O tym się mówiło w 2011 roku

O tym się mówiło w 2011 roku

w Aktualności

To był wyjątkowy rok. W polityce, samym mieście, dla strażaków i policjantów. Zobacz co działo się przez ostatnie 12 miesięcy.

Styczeń

Senator już nie prezes

Roman Ludwiczuk przegrał wybory na prezesa Polskiego Związku Koszykówki. Głosami delegatów senatora RP z Wałbrzycha zastąpił Grzegorz Bachański.

Grzegorz Bachański pokonał dotychczasowego prezesa Romana Ludwiczuka w głosowaniu delegatów 129:99. Nowy prezes z PZKOsz związany jest od 1993 roku. Najpierw jako stażysta, a od 1996 roku – pracownik etatowy. Przeszedł wszystkie szczeble kariery w administracji związkowej, będąc w latach 2000-2004 dyrektorem biura PZKosz, a przez 10 miesięcy w latach 2004/2005 sekretarzem generalnym PZKosz.

Katastrofa budowlana

Specjalnie szkolony pies nie odnalazł nikogo pod gruzami budynku, który zawalił się w centrum Wałbrzycha. Akcja poszukiwawcza trwała kilkadziesiąt minut.

Do katastrofy budowlanej przy ulicy Piotra Skargi doszło wieczorem. Pierwsi na miejsce dotarli strażacy. Ponieważ istaniało podejrzenie, że pod gruzami może znajdować się człowiek, na miejsce wezwano ratownika ze specjalnie szkolonym psem. "Fiona" najpierw sprawdziła dół. Po kilku minutach górę. Nie wskazała, że ktoś może znajdować się pod stertą cegieł. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia.

Zwłoki w rzece

W rzece koło ronda przy wjeździe do Szczawna – Zdroju znaleziono zwłoki mężczyzny.

To był nieszczęśliwy wypadek. Mężczyzna szedł po murku oporowym. Poślizgnął się i wpadł do rzeki. Po chwili utonął. Ofiara nie miała przy sobie żadnych dokumentów. Tego samego dnia w Nowym Lubominku koło Starych Bogaczowic znaleziono zwłoki mężczyzny w wieku około 50 lat.

Manifestacja przed ratuszem

Kilkadziesiąt osób w białych rękawiczkach manifestowało \pod urzędem miejskim w Wałbrzychu domagając się powtórki wyborów prezydenckich i samorządowych. Akcji przewodniczyli dwa kandydaci na urząd gospodarza gminy: Patryk Wild i Mirosław Lubiński oraz posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska.

To była pierwsza, tak duża akcja po wyborach samorządowych. Wyborach, które odbyły się w cieniu skandalu. O rzekomym kupczeniu głosami w naszym mieście pisali i mówili dziennikarze z całej Polski. Manifestujących przyjął jego zastępca Zygmunt Nowaczyk. Spotkanie z politykiem SLD nic jednak nie przyniosło. Po dwóch godzinach uczestnicy rozeszli się do domów.

Luty

Weszła pod pociąg

W bardzo ciężkim stanie trafiła do szpitala 71-letnia kobieta, która próbowała popełnić samobójstwo. Wałbrzyszanka rzuciła się pod pociąg towarowy.

Do zdarzenia doszło tuż przed przejazdem kolejowym przy ulicy Reja. Zdaniem świadków kobieta chciała popełnić samobójstwo. – Gdy jechał pociąg weszła na tory. Nagle kucnęła i złapała się za głowę. Tak jakby czekała, aż ją potrąci lokomotywa – opowiadał wówczas jeden z mężczyzn. Maszynista prowadzący skład towarowy zaczął hamować. Dawał również sygnały dźwiękowe. Kobieta dalej kucała na torach. W momencie uderzenia lokomotywa jechała z prędkością około 50 km/h. – Nie było szans na zatrzymanie pociągu w miejscu – mówili specjaliści z PKP. Kobietę zabrano do szpitala.

Rozwiązali struktury

Zarząd dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej rozwiązał wałbrzyskie struktury tej partii.

