GraMY z Orkiestrą

w Aktualności

Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej zbierane są w tym roku pieniądze przez wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Fot. Łukasz Widziszowski / użyczone WOŚP

Najogólniej mówiąc – zbierać będziemy środki na zakup najnowocześniejszych  urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Chirurdzy wszystkich specjalności dzień i noc w całej Polsce ratują życie tych dzieci. Będziemy się skupiać przede wszystkim na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia –  wyjaśniają sztabowcy orkiestry. Aby operacje były skuteczne i  bezpieczne i aby jak najmniej było powikłań, a wyniki wczesne i odległe nie różniły się od najlepszych na świecie, potrzebne są najnowocześniejsze i bardzo kosztowne urządzenia medyczne. Stanowią one niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czy zakładów diagnostyki obrazowej. Należą do nich: lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C i zestawy endoskopowe. Cel 28. finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.

W ostatnim roku w Polsce, w 67 oddziałach chirurgii dziecięcej wykonano ponad 80 tysięcy operacji. Choć polska chirurgia dziecięca jest na wysokim poziomie europejskim, trzeba zwiększać ilość operacji małoinwazyjnych, endoskopowych, które powodują mniejszy uraz operacyjny, zmniejszają dolegliwości dziecka związane z koniecznością operacji oraz  skracają pobyt dzieci i rodziców w szpitalu. Potrzebny jest zarówno najnowocześniejszy i bardzo kosztowny sprzęt do operacji endoskopowych jak i edukacja zespołów zabiegowych – czytamy na stronie fundacji WOŚP. Konsultantem krajowym w dziedzinie chirurgii dziecięcej  jest prof. dr hab. Janusz Bohosiewicz, który będzie również ekspertem medycznym 28. Finału WOŚP.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała 28 lat temu dla ratowania życia dzieci z wrodzonymi wadami serca. Dzisiaj, w 9 ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej  w Polsce, wykonuje się rocznie ok. 2,5 tysiąca operacji serca u dzieci, w tym najbardziej  skomplikowane operacje u noworodków i dzieci z sercem jednokomorowym. – Jesteśmy pod tym względem unikalnym krajem europejskim, a wyniki leczenia tych dzieci należą do najlepszych na świecie. Wymaga to najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego, w tym echokardiografów nowej generacji, urządzeń niezbędnych do operacji na otwartym sercu, przede wszystkim nowoczesnych aparatów do krążenia pozaustrojowego  oraz sprzętu na oddziały intensywnej terapii pooperacyjnej – podkreślają członkowie fundacji. W 7 ośrodkach neurochirurgii dziecięcej wykonuje się rocznie ok. 3 tysięcy operacji. Operacje mózgu u dzieci wymagają m. in. wyposażenia sal operacyjnych w ultranowoczesną nawigację i  mikroskopię operacyjną. Najwyższą jakość tych zabiegów zapewniają mikroskopy z technologią 3D (trójwymiarową, tak zwane egzoskopy). Żaden ośrodek w Polsce takiego urządzenia nie posiada. Jego zakup i stosowanie w operacjach mózgu u dzieci zapewni najwyższą precyzję, zmniejszy uraz operacyjny  tkanek mózgu i poprawi wyniki leczenia. Ekspertem WOŚP w tej dziedzinie jest prof. dr hab. Marcin Roszkowski z IPCZD. – 27 Finałów WOŚP miało ogromy wpływ na to, jak doskonale wyposażona jest polska medycyna dziecięca – mówi Lidia Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP – Wiemy jednak, że tak jak cały system opieki zdrowotnej w Polsce, również oddziały dziecięce borykają się dziś z ogromnymi problemami w codziennym funkcjonowaniu. Na niewiele z tych bolączek mamy jako organizacja pozarządowa wpływ. Nie zapewnimy środków na pensje dla lekarzy, nie zorganizujemy ich szkoleń, nie sprawimy, że warunki pracy w Polsce staną się konkurencyjne wobec innych krajów Unii Europejskiej. Możemy jednak pomóc w tym, w czym jesteśmy najlepsi. Medycyna na świecie, dzięki postępowi w nauce i stosowaniu nowoczesnych, wręcz kosmicznych technologii, rozwija się nieprawdopodobnie szybko. Widać to zwłaszcza na salach operacyjnych, gdzie lekarze trzymający w rękach najnowsze zdobycze techniki, dokonują rzeczy nieprawdopodobnych. Jako Orkiestra możemy pomóc polskim szpitalom w zdobywaniu tych najlepszych, najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Po to, by zapewnić w Polsce najwyższe, światowe standardy diagnostyki i leczenia dzieci wymagających najróżniejszych zabiegów. To będzie cel naszej styczniowej zbiórki – dodaje.

