"Gra" o 300 milionów

"Gra" o 300 milionów

w Aktualności

To oferta dla tych osób, które nie mają kanalizacji i w najbliższych latach nie mają szans na podłączenie się do zbiorczych oczyszczalni. W grę wchodzi 300 milionów złotych. Rozmowa z Jerzym Ignaszakiem, członkiem Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

– W Narodowym Funduszu są duże pieniądze na budowę przyłączy kanalizacyjnych i biologicznych oczyszczalni ścieków. I to bez konkursu… – Potwierdzam. Chodzi o program na kwotę 300 milionów złotych. To oferta dla tych osób, które nie mają kanalizacji i w najbliższych latach nie mają szans na podłączenie się do zbiorczych oczyszczalni. Skorzystają także ci, którzy dotychczas nie podłączyli się do już istniejących kanalizacji. Szacujemy, że po zrealizowaniu programu w całym kraju zostanie wybudowanych około 11 tys. przydomowych biologicznych oczyszczalni i prawie 21 tys. przyłączy do kanalizacji.

– Od kiedy „Kowalski" może ubiegać się o dofinansowanie? – Wnioski do Narodowego Funduszu mogą już przekazywać tylko samorządy i spółki komunalne. Po przyznaniu pieniędzy dla danej gminy, to w niej będzie można ubiegać się o wsparcie. Sfinansujemy oczyszczanie ścieków w gospodarstwach domowych, w tym również zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, w gospodarstwach agroturystycznych oraz w obiektach użyteczności publicznej.

– Samorządowcy muszą więc wykazać się refleksem, żeby nie przegapić tych pieniędzy?- Oczywiście. Dodałbym jeszcze, że profesjonalizmem w przygotowaniu dokumentacji. Trzeba się spieszyć, bo wnioski są rozpatrywane bez konkursu, w kolejności wpływu do NFOŚiGW. Chociaż program będzie realizowany do końca 2015 roku, to wnioski są oceniane w ramach przyjętego w kolejnych latach limitu środków. Statystycznie na jedno województwo przypada po 20 milionów. Dolny Śląsk nie może nie skorzystać z tej szansy.

– Jednak aby otrzymać wsparcie, najpierw trzeba mieć wkład własny…- To prawda. Będzie wymagane minimum 10 proc. Podkreślam, że warunki są bardzo atrakcyjne. Finansowane będzie aż 90 proc. kosztów kwalifikowanych, poniesionych na realizację inwestycji. Kwota dofinansowania podzielona została w równym stopniu – po 45 proc. – na dotację, której nie trzeba będzie zwracać, jak i pożyczkę z korzystnym oprocentowaniem, tylko 3,5 proc. w skali roku. Zainteresowani mogą wybrać jedną ofertę dofinansowania lub obie jednocześnie. Nie ma podobnego programu w kraju.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top