Nasi na targach

Nasi na targach

w Gospodarka

Około 200 polskich firm, a także  placówek rządowych, jednostek naukowych i regionów zaprezentowało się podczas 70 edycji Hannover Messe – największych w Europie oraz jednych z największych na świecie targów przemysłowych. W tym roku Polska była współgospodarzem tej prestiżowej imprezy. Na targach obecna była również Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park".

– Chcemy zaprezentować Polskę jako kraj aktywnie budujący swoją przewagę konkurencyjną, opierając ją na rozwoju nowych technologii. Polskę młodą, odważną i zmieniającą się. Polskę, która ma ambicję, aby równać do najlepszych – mówiła podczas ceremonii otwarcia premier Beata Szydło.  Na stoisku narodowym zaprezentowały się firmy i jednostki naukowe, które w myśl hasła SMART MEANS POLAND ukazywały nowe oblicze polskiej gospodarki. Wśród nich znalazło się 27 rodzimych rozwiązań technologicznych, w tym: stacje ładowania pojazdów elektrycznych (Ekoenergetyka-Polska), technologia druku ultracienkich linii przewodzących (XTPL) oraz wytwarzania ogniw fotowoltaicznych w oparciu o perowskity (Saule Technologies). – Stosunki bilateralne i handlowe między Polską a Niemcami urosły do rozmiarów, które warto przedstawić w liczbach – mówił podczas konferencji wicepremier Mateusz Morawiecki. – Polska jest dla Niemiec siódmym importerem towarów, ważniejszym nawet niż Rosja. Razem z Czechami ma dla Niemiec większe znaczenie niż Chiny, a razem z Węgrami większe niż Stany Zjednoczone – wymieniał. – Dla naszej współpracy przemysłowej  ważne jest, aby wiedzieć, gdzie znajdują się nasze przewagi konkurencyjne. W co powinniśmy zainwestować oraz zaangażować się wspólnie, aby korzyści odnosiła każda ze stron – dodał minister finansów i gospodarki.

Na stoisku narodowym zaprezentowało się również 8 polskich województw oraz 5 stref ekonomicznych, w tym największa w Polsce Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. WSSE prezentowała ofertę terenów inwestycyjnych. Wspólnie z firmą ifm ecolink oraz Instytutem Fraunhofera zorganizowała konferencję „Zmierzając do polsko-niemieckiego partnerstwa w innowacjach". – Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w tym prestiżowym i ważnym dla nas wydarzeniu. Jest to okazja do zapoznania zagranicznych inwestorów z atutami Polski i południowo-zachodniej części kraju, w której funkcjonujemy – podkreśla Maciej Badora, prezes WSSE. Na targach nie zabrakło także firm działających w wałbrzyskiej strefie. W dwupiętrowym stoisku ifm podziwiać można było produkty automatyki sieciowej oferowane przez niemieckie przedsiębiorstwo działające w podstrefie Opole. W Hanowerze zaprezentowały się też m.in.: Sonel – świdnicki producent przyrządów pomiarowych oraz Maxpro – wałbrzyskie mikroprzedsiębiorstwo produkujące elektryczne riksze. Nie zabrakło również motoryzacyjnych gigantów działających w WSSE. Volkswagen przedstawił nowy model Craftera, który produkowany jest w podstrefie Września koło Poznania. Z kolei o ulokowaniu fabryki silników koncernu Daimler w Jaworze opowiadał podczas polsko-niemieckiego szczytu biznesowego Frank Deiss, wiceprezes Mercedes-Benz Cars. – Przeanalizowaliśmy około 80 lokalizacji na świecie. O wyborze Jawora zdecydowały: infrastruktura, potencjał logistyczny, połączenia kolejowe oraz możliwość dotarcia do wykwalifikowanych pracowników – mówił podczas panelu dyskusyjnego Frank Deiss. Targi w Hanowerze odbywały się w dniach 24-28 kwietnia. Na powierzchni ponad 1,2 tys. m. kw. zaprezentowało się około 5000 wystawców z 70 krajów.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Inwestycyjne wsparcie

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznano dodatkowe środki na program ochrony gruntów rolnych,
Go to Top