„Karta ratownicza w pojeździe".

„Karta ratownicza w pojeździe".

w Aktualności

W sobotę 27 września 2014 w salonie samochodowym Toyota Wałbrzych Nowakowski przy ul. Uczniowskiej 21 odbędzie się kolejna odsłona akcji „Karta ratownicza". W godzinach 8.00 do 14.00 będzie można bezpłatnie odebrać kartę ratowniczą, a także wziąć udział w konkursie na najciekawsze hasło promujące akcję „Karty Ratownicze". Nagrodą główną w konkursie będzie voucher o wartości 5000 złotych na rodzinne wakacje marzeń.

– Zapraszamy w ten dzień do naszego salonu wszystkich rodziców wraz z dziećmi, by wytłumaczyć dlaczego auto, którym codziennie odwozimy dzieci do szkoły, powinno być wyposażone w kartę ratowniczą. Oczywiście także po to, by bezpłatnie odebrać taką kartę ratowniczą i nalepkę informacyjną na auto. A także po to, by wziąć udział w konkursie na najlepsze hasło promujące akcję „Karty Ratownicze" – mówią pracownicy salonu. Nagrodą główną – ufundowaną przez Związek Dealerów Samochodów – jest voucher o wartości 5000 złotych na wyjątkowe rodzinne wakacje marzeń, do wykorzystania w ciągu 12 miesięcy od daty ogłoszenia wyników konkursu. Wybór najlepszego hasła i ogłoszenie zwycięzcy zostanie dokonane do dnia 10 października 2014.

Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których by uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego aby przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu opracowano europejski system „Karta ratownicza pojazdu".

Karta ratownicza to zestandaryzowana informacja, która na kartce w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów. Karta ratownicza – pozornie zwykła kartka papieru wożona w samochodzie pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, o 6 – 9, często decydujących, minut. Pozornie zwykła kartka papieru może uratować życie. Wydrukowaną kartę ratowniczą, po złożeniu umieszcza za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy. To standardowe miejsce, w którym karty wożą kierowcy w całej Europie. Oprócz karty na przedniej szybie samochodu umieszcza się także specjalną nalepkę informacyjną dzięki której służba ratownicza będzie wiedzieć, że w samochodzie znajduje się karta ratownicza. Nalepkę informacyjną przykleja się od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby, od strony kierowcy.

Oficjalny start akcji „Karta ratownicza w pojeździe" w Polsce nastąpił 8 stycznia 2014 r. Jej organizatorami są Związek Dealerów Samochodów, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Państwowa Straż Pożarna. W ciągu 8 miesięcy do akcji „Karty Ratownicze" dołączyło ponad 500 firm związanych z szeroko rozumianą branżą motoryzacyjną. Dotychczas rozdystrybuowano ponad 400 tys. kart. Docelowo Karta Ratownicza powinna znaleźć się w zdecydowanej większości samochodów poruszających się po polskich drogach.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top