Nowicjusze pod lupą

Nowicjusze pod lupą

w Aktualności

Jazda quadem tylko z prawem jazdy i specjalny nadzór nad młodymi kierowcami – takie zmiany w prawie drogowym szykuje polski rząd.

Polscy kierowcy powinni zacząć przygotowywać się do zmian w prawie drogowym. Dotyczyć one będą między innymi świeżo upieczonych kierowców, którzy będą kontrolowani przez dwa lata od otrzymania dokumenty uprawniającego do poruszania się samochodem. Dwa wykroczenia w ciągu dwóch pierwszych lat będą oznaczały kurs doszkalający. Trzy wykroczenia to utrata prawa jazdy. Przez rok od otrzymania dokumentu zmotoryzowani nie będą mogli podjąć również pracy zarobkowej jako kierowca. Co na te zmiany Wałbrzyszanie? Zdania są podzielone. – Wszyscy powinni być traktowani tak samo. Bardziej niebezpieczni są kierowcy z długim stażem, bo mają swoje nawyki – twierdzi Grzegorz Mikołajczyk. Nietrudno zgadnąć, że innego zdania są kierowcy, którzy od kilkudziesięciu lat prowadzą samochód. – Jeżdżę już od 1966 roku i jeszcze nie miałem ani jednego wypadku. Nawet dziś zdarzyło mi się spotkać niedoświadczonego, młodego kierowcę, który wyprzedzał na podwójnej linii ciągłej i przy ograniczeniu 40 km/h. Proponowane zmiany są, moim zdaniem, bardzo dobrym pomysłem. – mówi Janusz Poświatowski. Podobnego zdania jest Jan Gurazda, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Wałbrzychu. – Zdecydowanie popieram pomysł, żeby nieco utemperować ambicje świeżo upieczonych kierowców. Statystyka potwierdza, że spora grupa kierowców bez doświadczenia bierze udział w kolizjach drogowych czy wypadkach. Wątpliwości Jana Gurazdy budzi natomiast inny pomysł. Po wprowadzeniu zmian, prawo jazdy kierowca straci, gdy dostanie 48 punktów karnych. Dziś taką sankcją skutkuje zgromadzenie ponad 24 punktów w ciągu roku. Teraz ukarany utratą dokumentu kierowca musi zdać powtórnie egzamin. Z nowej ustawy wynika, że w przyszłości dokument zachowa. Aby "wyzerować" konto, będzie musiał jedynie przebrnąć przez tak zwany kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa drogowego. WORD prowadzi takie szkolenia, które pozwalają obniżyć posiadany zasób punktów. Ale, tak na prawdę, ludzie niewiele z tych szkoleń wynoszą. Odsiedzą swoje i punkty zdjęte. Myślę, że podobnie będzie sprawa będzie wyglądać w przypadku przepowiadanych szkoleń reedukacyjnych. – mówi zastępca dyrektora WORD. Prawo jazdy będzie odbierane recydywistom, którzy w ciągu pięciu lat po ukończeniu kursu przekroczą limit punktów karnych.  

Quadem tylko z prawem jazdy, motorem po 24. roku życia

Zmiany dotyczyć będą również zasad poruszania się bardzo popularnymi w ostatnim czasie quadami. Do tej pory przepisy w tym zakresie były nieuregulowane. Teraz, bez prawa jazdy, nie wsiądziemy na tę maszynę. – W tej chwili rodzice potrafią kupować quady swoim dzieciom nawet na komunię. To jest spora przesada. – twierdzi Jan Gurazda. Zmiany dotyczyć będą również zasad pozyskiwania prawa jazdy na motorower oraz motocykl o dużej mocy. By jeździć motorowerem, trzeba będzie mieć kategorię AM i będzie ona dostępna dla 14-latków, a nie jak dotychczas, dla młodzieży powyżej 13. roku życia. Zmartwią się również motocykliści. O pozwolenie na poruszanie się jednośladem o mocy powyżej 35 kW ubiegać się będą mogły tylko osoby powyżej 24 roku życia.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Piłeś?Nie jedź!

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali mieszkańca Wałbrzycha,
Go to Top