Oddzielać prawdę od legend

Oddzielać prawdę od legend

w Aktualności

Jacek Wilczur – historyk, prawnik, politolog i wieloletni pracownik Głównej Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskich w Polsce promował w Walimi, Głuszycy i Jedlinie – Zdroju swoją najnowszą książkę ,,Raport Wilczura".

– W Górach Sowich w szukałem przede wszystkim ukrytych archiwów niemieckich. Te wydrążone pod ziemią korytarze były dla nich bardzo bezpieczne, bo wówczas nie była w stanie przebić ich żadna bomba – wyjaśniał. – Spotykałem się też z wieloma świadkami, głównie pierwszymi osadnikami, którzy nierzadko dowiadywali się od pozostałych tu Niemców o miejscach ukrycia dokumentów. Niestety, w czasie tych przesłuchań zamordowano trzech świadków. To jednak nie wstrzymało to naszych badań – ani tu, ani w innych, podobnych miejscach – wspomina. – Chodzi nam bowiem o odnalezienie prawdy i oddzielenie jej od legend i mitów, jakie na temat podziemi funkcjonują wśród ludzi – dodaje.

Naukowiec opublikował w kraju i za granicą kilkadziesiąt pozycji dokumentalnych oraz ponad 500 artykułów poświęconych II wojnie światowej, ludobójstwu niemieckiemu, ludobójstwu UPA. ,,Raport Wilczura" ukazał się nakładem krakowskiego Wydawnictwa Technol. Jak zapewnia Bartosz Rdułtowski, właściciel wydawnictwa, Czytelnicy, którzy przywykli już, iż większość książek z serii „Militarne Sekrety" związana jest z historią i tajemnicami Dolnego Śląska, nie będą rozczarowani lekturą. Książka Jacka Wilczura stanowi bowiem raport z ekspedycji badawczej GKPZHwP do poniemieckich podziemi w Górach Sowich w 1964 roku. Poruszany jest w niej też temat poszukiwania Bursztynowej Komnaty, niemieckich schowków, ukrytych depozytów, tuszowaniu prawdy, usuwaniu niewygodnych świadków oraz o wojennych zbrodniach; stanowi drugie poprawione i uzupełnione wydanie książki Ojczyzna nie udziela urlopów.

– Pomysł zorganizowania spotkania narodził się już w ubiegłym roku, kiedy odwiedził nas pan Jacek Wilczur. Poza tym współpracujemy z wydawnictwem Technopol. Można zakupić u nas promowaną dziś książkę – zachęca Zdzisław Łazanowski, współorganizator spotkania, prezes Zakładu Turystycznego Podziemne Miasto Głuszyca – Kompleks Osówka.

Po ilości osób przybyłych na spotkanie widać było, że pomysł był w pełni trafiony: w sali szczelnie wypełnionej miłośnikami historii i tajemnic Gór Sowich nie zabrakło też młodzieży szkolnej. Spotkanie zakończyło się dyskusją dra Wilczura z publicznością oraz podpisywaniem książki.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top