Wniosek o rozwiązanie wałbrzyskich struktur złożył eurodeputowany Jacek Protasiewicz.- Musimy być zawsze odpowiedzialni za wizerunek Platformy. Jesteśmy przekonani, że w tej sytuacji decyzja ta jest słuszna. Nawet jeśli dla wielu innych członków z Wałbrzycha będzie bardzo surowa – mówił chwilę po podjęciu decyzji przez zarząd eurodeputowany Jacek Protasiewicz. Decyzja związana była m.in. ze skandalem dotyczącym kupowania głosów podczas wyborów.

Referendum nieważne

Około 19 procent wyniosła frekwencja w referendum, które udało się przeprowadzić w Wałbrzychu członkom stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI.

Pytania, na które odpowiadali mieszkańcy brzmiały następująco: Czy jesteś za wprowadzeniem dopłat ze strony miasta do wody i ścieków. Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu lokalizacji na terenie Wałbrzycha składowisk odpadów innych niż składowiska odpadów komunalnych i zakazu lokalizacji zakładów i instalacji przetwórstwa odpadów niebezpiecznych – innych niż zlokalizowane w miejscu powstawania odpadów. Czy jesteś za wprowadzeniem na drogach gminnych zakazu wjazdu pojazdów ciężarowych o masie własnej przekraczającej 5 ton, przewożących odpady nie komunalne i będące substancjami niebezpiecznymi. Inicjatorem zwołania referendum był Patryk Wild, kandydat Stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI na prezydenta naszego miasta Aby referendum było ważne musiało wziąć w nim udział 30 procent mieszkańców uprawnionych do głosowania. Wzięło niespełna 20 procent.

Zwolnili Rosiaka

Radni powiatowi z SLD i PO przychylili się do wniosku prezydenta Piotra Kruczkowskiego o zwolnienie Longina Rosiaka z pracy w urzędzie. Sam zainteresowany mówił publicznie, że to „zemsta Romana Ludwiczuka zza światów" i efekt współpracy „gównianej koalicji".

Longin Rosiak zatrudniony był w wydziale kryzysowym urzędu miejskiego. Zdaniem jego pracodawcy prezydenta Piotra Kruczkowskiego przebywając na zwolnieniu lekarskim prowadził kampanie wyborczą. Chodzi m.in. o rejestrację list wyborczych Mirosława Lubińskiego, kandydata Wałbrzyskiej Wspólnoty Samorządowej na prezydenta Wałbrzycha, którego Rosiak był pełnomocnikiem. Podczas sesji większością głosów radnych SLD i PO zapadła decyzja o zwolnieniu go z pracy. Były wicestarosta i obecny radny w rozmowie z dziennikarzami Telewizji Dami powiedział, że to „zemsta Romana Ludwiczuka zza światów" i efekt współpracy „gównianej koalicji". Nie krył również swojego oburzenia faktem, że podczas głosowania nad jego osobą obowiązywała – jak sugerował – dyscyplina partyjna, a nie własne sumienie.

Marzec

Będzie strażnica

Powiat wałbrzyski otrzymał 1,5 miliona złotych dotacji na ukończenie budowy strażnicy.

Oprócz 250 000 zł przyznanych na ten cel w budżecie województwa, dodatkowo wojewoda dolnośląski przyznał jeszcze 1.488.000 zł. – Planujemy m.in. zrobić elewację zewnętrzną, wykonać wewnętrzne prace murarskie, i tzw. ślizg dla strażaków – zapowiadał wówczas Robert Ławski, starosta wałbrzyski. – Dzięki budowie strażnicy zwiększy się w przyszłości bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców Wałbrzycha, ale także i powiatu. Skróci się czas dojazdu strażaków do dzielnic: Podzamcze, Szczawienko, Piaskowa Góra oraz do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z około dwudziestu do kilku minut – mówił zadowolony.

Mógł utopić dziecko

Kilkanaście minut po tym jak chciał wrzucić do rzeki wózek, w którym znajdowała się kilkumiesięczna Maja grzecznie zszedł po drabinie i wyciągnął go z wody. Tak jakby nic wcześniej się nie stało.

