Nocne oblężenie muzeum

Nocne oblężenie muzeum

w Kultura

Kilkuset gości – dorosłych i dzieci – wzięło udział w Nocy Muzeów w Wałbrzychu. Razem zastanawiali się m.in. nad rozwikłaniem historycznych zagadek.

Noc Muzeów to inicjatywa, która kolejny już rok z rzędu ma zachęcić mieszkańców europejskich miast do odwiedzania muzeów. Z roku na rok idea cieszy się coraz większą popularnością, a placówki kultury prześcigają się w pomysłach, jak uświetnić tę wyjątkową noc. Również wałbrzyskie muzeum w nocy z soboty na niedzielę już po raz drugi otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających.

– Jak dobry to pomysł i jak potrzebna jest taka popularyzacja muzeów świadczy chyba najlepiej fakt, że odwiedziło nas grubo ponad ćwierć tysiąca gości – mówi z zadowoleniem Marek Stadnicki, dyrektor muzeum. To naprawdę sporo, mam nadzieję, że udało nam się tej nocy zaciekawić wałbrzyszan i pokazać, że muzeum może być miejscem, do którego warto przyjść, żeby przyjemnie spędzić czas.

Na nocnych gości czekały liczne atrakcje. Można było, m.in. wziąć udział w specjalnie przygotowanej grze „Odkrywamy tajemnice Pałacu Albertich", polegającej – mówiąc w dużym skrócie – na odgadnięciu hasła kryjącego się w podpisach do wybranych eksponatów. Jak twierdzą pomysłodawcy, gra wymyślona początkowo jako zabawa dla dzieci i młodzieży, okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę także wśród dorosłych i do samego zamknięcia muzeum widać było grupki zwiedzających z zapałem wcielające się w rolę Pana Samochodzika.

Olbrzymim zainteresowaniem cieszyła się także pokazywana tylko tej nocy wystawa prac Jadwigi Korneckiej-Cebuli, na co dzień pracującej w Dziale Ceramiki muzeum. Cykl czterech portretów finezyjnie ułożonych z suszonych kwiatów, warzyw traw i liści, zatytułowany „Cztery Pory Roku" wzorowany jest na pracach XVI-wiecznego włoskiego artysty Giuseppe Arcimboldo. Zwiedzających zachwycała przede wszystkim precyzja i misteria pracy artystki.

Podczas muzealnej nocy można było również wziąć udział w pokazach pozłotnictwa, a także zrobić sobie stylowe zdjęcie. Fotografie te – zgodnie z zapowiedziami wałbrzyskich muzealników – można będzie już wkrótce zobaczyć na wystawie „Zwykli – Niezwykli Wałbrzyszanie", która ma pojawić się w muzeum na początku czerwca.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top