Misja gospodarcza z udziałem WSSE

Misja gospodarcza z udziałem WSSE

w Gospodarka

Inwestycjom i współpracy gospodarczej poświęcona jest misja gospodarcza z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Mongolii i Korei Południowej. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” jako jedyna specjalna strefa z Polski przedstawi swoją ofertę podczas Polsko-Koreańskiego Forum Współpracy Biznesu w Seulu.

Misja gospodarcza pod przewodnictwem prezydenta Bronisława Komorowskiego rozpoczęła się w niedzielę, 20 października 2013 roku, od wizyty w Mongolii. Od 21 do 23 października pracownicy Ministerstwa Gospodarki z wicepremierem Januszem Piechocińskim, przedstawiciele polskiego biznesu i eksperci gościć będą w stolicy Korei Południowej. Niezwykle istotnymi punktami wizyty są Polsko-Koreańskie Forum Współpracy Biznesu oraz gala „Polsko-Koreańska Noc Biznesu". W środę, 23 października, podczas forum, o współpracy z azjatyckimi partnerami i ofercie dla inwestorów podczas specjalnego wystąpienia mówić będzie Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest – Park". – Dla naszej Strefy jest to niezwykle istotna wizyta. Japońskie i koreańskie firmy są bardzo wiarygodnymi partnerami. Przedsiębiorcy z Azji są oszczędni w deklaracjach, ale z już złożonych nie wycofują się. Tego samego oczekują od nas – mówi Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE „Invest – Park". Wystąpienie podczas forum prezes wygłosi w języku angielskim, jednak specjalnie na tę okazję prezentacja i poradnik dla inwestorów zostały przygotowane w języku koreańskim.

W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, obejmującej województwa wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie i lubuskie, działa 150 firm, z czego najwięcej z kapitałem polskim, niemieckim i włoskim. Firmy azjatyckie plasują się na 4 miejscu. Wśród azjatyckich inwestycji w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej dominuje branża motoryzacyjna. Na terenie WSSE działa 17 firm z kapitałem azjatyckim: japońskim, koreańskim i indyjskim. Dotychczas w Strefie zainwestowały cztery firmy z koreańskim kapitałem – Alphavision Polska, Mando Corporation, SKC Europe, SKC Haas Polska, ponosząc nakłady w wysokości 224,9 miliona złotych i zatrudniając 240 osób. Japońscy inwestorzy ulokowali na trenach WSSE 12 fabryk, w których zatrudnionych jest 3 789 osób. Nakłady inwestycyjne przekroczyły 4,5 miliarda złotych. Wśród inwestorów są takie koncerny jak Toyota, Daicel i Bridgestone. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK" stale współpracuje z inwestorami. We wrześniu zostało zorganizowane specjalne spotkanie z przedstawicielami japońskich koncernów, ambasady Japonii, lokalnymi władzami i przedstawicielem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, poświęcone współpracy i problemom, z jakimi borykają się inwestorzy. To – poza codziennymi kontaktami – kolejna inicjatywa, mająca wesprzeć przedsiębiorców w jak najlepszym funkcjonowaniu na terenie WSSE.

Podczas koreańsko-polskiego forum prezes WSSE „INVEST-PARK" przedstawi szczegółową ofertę Strefy. – Zaplanowane jest też kilkanaście rozmów bilateralnych z koreańskimi inwestorami. Chciałabym, żeby te dwa dni bardzo intensywnych spotkań zaowocowały kolejnymi poważnymi inwestycjami w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – dodaje Barbara Kaśnikowska. 

 

Inwestycje azjatyckie w WSSE:

  1. AKS Precision Ball Polska sp. z o.o. (Podstrefa Żarów, od 2002 r.)- kapitał: Japonia

AKS Precision Ball Polska Sp. z o.o. jest pierwszą firmą, która  ulokowała swoją siedzibę w żarowskiej podstrefie.

W tym roku minęło dziesięciolecie istnienia zakładu. Firma od początku włącza się w życie lokalnej społeczności, obejmując patronaty nad akcjami społecznymi, wspomagając akcje charytatywne oraz lokalne instytucje, kluby i stowarzyszenia. Żarowska fabryka AKS Precison Ball Polska zajmuje się produkcją kulek do łożysk, zaopatrując w nie producentów w całej Europie. Obecnie zatrudnia ponad 160 osób z terenu gminy Żarów i okolic.

