Nowa wystawa czasowa

Nowa wystawa czasowa

w Kultura

Muzeum wWałbrzychu oraz Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej zapraszają na wystawę czasową „Friederike i Friedrich Wilhelm von Reden – matka Kotliny Jeleniogórskiej i ojciec górnośląskiego przemysłu”.

Wystawa, którą od 13 kwietnia oglądać możemy w Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdroju, podejmuje próbę charakterystyki dwóch wybitnych postaci zasłużonych w historii Śląska. Na wystawie jest pokazana ich nietuzinkowa, wręcz partnerska relacja, wzajemne inspiracje, a także osiągnięcia obojga na rzecz gospodarki, przemysłu, kultury, literatury i sztuki. Okazją do przypomnienia o hrabiostwie von Reden jest 240 rocznica urodzin Friederike, która przypada w 2014 r., oraz 200 rocznica śmierci Friedricha Wilhelma w 2015 r. Wystawa, której premiera miała miejsce 27 września 2014 r. w pałacu w Bukowcu, powstała przy współpracy Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Związkiem Gmin Karkonoskich. Friedrich Wilhelm von Reden (1752–1815) jako dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, a następnie minister górnictwa i hutnictwa w rządzie pruskim odegrał znaczącą rolę w procesie industrializacji Śląska w latach 1779-1807 i z tego powodu jest niekiedy nazywany „ojcem przemysłu górnośląskiego”. Jego małżonka Friederike (1774-1854), od 1815 r. przewodnicząca prężnie działającego Towarzystwa Biblijnego w Bukowcu, otrzymała jeszcze za życia przydomek „matki Kotliny Jeleniogórskiej” w nawiązaniu do rozległej działalności kulturalnej i socjalnej na rzecz okolicznych mieszkańców w pierwszej połowie XIX w. Ważną rolę w życiu Redenów odegrała siedziba w Bukowcu, toteż na wystawie są pokazane rysunki projektowe pałacu i pawilonów położonych w założonym przez Redena ogrodzie angielskim. Na uwagę zasługują wpływy, inspiracje i skutki działalności małżeństwa von Reden, często do dzisiaj widoczne w pejzażu kulturowym (np. zabudowania przemysłowe w Gliwicach i kościół Wang w Karpaczu Górnym).

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top