Z mężczyzną, który mieszkał na parterze kamienicy w Starych Bogaczowicach, sąsiedzi mieli kłopoty już od dłuższego czasu. Często był agresywny i złośliwy. Raz rzucał siekierą w drzewo, które znajduje się z tyłu domu. Mało brakowało, a w kwietniu zabiłby dziecko. Ola wracała z dziećmi ze spaceru. Maciusia wzięła na ręce i zaniosła do góry do matki. Nawet nie wchodziła do mieszkania. Gdy zeszła na dół zobaczyła jak Gienek pcha wózek w stronę rzeki. W środku była jej córeczka Maja. Po krótkiej szarpaninie, w ostatniej chwili zabrała je z wózka. Mężczyzna wrzucił wózek do rzeki i poszedł do domu. Gdy na miejsce dojechał ojciec dzieci sprawca zachowywał się tak, jakby nic się nie stało. Wziął drabinę, wszedł do rzeki i wyjął wózek. Mężczyzna został zatrzymany. Trafił na obserwację do szpitala.

Kwiecień

Unieważnili wybory

Sąd Okręgowy w Świdnicy unieważnił drugą turę wyborów prezydenckich w Wałbrzychu. Dodatkowo zdecydowano o powtórce wyborów na radnych w okręgu numer 5.

Pierwsze dwie rozprawy zakończyły się odrzuceniem protestów wyborczych Patryka Wilda i Mirosława Lubińskiego. Zdaniem sądu dowody przedstawione przez składających była zbyt słabe, aby podjąć decyzję o powtórzeniu wyborów prezydenckich w Wałbrzychu. Od początku wnioskodawcy sugerowali, że w dniu wyborów doszło w naszym mieście do korupcji wyborczej. Dowodami w sprawie miały być m.in materiały, które zabrali prywatni detektywi oraz medialne prowokacje przeprowadzone przez dziennikarzy jednej z telewizji kablowych. Piotr Kruczkowski podkreślał, że osobiście nie widział niczego, co mogłoby świadczyć o tym, że ktoś kupował głosy. Podobnie wypowiadał się sędzia komisarz Maciej Ejsmont. Majowy skład sędziowski uznał tym razem, że doszło do korupcji wyborczej i że miała ona wpływ na wynik wyborów.

Blisko tragedii

Dopiero przy pomocy strażaków i specjalistycznego sprzętu udało się wydobyć z kabiny kierowcy mężczyznę, który wjechał samochodem ciężarowym w salon sukien ślubnych na Starym Zdroju.

W zderzeniu uczestniczyły jeszcze dwa inne pojazdy. Ciężarówka najpierw zderzyła się z autem osobowym i pomocą drogową. Później wjechała w barierki. Przód i bok kabiny kierowcy uległy całkowitemu zniszczeniu. Prowadzący pojazd przeżył.

Śmierć na rajdzie

Na Odcinku Specjalnym nr 11 „Wolibórz – Jodłownik" doszło do śmiertelnego wypadku.

Załoga nr 46 kilkaset metrów po starcie opuściła drogę. Natychmiast rozpoczęto procedurę ratunkową. Kierowcę zabrała karetka, która przewoziła zawodnika do helikoptera ratunkowego. O 12.00 zespół ratunkowy poinformował lekarza zawodów o zgonie kierowcy. Natychmiast po tej informacji zostało zwołane nadzwyczajne posiedzenie Zespołu Sędziów Sportowych. Na wniosek dyrektora zawodów decyzją ZSS rajd został zakończony po pierwszej sekcji.

Maj

Pożar Mo-Bruku

Kilkunastu strażaków przez kilka godzin walczyło z pożarem, który wybuchł na terenie składowiska odpadów firmy Mo-Bruk. Jeden z pracowników Państwowej Straży Pożarnej trafił do szpitala.

Pogotowie zabrało również młodą mieszkankę Wałbrzycha, która w momencie wybuchu pożaru znajdowała się na nasypie kolejowym. Kilkadziesiąt metrów dalej nieprzytomną znaleźli ją dziennikarze. Nie wiadomo dlaczego straciła przytomność. Straż miejska przez specjalne megafony apelowała do mieszkańców Podgórza o szczelne zamknięcie okien. Do akcji gaśniczej włączono specjalne beczkowozy, które dostarczały na składowisko wodę potrzebną do stłumienia ognia. Dym z Mo-Bruku widać było z kilkunastu kilometrów. Ciemne smugi można dostrzec nawet w Świdnicy.