  1. Alphavision Polska sp. z o.o. (Podstrefa Dzierżoniów, II zezwolenia, od 2009 r.) – kapitał: Korea Południowa

 

Pod koniec kwietnia br. firma otrzymała drugie już zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie wałbrzyskiej strefy. Rozbudowuje w podstrefie w Dzierżoniowie zakład, w którym będzie cięta i formatowana folia optyczna do produkcji ekranów LCD Alphavision, w co zainwestuje co najmniej 714 tys. zł. Inwestycja ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Podstawowa działalność: cięcie, formatowanie i czyszczenie folii optycznej używanej do produkcji ekranów LCD.

 

  1. Bridgestone Diversified Products Poland Sp. z o.o. ( Podstrefa Żarów, II zezwolenia, od 2005 r.)- kapitał: Japonia

Firma projektuje i produkuje opony przemysłowe od ponad 70 lat. Przez ten czas wypracowała sobie wiodącą pozycję na rynku i obecnie dostarcza pełną gamę produktów terenowych i zaopatruje klientów z branży górniczej, budowlanej, operatorów autostrad i ruchu portowego na całym świecie.

Założyciel Bridgestone Shojiro Ishibashi zapisał się na kartach historii jako pierwszy japoński producent opon, ale, co ciekawe, przedsiębiorca rozpoczynał swoją działalność w 1925 roku od wytwarzania tradycyjnego japońskiego obuwia. Dzisiejszy Bridgestone to globalny lider w produkcji opon do wszelkich pojazdów poruszających się na kołach. Aktualnie firma zatrudnia na całym świecie prawie 134 tysiące pracowników w siedzibie głównej i  441 spółkach zależnych. W Żarowie dała pracę 73 osobom.

  1. Daicel Safety Systems Europe Sp. z o.o. (Podstrefa Żarów, II zezwolenia, od 2004 r.), kapitał: Japonia

Daicel Safety Systems Europe Sp. z o. o. produkuje małe, lekkie, ekonomiczne napełniacze do samochodowych poduszek powietrznych. Stąd motto firmy, które brzmi: „Ratujemy życie". DSSE należy do koncernu japońskiej firmy Daicel Chemical Industries Ltd. . Grupa Daicel powstała w 1919 roku. Obecnie zajmuje się wytwarzaniem szerokiej gamy produktów; zaczynając od produktów celuloidowych, poprzez produkty oparte na chemicznych substancjach organicznych, plastiku, aż po urządzenia pirotechniczne.

W kwietniu 2006 roku DSSE wyprodukowała swój pierwszy napełniacz do poduszki powietrznej. Oficjalne otwarcie DSSE w Żarowie nastąpiło 12 września 2006 roku, a w tej chwili fabryka zatrudnia 240 osób i inwestuje kolejne 14,5 mln w nową linię produkcyjną.

  1. Flex Films Europa Sp. z o.o. ( Podstrefa Września, od 2011 r.), kapitał : Indie

Zakład Flex Films Europa Sp. z o.o., należący do indyjskiej Grupy Uflex Ltd. produkuje nowoczesną folię poliestrową, wykorzystywaną w opakowaniach spożywczych.

We Wrześni działać będzie druga po Londynie, europejska spółka tego koncernu. Swoje fabryki posiada on także w Indiach, Egipcie oraz Meksyku, na całym świecie zatrudniając ponad 5000 osób. We Wrześni indyjski przedsiębiorca zatrudni ostatecznie 130 osób.

 

  1. Mando Corporation Sp. z o.o. (Podstrefa Wałbrzych, od 2011 r.), kapitał: Korea Południowa

Mando Corporation Poland sp. z o.o. jest pierwszą w Polsce filią koreańskiej firmy produkującą części i akcesoria samochodowe, m.in. układy hamulcowe, systemy kontroli trakcji i amortyzatory. Holding ma już zakłady produkcyjne m.in. w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Malezji, Chinach i Korei Południowej. Na całym świecie zatrudnia prawie osiem tysięcy pracowników, w Wałbrzychu w tej chwili 160, a docelowo 277. W Europie Mando ma jedynie niewielką fabrykę w Turcji i oddziały w Niemczech i Szwecji. MANDO rozważało też inne lokalizacje, w Czechach albo na Słowacji. Ostatecznie jednak Koreańczycy postawili na Wałbrzych i kupili tu trzynaście hektarów ziemi. – Zadecydowała o tym dobra lokalizacja miasta. Bliskość do naszych odbiorców między innymi we Francji i Niemczech. Jest tu też dobra infrastruktura techniczna i istnieje możliwość pozyskania pracowników – wyjaśnił Prezes Khang Chee Won.

