Nowe projekty Funduszu Toyoty

Nowe projekty Funduszu Toyoty

w Gospodarka

Tor do gry w kapsle, biościana, stanowisko do gry w bocce czy wybieg dla psów to tylko niektóre z elementów sześciu najlepszych projektów zgłoszonych w trzeciej edycji Funduszu Toyoty – „Dobre pomysły zmieniają nasz świat".  W Państwowej Wyższej  Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników III edycji konkursu grantowego.

W trakcie spotkania reprezentanci zwycięskich projektów z Wałbrzycha, Jedliny Zdroju i Boguszowa Gorc przestawili swoje pomysły. Wspierali ich studenci Architektury Krajobrazu PWSZ, którzy przygotowali koncepcje zagospodarowania przestrzennego. W spotkaniu uczestniczyli ponadto przedstawiciele partnerów funduszu, w tym Carl Klemm – prezes fabryki Toyoty w Wałbrzychu,  prof. zw. dr hab. Elżbieta Lonc – rektor  Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu, Grzegorz Kruszyński – wiceprezes Zarządu Fundacji Edukacji Europejskiej jak również przedstawiciele gmin, na terenie których będą realizowane projekty. „W przygotowaniu i realizacji projektów organizacjom pomagają studenci architektury krajobrazu. Fabryka Toyoty finansuje najlepsze pomysły. Fundacja Edukacji Europejskiej pełni rolę koordynatora funduszu. Oznacza to, że tych trzech partnerów porozumienia łączy wspólny cel. Jest nim zmiana zielonych miejsc w regionie wałbrzyskim na bardziej przyjazne i służące mieszkańcom." – stwierdził prezes Toyoty w trakcie przemówienia.

W 2013 fundusz wspiera pomysły z zakresu ekologii i promocji zdrowego trybu życia. Trzynaście organizacji z całego powiatu wałbrzyskiego złożyło wnioski o dotację w tegorocznej edycji konkursu grantowego. O dofinansowanie ze środków funduszu mogły starać się wszystkie organizacje non-profit takie jak fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe, szkoły i uczelnie publiczne i inne podmioty realizujące konkretne inicjatywy na rzecz  otoczenia i społeczności lokalnej, nie nastawione na osiąganie zysku. Całkowita pula środków, którymi fundusz dysponował w tym roku wynosiła 45 000 zł.  Komisja złożona z przedstawicieli Toyoty, Fundacji Edukacji Europejskiej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wybrała sześć projektów najwyżej punktowanych zgodnie z regulaminem konkursu grantowego. Zwycięskie koncepcje będą realizowane od czerwca do października tego roku. W ich realizację zaangażowanych będzie ponad 500 osób, w tym 35 wolontariuszy z TMMP. Co ważne wnioskodawcom udało się pozyskać do swoich projektów łącznie 18 organizacji non-profit oraz 21 firm, które zgodziły się udzielić wsparcia finansowego, materialnego lub organizacyjnego. Dzięki temu całkowity budżet zwycięskich projektów prawie czterokrotnie przekroczył wartość dotacji i wyniósł około 160 tys. zł. To jeden z głównych celów pomysłodawców Funduszu Toyoty. „Chcemy aby przy realizacji tych projektów tworzyły się lokalne partnerstwa mieszkańców, stowarzyszeń instytucji i firm, które w przyszłości samodzielnie podejmować będą kolejne projekty zmieniające lokalne otoczenie." – stwierdził podczas wystąpienia Grzegorz Górski z wałbrzyskiej fabryki Toyoty. „Pomysł Toyoty dotyczący współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową i studentami Architektury Krajobrazu to wielki krok w przyszłość. Dzięki pomocy PWSZ i jej studentów powstały wspaniałe koncepcje architektoniczne." – dodał Grzegorz Kruszyński z Fundacji Edukacji Europejskiej w Wałbrzychu.

Laureaci III edycji Funduszu Toyoty1) Fundacja Azyl z WałbrzychaProjekt:  „Eko – wybieg dla psów"Dotacja:  7.699,00 zł

Pomysł Fundacji Azyl zakłada budowę w Boguszowie-Gorcach wydzielonego miejsca przeznaczonego do wyprowadzania psów. Powstaną ścieżki spacerowe dla pupilów i ich właścicieli, a na ogrodzonym terenie ustawione zostaną dystrybutory z woreczkami oraz kosze na nieczystości. Dodatkowo posadzone zostaną rośliny poprawiające jakość gleby. Zaplanowano również działania edukacyjne dla 350 dzieci z Boguszowa Gorc

2) Zespół Szkolno Przedszkolnych w Boguszowie – GorcachProjekt: „Park Ekomalucha"Dotacja: 7.700 zł

Projekt przewiduje zagospodarowanie placu przyszkolnego. Na terenie przyszkolnym powstaną ciekawe miejsca do rekreacji: np. tor przeszkód ze zużytych opon (tzw. ekogąsienica), tor do gry w kapsle, elementy do wspinaczki, skocznia do skoku w dal a także kwietniki i skalniaki. Dodatkowo projekt zakłada budowę ptasiego raju, czyli miejsca opieki nad ptakami i miejsca hodowli roślin – biościany z drewna i plastikowych butelek.

3) Instytut Badania Kompetencji w WałbrzychuProjekt: „Zagospodarowanie terenu placu zabaw przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu"Dotacja: 7.289,00 zł

Na placu zabaw przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu i niedaleko Instytutu Badania Kompetencji planowany jest montaż toru przeszkód, ściany wertykalnej, butelkowego baldachimu nad piaskownicą oraz miejsca do gry w klasy. Bardzo ważnym elementem projektu jest współpraca przy realizacji z mieszkańcy okolicy.

4) Publiczne Gimnazjum Specjalne nr 10 w WałbrzychuProjekt: „Tory do bocce – Bulodrom 10"Dotacja 7.700,00 zł

Celem projektu PGS nr 10 w Wałbrzychu jest utworzenie na placu przyszkolnym dwóch torów do gry w bocce – o nazwie „Bulodrom 10". Gra w metalowe kule zwane bocce, inaczej też nazywana „boule" jest coraz popularniejszą formę aktywności fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych

5) Uczniowski Klub Sportowy „Jedlina Zdrój"Projekt: „Plenerowe Studio Ruchu"Dotacja: 6.477,00 zł

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Inwestycyjne wsparcie

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznano dodatkowe środki na program ochrony gruntów rolnych,
Go to Top