pracowników placówki. Dyrekcja przedszkola po otrzymaniu pisma o wypowiedzeniu umowy dzierżawy nie zainicjowała, ani nie podjęła żadnych rozmów odnośnie np. lokalu zastępczego.

  • – Czy władze miasta planują spotkać się jeszcze z radą rodziców w tej sprawie?

– W poniedziałek wpłynęła prośba od Rady Rodziców z prośbą o spotkanie. W zeszłym tygodniu z inicjatywy pracowników przedszkola odbyło się spotkanie z wiceprezydent oraz kierownik Biura Edukacji, Kultury i Sportu.

  • – Czy istnieje możliwość przeprowadzenia rewitalizacji obiektu etapami, co pozwoliłoby działa na bieżąco przedszkolu, a w późniejszym okresie pozostawić placówkę w tym miejscu? – Jakie są plany zagospodarowania obiektu po przeprowadzeniu rewitalizacji?

– Niestety nie, albowiem założenia rewitalizacji budynków przy al. Wyzwolenia 36-38 oraz przyległego terenu zakładają podjęcie szeroko zakrojonych prac zmierzających do zwiększenia wartości użytkowej:  kompletną zmianę ciągów komunikacyjnych, układu pomieszczeń przez połączenie ich w jedną całość, dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych,  a nie jedynie remont fasady. Modyfikacjom poddany zostanie także teren dookoła budynku. W obiektach po rewitalizacji będzie wydzielona przestrzeń dla realizacji zadań związanych z opieką przedszkolną, wspólna powierzchnia dla organizacji pozarządowych oraz mieszkania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top