  1. Nifco Poland sp. z o.o. (Podstrefa Świdnica, od 2008 r., III zezwolenia), kapitał: Japonia

Firma Nifco utworzona w 1967 r., była pierwszą firmą, która wprowadziła tworzywa sztuczne jako alternatywę dla metali do produkcji tzw. fasteners, czyli zacisków, nitów i pierścieni. Grupa Nifco dostarcza swoje wyroby japońskim producentom samochodów oraz elektronicznego sprzętu domowego, jak również 8 zagranicznym producentom samochodów, takim jak Ford, General Motors, Hyundai i Toyota. Obecnie Nifco posiada 2 zakłady produkcyjne w Europie, jeden w Wielkiej Brytanii, a drugi w Hiszpanii. W Świdnicy zatrudnia 140 osób.

  1. NSK Steering Systems Europe Polska sp. z o.o. ( Podstrefa Wałbrzych, od 2000 r., II zezwolenia), kapitał: Japonia

Japoński koncern NSK produkuje kolumny kierownicze dla wiodących firm z branży motoryzacyjnej. Należący do spółki zakład produkcyjny jest jednym z większych tego typu obiektów w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Produkująca w Wałbrzychu części i akcesoria do pojazdów silnikowych oraz przekładnie kierownicze fabryka zatrudnia ponad 420 osób.

  1. SKC Europe pu Sp. z o.o.(od 2010r ) i SKC Haas Polska Sp. z o.o. (2008 r.) (Podstrefa Dzierżoniów) kapitał: Korea Południowa

Dzierżoniów jest pierwszym miastem w Europie, w którym koncern SKC wybudował swoje dwie fabryki, zatrudniające w tej chwili 70 pracowników. Dzierżoniów konkurował z lokalizacjami na Węgrzech, Słowacji i kilkoma polskimi miastami, którymi zainteresowani byli przedstawiciele firmy.

 

Folie LDF (Light Diffusion Films) produkowane przez SKC-Haas Polska używane są we wszystkich rodzajach monitorów oraz telewizorów LCD. Firma SKC-Haas Polska produkuje folie w rolkach, które następnie są cięte na arkusze i używane bezpośrednio przy montażu.

SKC to trzecia co do wielkości koreańska firma po Hyundaiu i Samsungu. Posiada zakłady w Korei, Stanach Zjednoczonych, Chinach i na Tajwanie. Pod względem wielkości produkcji zajmuje pierwsze miejsce na świecie w segmencie folii optycznych.

Stosowany w procesie produkcji „Polyol System" gwarantuje, że do atmosfery nie będą uwalniane żadne zanieczyszczenia.

 

  1. Sumika Ceramics Polska Sp. z o.o. ( Podstrefa Wrocław, od 2008 r.), kapitał: Japonia

Sumika Ceramics Polska produkuje glinowo-tytanowe filtry cząstek stałych do silników Diesla, zwanych w skrócie filtrami AT-DPF (Aluminum Titanate – Diesel Particulate Filter), bazującej na zaawansowanym procesie spiekania ceramiki. Spółka jest częścią japońskiego koncernu chemicznego Sumitomo Chemical Co., Ltd. Do koncernu należy 129 spółek, w tym 13 fabryk i laboratoriów badawczych. Koncern zatrudnia ponad 22 tys. pracowników w Japonii oraz niemal 15 tys. osób na świecie. Wrocławska Sumica planuje zatrudnić minimum 100 osób.

Koncern Toyota reprezentują 4 spółki działające w Wałbrzyskiej Strefie Ekonomicznej – w Jelczu Laskowicach (koło Wrocławia) i w Wałbrzychu. Łącznie zatrudniają blisko 2400 osób.

