Mistrzostwa Europy w four crossie

Mistrzostwa Europy w four crossie

w Sport

Mistrz Świata oraz zdobywca Pucharu Świata to tylko dwie z wielu gwiazd, jakie w najbliższy weekend odwiedzą Szczawno-Zdrój. Ich wizyta jest nieprzypadkowa. Już bowiem za kilka godzin na Słonecznej Polanie rozpocznie się ostra walka, której stawką będą medale Mistrzostw Europy w four crossie.

Fani ekstremalnych wrażeń zacierają ręcę, gdyż do rozpoczęcia niezwykle widowiskowej, a zarazem ekstremalnej odmiany kolarstwa górskiego, jaką jest four cross, pozostało zaledwie kilka godzin. Tych bardziej niecierpliwych zapraszamy na Słoneczną Polanę już dzisiaj, bowiem na piątkowy wieczór (godzina 18.30) zaplanowano oficjalny trening przed jutrzejszymi kwalifikacjami i finałami. Sobotnie zmagania rozpoczną się od eliminacji (18.30), a tuż po nich, a więc o godzinie 20.30 czekają nas emocjonujące finały. Choć wydaje się, iż lepszej rekomendacji aniżeli wizyta najlepszych na świecie przedstawicieli tej dyscypliny nie potrzeba, to jednak zapewne znajdą się osoby, które być może po raz pierwszy słyszą o four crossie. -4X polega na rywalizacji czterech zawodników, którzy ścigają się na około 500-metrowym torze naszpikowanym skoczniami, muldami, bandami i wieloma innymi przeszkodami. Dodatkową atrakcją wyścigów jest ogromna szybkość, z jaką zawodnicy pokonują przeszkody i fakt, że jadą „łokieć w łokieć", co powoduje częste spięcia i kolizje na torze, oczywiście w ramach walki fair play. Najbardziej spektakularne są loty na skoczniach, które mają 8, 10, a nawet więcej metrów- tłumaczył Andrzej Skrzypczak, prezes KKG MTB „Wieży Anna", a zarazem główny organizator imprezy.

Choć na Słonecznej Polanie odbędą się „zaledwie" Mistrzostwa Europy, to jednak zawody będą mieć praktycznie rangę Mistrzostw Świata, bowiem najlepsi w tej dyscyplinie śmiałkowie pochodzą z Europy. Spójrzmy zresztą na listę startową, którą otwiera Czech Michal Prokop – aktualny Mistrz Świata (nr 2 w rankingu światowym); Czech Tomas Slavik (nr 1) – Mistrz Świata z roku 2010, aktualny Mistrz Europy, a zarazem zdobywca Pucharu Świata w 2012 roku; Holender Joost Wichman (nr 3); aktualna Mistrzyni Świata – Holenderka Anneke Beerten (nr 1); aktualna Mistrzyni Europy – Czeszka Romana Labounkova. Być może jednak do grona wspomnianych gwiazd dołączy ktoś z przedstawicieli „Wieży Anna", którzy z roku na rok coraz lepiej prezentują się na tle utytułowanych rywali. Co prawda Polskę reprezentować będzie ośmiu zawodników, ale aż połowa z nich to gospodarze, a mianowicie: Piotr Paradowski (aktualnie nr 15 w rankingu światowym), Robert Kulesza (31), Mariusz Jarek (35) i Gustaw Dądela (junior, 17 lat). I to na nich, obok największych gwiazd, skierowane będą oczy miejscowych fanów, których tradycyjnie nie powinno zabraknąć na Słonecznej Polanie.

Bartłomiej Nowak

fot. Czech Tomas Slavik to obok Michala Prokopa jedna z największych gwiazd four crossu, jakie w najbliższy weekend odwiedzą Szczawno-Zdrój

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Sport

Co dalej z Górnikiem?

– Drodzy rodzice! Jeżeli nie jest Wam obojętny los Waszych dzieci, które

Zagrają głuszyckie Orliki

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w Podwórkowej Lidze Piłkarskiej „Głuszyckie Orliki
Go to Top