Ekologicznie w Gminie Czarny Bór

w Czarny Bór

Zajęcia przyrodnicze, recyklingowe, warsztaty kulinarne w myśl zasady „zero waste” oraz nauka racjonalnego korzystania z wody to tylko jedne z wielu proekologicznych zajęć, które od lipca do września br. odbywały się w Biblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze.

Zrealizowane zajęcia to efekt współpracy z Grupą Nieformalną „Ludzie z Pasją” oraz projektu pn. „Z Ekologią nam po drodze” w ramach programu Dolnośląskie Małe Granty współfinansowanego z budżetu Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Dzięki dofinansowaniu mieszkańcy gminy, mieli okazję spotkać się ze znanym w regionie przyrodnikiem i fotografem Krzysztof Żarkowski LoveBirds. Podczas warsztatów okraszonych wspaniałymi zdjęciami uczestnicy przekonali się jak ważne jest racjonalne korzystanie z wody, jak duży wpływ ma ona na życie nasze i zwierząt zamieszkujących region. Jak z powodu braku wody znikają z naszych terenów niektóre gatunki ssaków i ptaków. Niezwykle ciekawe były również warsztaty recyklingowe przygotowane przez wrocławskie Centrum Edukacyjne Ekolandia.edu. W warsztatach wzięły udział zarówno dzieci jak również dorośli i seniorzy. Było rodzinnie, zabawowo i oczywiście ekologicznie. Nie zabrakło quizów i gier z nagrodami, a podczas zajęć szybko okazało się, że mieszkańcy  gminy Czarny Bór mają bardzo dużą wiedzę ekologiczną. Swoistą wisienką na torcie były z kolei warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy mogli nie tylko posmakować różnorodnych pyszności, ale również przekonać się, że „zdrowo” może oznaczać także „pysznie”.

Jednym z ostatnich elementów projektu było sprzątanie gminy, za które wspólnie z organizatorami zabrali się uczniowie Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolny (klasa IV a wraz z wychowawczynią Panią Marzeną Glazar-Kwiecień). Realizatorzy projektu (Biblioteka + Centrum Kultury oraz Grupa „Ludzie z Pasją”) wyrażają nadzieję, że dzięki takim akcjom uda się zachęcić wszystkich do bycia EKO.  Wszyscy mamy wpływ na świat, w którym żyjemy, a nawet najmniejsze działania i zachowania mają wpływ na nasze środowisko.  Program Dolnośląskie Małe Granty współfinansowany jest z budżetu Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Realizator projektu: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Czarny Bór

Kolejne drogi do remontu

Droga do gruntów rolnych w Grzędach Górnych zostanie poddana przebudowie na długości

W trosce o bezpieczeństwo

Grupa Sudecka GOPR  przeprowadzała cykl ćwiczeń w zakresie ewakuacji i transportu ludzi,

Nowy wóz w Grzędach

Słoneczna aura dopisała oficjalnemu powitaniu średniego wozu ratowniczo-gaśniczego z napędem  4×4.  OSP
Go to Top