  1. Toyota Motor Industries Poland Sp. z o.o (Podstrefa Jelcz Laskowice, od 2003 r.), kapitał: Japonia

Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach powstała jako integralna część europejskich struktur Toyoty. Jest realizacją założeń koncernu, mających na celu doprowadzenie do samodzielności oddziałów Toyoty na poszczególnych kontynentach, samodzielności rozumianej jako możliwość produkcji samochodów z jak najmniejszym udziałem komponentów i podzespołów sprowadzanych z innych oddziałów koncernu na świecie.

Głównym zadaniem fabryki Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach jest produkcja silników wysokoprężnych do modeli Toyoty montowanych w zakładach koncernu w Europie, a także w Afryce. Podstawą działalności jelczańskiej fabryki jest, tak jak we wszystkich zakładach koncernu na świecie, System Produkcyjny Toyoty zwany Toyota Production System (TPS), który dał podwaliny koncepcji lean manufacturing („szczupłego zarządzania").

  1. Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o. (Podstrefa Wałbrzych, od 1999 r., II zezwolenia), kapitał: Japonia

Wałbrzyska firma produkuje silniki benzynowe, maualne i półautomatyczne skrzynie biegów.

Toyota Motor Manufacturing Poland przykłada ogromną wagę do współpracy z lokalną społecznością. Pod koniec sierpnia wolontariusze z wałbrzyskiej fabryki Toyoty wraz z rodzinami uczestniczyli w pracach remontowo-porządkowych placu zabaw w Domu Małego Dziecka w Wałbrzychu.

Program Wolontariatu „PoMOC z Toyoty" funkcjonuje na terenie fabryki od 2009 roku. Składa się on z akcji organizowanych przez Klub Wolontariusza, takich jak całoroczna pomoc Domowi Małego Dziecka w Wałbrzychu oraz wsparcia finansowego dla indywidualnych projektów pracowników, których do tej pory udało się zrealizować ponad sto. Są to między innymi remonty sal szkolnych i przedszkoli,  rewitalizacja placów zabaw i zielonych skwerów czy też organizacja imprez kulturalnych i sportowych. W programie wzięło udział do tej pory już blisko 300 pracowników fabryki, czyli co 6 zatrudniony.

 

  1. W Wałbrzychu Toyota posiada trzy zakłady. Oprócz Toyota Motor Manufacturing Poland funkcjonują jeszcze: Toyota Tsusho Europe Societe Anonyme Oddział w Polsce (2003 r. w Wałbrzychu oraz od 2006 r. w Jelczu-Laskowicach) -zajmująca się usługami magazynowania i przechowywania, organizacją transportów, gospodarką odpadami, importem części zamiennych do maszyn i urządzeń, instalacji linii montażowych oraz zakład Toyota Europe Engineering & Maintenance NV/SA (od 2007 r.), który wytwarza formy do produkcji części pojazdów samochodowych.

 

  1. Yagi Poland Factory Sp. z .o.o. (Podstrefa Żarów, od 2003 r. ), kapitał: Japonia

Yagi Poland Factory sp.zo.o rozpoczęła działalność w Polsce w 2003 roku. Firma produkuje części i akcesoria do pojazdów mechanicznych i ich silników. Firma zatrudnia 109 pracowników (w tym – jak podaje na swojej stronie internetowej 3 pochodzących z Japonii). Strategiczni klienci to odbiorcy z Anglii i Francji.

  1. Poland Smelting Technologies "POLST" Sp. z o.o. (Podstrefa Wałbrzych, od 2003 r.), kapitał: Japonia

Firma POLST zajmuje się recyclingiem aluminium. Ze złomu metali nieżelaznych produkowane są najwyższej jakości stopy odlewnicze.

Stopy aluminium dostarczane są do klientów głównie w postaci ciekłego metalu w temperaturze ok. 700 stopni w specjalnie przystosowanych kadziach.

Z tego materiału zakłady Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach odlewają skrzynie biegów oraz silniki. Pomimo wielu zagrożeń związanych z przetopem metalu, firma POLST zachowuje najwyższe standardy dotyczące bezpieczeństwa produkcji. Wałbrzyska fabryka ponad 80 osób.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Inwestycyjne wsparcie

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznano dodatkowe środki na program ochrony gruntów rolnych,
Go to Top