Koniec Kruczkowskiego

Rada miejska przyjęła rezygnację Piotra Kruczkowskiego, który tym samym przestał pełnić oficjalnie obowiązki prezydenta miasta Wałbrzycha.

Sala witrażowa urzędu pękała w szwach. Do ratusza przyszli zarówno prezesi większości spółek miejskich, jak i szefowie wałbrzyskich firm oraz politycy PO. Urzędnicy ubrali się na biało, co miało symbolizować niewinność i czystość. Była to aluzja do wyroku sądu okręgowego w Świdnicy, którego zdaniem podczas II tury wyborów prezydenckich doszło do kupczenia głosami. Głównym oskarżycielem w procesie był Robert S., który przyznał się do kupowania głosów na Piotra Kruczkowskiego.

Czerwiec

Odeszli z pracy

Ponad 20 pracowników spółki Invest – Park zarządzającej Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną zdecydowało się złożyć wypowiedzenia z pracy, po tym jak zgromadzenie wspólników odwołało zarząd.

„Składamy wypowiedzenia umów o pracę, gdyż nie widzimy możliwości dalszej pracy bez kierownictwa dotychczasowego zarządu. Pomimo tego, iż każdy z nas w prywatnym życiu ma zobowiązania, zdając sobie sprawę z dramatycznych konsekwencji podjętej decyzji, zmuszeni jesteśmy do tak radykalnego kroku. Wspólnie z Panem Mirosławem Greberem i Panem Dariuszem Kasprowiczem pracowaliśmy na sukces naszej Strefy i tylko wspólnie z nimi chcemy go kontynuować" – napisali w specjalnym oświadczeniu, które trafiło do mediów.

Czek dla dzieci

Symboliczny czek na kwotę 11 tysięcy złotych przekazał Waldemar Weihs, prezes fundacji Mercury, która zorganizowała w tym toku kolejną edycje charytatywnej akcji Piramida Wody. W sprzedaż 7,5 tysiąca butelek wody włączył się hipermarket Auchan oraz Forum Aktywności Lokalnej. Patronat nad akcją objęła gazeta 30 minut.

Zasada była prosta. Wystarczyło wrzucić do puszki minimum 1,30 zł a w zamian otrzymywało się butelkę wody mineralnej. Przez trzy dni dziennikarze naszej gazety wspólnie z pracownikami fundacji, RegionalnejTV oraz Forum Aktywności Lokalnej i portalu www.wiadomosciwalbrzyskie.pl sprzedawali pod hipermarketem Auchan kolejne zgrzewki. W tym roku udało się pobić rekord. Do rąk wałbrzyszan trafiło 7,5 tysiąca butelek wody. Do puszek blisko 10 tysięcy złotych.

Lipiec

Śmierć na wysokości

Żadnych szans na przeżycie nie miał mężczyzna, który spadł z dachu jednego z budynków na Starym Zdroju wprost na chodnik.

Nie wiadomo dlaczego lokator kamienicy wszedł na rusztowanie. Po pierwsze nie powinien tego zrobić, a po drugie nie był w żaden sposób zabezpieczony. Funkcjonariusze wykluczyli działanie osób trzecich.

Sierpień

Lekarz prezydentem

Roman Szełemej został prezydentem Wałbrzycha.

Kandydat popierany przez PO zdeklasował rywali już w i turze. Głosowało na niego ponad 60 procent osób, spośród 40 procent tych, którzy poszli w ogóle do urn. Drugie miejsce zajął Patryk Wild 20,78%, a kolejne Mirosław Lubiński 13,90% i Kamil Zieliński 5,08%.

Wrzesień

Syndyk w MPK

Sąd Rejonowy w Wałbrzychu wydał postanowienie o upadłości likwidacyjnej wałbrzyskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Do spółki wkroczył syndyk.

Jak informował wówczas p.o. prezesa Andrzej Kosiór dług spółki sięga blisko 30 milionów złotych. Około 20 milionów to zobowiązania wobec wierzycieli. Pozostałe 10 milionów złotych koszty związane z odprawami dla pracowników, wypłatą trzynastek czy pokryciem kosztów różnych świadczeń. Zobowiązania przekroczyły majątek spółki, który według szacunków załogi warty jest około 16 mionów złotych. Obowiązki przewoźnika przejął MZUK.