Razem z nimi gra ponownie m.in. Czarny Bór.  Wolontariuszy WOŚP od samego rana spotkać można w Borównie, Czarnym Borze, Grzędach, Jaczkowie i Witkowie, a organizatorzy mają nadzieję, że mieszkańcy Gminy Czarny Bór wykażą się gorącym sercem i hojnością. Tym bardziej że WOŚP-owych atrakcji nie zabraknie. W godz. od 16:00 do 20:00 organizator – Biblioteka + Centrum Kultury zaprasza na rodzinną, charytatywną imprezę, która odbędzie się w Hali Sportowej Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze. Będzie magicznie i z dużą dozą poczucia humoru. Wystąpią najbardziej wyczekiwani i oklaskiwani młodzi artyści – Przedszkolaki Gminy Czarny Bór oraz miejscowi uczniowie. O dobry nastrój i śmiech do rozpuku zadba niekwestionowana gwiazda polskich scen kabaretowych Jarek Marek Sobański (Kabaret Słuchajcie, Zachodni), który brawurowo poprowadzi WOŚP’owe licytacje. A wśród najcenniejszych licytacyjnych fantów:  złote serce z grawerką (pracownia jubilerska Wiesława Cozaca), weekendowe pobyty na morzem i w górach (DUOTRAVEL), zaproszenia na musical METRO w Hali Stulecia we Wrocławiu (Agencja 2Point Piotr Jeziorski), zaproszenia na spektakle teatralne (Teatr Capitol i Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Norwida w Jeleniej Górze), przelot nad Gminą Czarny Bór ultralekkim samolotem STING S 4 (Stefan Dynerowicz), Voucher na 5 miesięczny kurs języka angielskiego dla dzieci metodą Teddy Eddie (Centrum Językowo-Edukacyjne Enghous), dwa pierwsze egzemplarze biathonowych krasnali – symbolu nartorolkostrady (Stowarzyszenie Atrakcyjni), romantyczna kolacja (Dwór Liczyrzepy w Karpaczu), vouchery do SPA i na Basen (Hotel Piotr, Restauracja Magdalenka), na aranżację oraz wykonanie ogrodu/ prace ogrodnicze (Instytut Zieleni), makijaż okazjonalny (Pro Academy school of makeup), masaż klasyczny (Projekt Masaż&SPA), na usługę animacyjną (KAROLANDIA), tort okolicznościowy (Cukiernia Oleńka), bransoletka męska AZTORIN oraz obraz olej na płótnie (Krzysztof Skibski),  obrazy Zdzisława Szpaka, Mirosława Ogińskiego, a także unikatowe gadżety sportowe, gadżety WOŚP, i wiele, wiele innych. Do tego… pokaz magii i iluzji w wykonaniu jednego z czołowych polskich iluzjonistów Magika Markusa (Krzysztof Markus Markiewicz), który zaprezentuje się wraz ze swoją cudowną, lewitującą asystentką – Aleksandrą Sierant.(Magik Markus jest oficjalnie jedynym na świecie Biegłym Sądowym Ekspertem w Dziedzinie Sztuk Iluzji.) Do tego stoiska sołeckie z pysznościami, loteria, stoisko z atrakcjami biathlonowymi, a o godz. 20:00 Światełko do Nieba.

Także Głuszyca gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Na głuszyckich ulicach od rana pojawiają się wolontariusze z puszkami. – Na finał zapraszamy do Centrum Kultury, gdzie od 15:30 scena zapełni się artystami. Około godz. 16:00 swój koncert zagra zespół Paranoja Hotel. Wystąpią także: Głuszycka Orkiestra Dęta, młodzi wokaliści i gitarzyści oraz dzieci tańczące balet i hip-hop –  mówią organizatorzy Orkiestry w Głuszycy. Jedna z wyjątkowych licytacji odbędzie się w Walimiu. Tam w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawiony zostanie na aukcję XIV-wieczny Zamek Grodno położony na styku Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich, w rezerwacie przyrody Góra Choina w Zagórzu Śląskim. A konkretnie – Tytuł Honorowego Kasztelana Zamku Grodno w 2020 r. Do czego uprawnia tytuł Honorowego Kasztelana? M.in. do nieograniczonych i nieodpłatnych wizyt w Zamku Grodno wraz z jedną osobą towarzyszącą, w ciągu całego roku w godzinach otwarcia obiektu, do zwiedzania Zamku Grodno w ramach indywidualnej usługi przewodnickiej, w ramach której odkryjesz największe tajemnice jakie skrywa średniowieczna warownia oraz do zamieszczenia reklamy o wymiarach 1,5 m x 1 m w miejscu uzgodnionym z zarządcą Zamku Grodno, tj. Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. Wręczenie Tytułu wraz z Certyfikatem nastąpi podczas Jarmarku Średniowiecznego. Informacja o Honorowym Kasztelanie Zamku na stałe zostanie umieszczona również w Zamku Grodno na specjalnie przygotowanej tablicy informacyjnej. – Tytuł Zamkowego Kaszelana jest licytowany już 5 rok. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie to suma pięciokrotnie wyższa od poprzednich lat. Dodatkowo na allegro Charytatywni licytujemy start legendarnym Fordem Escort WRC na Walimskiej zimowe. To nie lada atrakcja dla miłośników sportów motorowych bo to auto to replika wrc-eka sp. Janusza Kuliga. Od godziny 14.00 na bogato mootorkiestra i niezawodny Walim Rajdowy i Przyjaciele – zapowiada Wioletta Sowa, szefowa sztabu już od 8 lat. A o godzinie 19.00 licytacja gadżetów WOŚP.

Trudno wyobrazić sobie WOŚP bez Boguszowa-Gorc. Tam, w tym roku, organizatorzy przygotowali dwa dni pełne atrakcji. – Zaczęliśmy w sobotę 11 stycznia. W ten dzień odbyły się licytacje, w niedzielę 12 stycznia wystartowaliśmy już od 8 rano. Wtedy na ulice naszego miasta wyszli kwestujący wolontariusze. O godzinie 14.00 zapraszamy na premierę spektaklu w wykonaniu Krewnych i Znajomych Królika. Finałowi jak zwykle towarzyszyć będzie kiermasz ze słodkościami. Dodatkowo od 15 grudnia ruszamy z puszkami stacjonarnymi, które znajdziecie w Dzikowiec, Wałbrzych, Poland, Kawiarnia Choco&Latte, Hotel Piotr SPA&Wellness i Restauracja Magdalenka oraz Pizzeria Baryt –mówią boguszowscy sztabowcy Jurka Owsiaka.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top