Jak ciasta to tylko z Bojanic

Jak ciasta to tylko z Bojanic

w Region

Od ośmiu lat 11 pań tworzących Koło Gospodyń Wiejskich z Bojanic spotyka się regularnie, kultywując tradycje kulinarne i ludowe w swoim sołectwie. Po raz pierwszy swój talent kulinarny szerszej publiczności zaprezentowały w 2008 roku, na dożynkach wojewódzkich w Żmigrodzie. Od tego czasu słyną z ciast warzywnych, a ich przepisy wzbogaciły książkę autorstwa Barbary Jakimowicz-Klein pt. „Kuchnia Dolnego Śląska".

Popisowe dania i przysmaki Koła Gospodyń Wiejskich z Bojanic, które znalazły się w kulinarnym przewodniku, budzą spore zainteresowanie i niedowierzanie, że z warzyw też można upiec smaczne i zdrowe specjały. Ciasto marchewkowe, było nasza pierwszą propozycją na słodki przysmak. Później były buraczki, dynie, a teraz jest pokrzywa. Inspiracje czerpiemy ze starych przepisów naszych babć i matek, ale same też staramy się udoskonalić receptury, korzystając ze współczesnych zdobyczy cywilizacji jakim jest internet – mówi Janina Marciniak, szefowa koła od 11 lat. Rola gospodyń skupionych wokół stowarzyszeń, kół, lokalnych grup działania w zachowaniu starych receptur jest bezcenna. To właśnie najstarsi mieszkańcy naszej gminy posiadają bogatą wiedzę i doświadczenie, stanowiące o bogactwie naszego regionu. Jedną z form zachowania i udokumentowania przepisów kulinarnych jest ich publikacja w formie książki kucharskiej. Cieszę się, że panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bojanic postanowiły zdradzić sekrety swojej kuchni i upowszechnić je za pośrednictwem książki „Kuchnia Dolnego Śląska". Torcik z fasoli „Jaś", ciasto z cukinią, ciasto marchewkowe, czy babeczki marchwi – to z pewnością nietuzinkowa forma serwowania ciast na słodko – mówi Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica. W dotychczasowej działalności, panie z Bojanic prezentowały swoje kulinarne osiągnięcia na dożynkach gminnych, wojewódzkich, targach zdrowej żywności, jarmarkach wielkanocnych i bożonarodzeniowych. Ciasta z warzyw i specjały ze zdrowej mąki orkiszowej autorstwa gospodyń z Bojanie, będzie można zasmakować już podczas najbliższego gminnego jarmarku wielkanocnego w Pszennie, 28 marca o g. 13.00. Serdecznie zapraszamy.

Przepis na ciasto marchewkowe20 dag. marchewek,1 szklanka grubo zmielonych orzechów,15 dag cukru,15 dag mąki,5-6 jajek,1 cytryna lub olejek cytrynowy,1 op. cukru waniliowego,1 łyżeczka cynamonu,2 łyżeczki proszku do pieczenia

Marchewki zetrzeć na tarce. Wymieszać mąkę, orzechy, cynamon, proszek do pieczenia. Żółtka oddzielić od białek. Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i cukier waniliowy, a następnie dodawać po 1 żółtku. Do masy porcjami wsypywać mąkę z orzechami, ciągle mieszając. Na koniec dodać utarta marchewkę z sokiem lub olejkiem cytrynowym. Dokładnie i delikatnie wymieszać wszystkie składniki. Ciasto wylać do wysmarowanej i wysypanej bułka tartą formy do babek z kominkiem lub do wąskiej formy keksowej. Piec około 45 minut w temp. 1800C, do momentu gdy ciasto zacznie ostawać od blaszki. Smacznego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Dożynki i Święto Pieroga

Tradycyjne, Czarnoborskie Dożynki, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem oraz legendarne Dolnośląskie Święto

„Dzikie” dożynki

Sołectwo Czarny Bór zwycięzcą konkursu na najpiękniejszy wieniec powiatowy podczas Dożynek Gminno-

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Festiwal Sera

Po raz kolejny organizatorzy Festiwalu Sera w Dziećmorowicach czyli Centrum Kultury i

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top