Październik

Wybrali parlamentarzystów

Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Jakub Szulc, Monika Wielichowska, Tomasz Smolarz, Bogdan Święczkowski (stracił mandat- w jego miejsce wszedł Andrzej Dąbrowski), Anna Zalewska, Halina Szymiec-Raczyńska i Agnieszka Kołacz zwycięzcami tegorocznych wyborów w naszym okręgu. Do senatu dostał się Wiesław Kilian z PO.

Protest związkowców

Ponad 60 osób zostało zwolnionych z Wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Pracownicy obawiając się o dalszą redukcję personelu, protestowali pod magistratem. Spotkali się również z prezydentem miasta i prezesem przedsiębiorstwa. Związkowcy sprzeciwiali się przekształceniu WPWiK w spółkę operatorską, która miałaby wykonywać zlecenia dla Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji.

Listopad

Dwa pożary w jedna noc

Jedna osoba zginęła. Czternaście ewakuowano. W jedna noc na terenie powiatu doszło do dwóch tragicznych pożarów.

W wyniku zaczadzenia w Boguszowie Gorcach zmarł 26-letni mężczyzna. – Przyczyną tej tragedii było zatrucie czadem – relacjonował Paweł Kaliński z wałbrzyskiej straży pożarnej. Tej samej nocy do groźnego pożaru doszło również na Białym Kamieniu. Ogień, który pojawił się w jednym z mieszkań przy ulicy Dąbrowskiego, gasiły cztery zastępy strażaków. Na miejscu ewakuowano 14 osób. Część z nich trafiła do szpitala na obserwację.

Pijana matka

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie miała 31-letnia matka dwuletniego chłopca zatrzymana przez wałbrzyskich policjantów.

Dyżurny Komisariatu II Policji w Wałbrzychu został poinformowany, że kobieta idąca z dziecięcym wózkiem ulicą 11 Listopada jest pijana. Kobieta przewracała się, uderzała wózkiem w ściany mijanych budynków. Policjanci z „dwójki" natychmiast podjęli interwencję. Zatrzymano 31-letnią kobietę, która mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie, wyszła na spacer ze swoim 2- letnim synkiem. Chłopczyk po przebadaniu przez lekarza został oddany pod opiekę ojca. Nieodpowiedzialna matka trafiła do aresztu.

Grudzień

Wielki pożar

Aż 19 strażaków gasiło pożar, który wybuchł w bloku przy ulicy Uczniowskiej w Wałbrzychu. Ogień dogaszano kilka godzin. W wyniku akcji gaśniczej z użytku wyłączone zostały cztery mieszkania. Strażacy musieli najpierw wycinać w dachu dziury, aby zlokalizować źródło pożaru.

Protest zamiast wigilii

Setki mieszkańców przyszły na wałbrzyski rynek gdzie miała odbyć się miejska wigilia. Zamiast życzeń było rozgoryczenie, gwizdy i pikieta. W ten sposób rodzice protestowali przeciwko planowanej likwidacji sześciu placówek oświatowych.

Wszyscy chcieli się spotkać z Romanem Szełemejem, prezydentem Wałbrzycha, który niestety się nie pojawił. Rozgoryczony tłum poszedł więc przed ratusz. Tam skandował hasła. – Chcemy prezydenta, chcemy prezydenta….Boi się, boi się….Zostawcie szkoły, zostawcie szkoły….". W rękach trzymali transparenty. „STOP. Miasto bez szkół miastem bez przyszłości", „Bezpieczeństwo naszych dzieci najważniejsze jest na świecie", „Teraz prywata a za cztery lata od wyborów zapłata", „Zlikwidujemy Twoją szkołę by ludziom żyło się lepiej a Polska rosła w siłę", „Zamykanie szkół element polityki prorodzinnej", „Doktor od serca nie ma serca" i wiele innych. Po kilkudziesięciu minutach pikiety okazało się, że w urzędzie nie ma Romana Szełemeja. – Uciekł jak tchórz – skandował tłum. Manifestujący zapowiedzieli, że to dopiero początek ich walki o uratowanie placówek oświatowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top