Odpracuj swój dług

Odpracuj swój dług

w Aktualności

Około 84 milionów złotych wynoszą zaległości czynszowe mieszkańców wobec gminy Wałbrzych. W ramach akcji „Odpracuj swój dług" część wałbrzyszan podjęło pracę, aby zmniejszyć kwotę zobowiązania. Do 22 listopada 97 osób odpracowało już 104 460 złotych zaległości.

Od 22 sierpnia gmina Wałbrzych realizuje program Odpracuj Dług. Inicjatywa skierowana do osób w trudnej sytuacji życiowej i materialnej ułatwia spłatę zadłużenia czynszowego w lokalach gminnych za pomocą odpracowania należności. Polega to zwykle na wykonaniu zadań porządkowych na rzecz miasta. Warunkiem uczestnictwa w programie jest złożenie wniosku do Biura Lokalowego UM. Wnioski opiniuje komisja złożona z przedstawicieli Biura, MZB oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Od 22 sierpnia do 22 listopada wpłynęło 408 wniosków o odpracowanie. Rozpatrzono 344 wnioski, z czego 309 pozytywnie. Podpisano 149 umów

o odpracowanie długu z osobami bezumownie zajmującymi lokale mieszkalne oraz 38 aneksów do umów najmu. Do 22 listopada 97 osób odpracowało 104 460 zł zaległości. Powodów niepłacenia jest wiele. Część zadłużenia ma charakter wirtualny i wynika z tego, że właściciele mieszkań po prostu wyjechali z naszego miasta. Najczęściej jednak dług powstaje wówczas , gdy lokatorzy tracą prawo do tytułu najmu. Wówczas wychodzą z założenia, że nie ma po co płacić, bo i tak zostaną wyrzuceni. Ci, którzy zdecydowali się pracować „zarabiają" 10 złotych za godzinę. Porządkują chodniki, zbierają liście i czyszczą rowy melioracyjne. Zimą będą na przykład odśnieżać chodniki. – Program jest jednym ze sposobów złagodzenia problemu zaległości czynszowych. Jego hasło „Odpracuj Dług dla siebie i swojego miasta" ma praktyczny wymiar. Dzięki pracy osób uczestniczących w programie zmienia się miasto, które staje się czystsze i odzyskuje dawny blask – uważa Prezydent Roman Szełemej. Podobnego zdania jest Grażyna Urbańska, Dyrektor MOPS. – Jest to świetne rozwiązanie, aktywizuje osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Nie dostają niczego za darmo, muszą na to zapracować – mówi. Odpracowujący dług czas pracy wyznaczają sobie sami. – Wiemy, że rodzice muszą rano odprowadzić swoje dzieci do przedszkola czy szkoły dlatego jesteśmy elastyczni – dodaje Jerzy Radziuk, koordynator ZDKiUM. Podkreśla, że zanim różą do pracy każdy z nich przechodzi podstawowe szkolenie w zakresie BHP. – Te osoby są zdyscyplinowane, chętne do pracy i odpowiedzialne – kończy Jerzy Radziuk.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top