Podsumowanie roku

Podsumowanie roku

w Aktualności/Galeria

To dzięki Wam, Czytelnikom naszego portalu, przez ostatnie 12 miesięcy mogliśmy informować mieszkańców miasta, powiatu i Dolnego Śląska o tym, co działo się w Wałbrzychu i jego okolicach. W mijającym roku tragicznie zginęło kilka osób. Było wiele pożarów i wypadków. Nie brakowało jednak chwil miłych i radosnych. Dlatego każdy z nas zapamięta 2013 rok inaczej. Wszystkim, którzy byli z nami przez ten czas dziękujemy za pomoc i zaangażowanie. O wielu wydarzeniach dowiedzieliśmy się właśnie dzięki Wam. Na naszych stronach pojawiło się kilkadziesiąt Waszych zdjęć i informacji. Mamy nadzieję, że w 2014 będzie ich jeszcze więcej. Poniżej krótkie podsumowanie ostatnich 12 miesięcy oraz zdjęcia z wybranych wydarzeń.

Styczeń

Piksa komisarzem. Mniejsza rada powiatu

O 12 radnych mniej niż dotychczas będzie liczyła teraz rada powiatu wałbrzyskiego – zdecydował wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa. Zarządzenie w tej sprawie trafiło już do komisarza wyborczego, którym w styczniu 2013 roku został Józef Piksa. Zmniejszenie składu rady związane było z wydaniem przez Radę Ministrów w dniu 10 lipca 2012 r. rozporządzenia w sprawie przywrócenia miastu Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu.

Tragedia na osiedlu Górniczym

W jednym z mieszkań strażacy znaleźli zwłoki 21-letniego mężczyzny. Przyczyną śmierci młodego wałbrzyszanina było najprawdopodobniej zaczadzenie. Gdy strażacy dotarli na miejsce stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu wciąż przekraczało dopuszczalne normy. Jedna z osób została od razu zabrana przez pogotowie do szpitala. Druga początkowo odmówiła przewiezienia na badania. Po kilku minutach zaczęła jednak odczuwać dolegliwości. Ona również trafiła na badania.

Rekordzista na podwójnym gazie

Ponad 4 promile alkoholu miał w wydychanym powietrzu kierowca zatrzymany przez przez wałbrzyską policję. Jak się okazało miał również sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Kierującym okazał się 52 – letni mężczyzna, od którego wyraźnie czuć było alkohol. Wynik przeprowadzonego badania był szokujący. Jak się okazało mężczyzna miał ponad 4 promile alkoholu w organizmie.

Niewybuch w Wałbrzychu

Saperzy zabrali pocisk znaleziony w jednym z mieszkań przy ulicy Piłsudskiego w Wałbrzychu. Policja dla bezpieczeństwa ewakuowała okolicznych mieszkańców oraz zamknęła ulice. Przez kilka godzin zmieniony był również przejazd autobusu linii nr 5. Popołudniu na miejsce dotarli saperzy, którzy zabezpieczyli, a następnie zabrali znalezisko. Mieszkańcy wrócili do swoich domów, a ruch na ulicy Piłsudskiego został przywrócony.

Zmiana prezesa WPWiK

Robert Hadaś został prezesem Wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Zastąpił Sławomira Piątka, który odszedł ze spółki. Robert Hadaś był skarbnikiem gminy Wałbrzych i prezesem Aqua – Zdroju. Osobiście odpowiadał za finanse miasta i rozpoczynał funkcjonowanie spółki, budującej największy kompleks rekreacyjno – sportowy w Wałbrzychu.

Napad rabunkowy na listonoszkę

Czterech sprawców dokonało napadu na listonoszkę w Walimiu. Napastnicy skrępowali kobietę i zabrali 2 tysiące złotych. Na szczęście nic jej nie zrobili.

Luty

Protest związkowców

– Oszuści, złodzieje, gdzie jest kasa – skandowali przed urzędem miejskim w Wałbrzychu pracownicy firmy Budopol. Ich zdaniem to miasto jest winne dramatycznej sytuacji w bydgoskiej firmie, która była głównym wykonawcą kompleksu Aqua – Zdrój.

Przypomnijmy: Firma Budopol była głównym wykonawcą robót przy budowie kompleksu sportowo – rekreacyjnego Aqyua – Zdrój. Przedsiębiorca z Bydgoszczy opuścił jednak plac sugerując, że spółka Aqua – Zdrój nie przedstawiła gwarancji zapłaty. Od tego momentu rozpoczęło się publiczne przerzucanie winą pomiędzy Aqua – Zdrojem a Budopolem. Żadna ze stron nie ustąpiła. W lutym z Bydgoszczy przyjechało kilkudziesięciu pracowników Budopolu. Związkowcy uzbrojeni w gwizdki i flagi przez kilkadziesiąt minut wznosili okrzyki przed urzędem miasta. Sugerowali, że grożąca ich firmie upadłość to m.in. efekt niepłacenia przez miejską spółkę zaległych faktur. Do zgromadzonych nikt nie wyszedł.

Komitet samorządowców

Transport i komunikacja, administracja, bezpieczeństwo, promocja oraz społeczeństwo obywatelskie – to główne punkty programu wyborczego Komitetu Wyborczego Wyborców Nasz Powiat. Założycielami komitetu byli samorządowcy z powiatu: Tadeusz Wlaźlak – burmistrz Szczawna Zdroju, Adam Hausman – wójt Walimia, Adam Górecki – wójt Czarnego Boru, Waldemar Kujawa – burmistrz Bobuszowa Gorc, Leszek Orpel – burmistrz Jedliny Zdroju, Andrzej Laszkiewicz – burmistrz Mieroszowa, Roman Głód – pełnomocnik wyborczy i reprezentant Głuszycy oraz Piotr Bryk – pełnomocnik finansowy oraz reprezentant gminy Stare Bogaczowice.

Katastrofa budowlana

Jedna osoba zginęła, a dwie trafiły do szpitala w wyniku katastrofy budowlanej, do której doszło na terenie byłej porcelany Książ.

Podczas prac wyburzeniowych na pracowników firmy runęła jedna ze ścian. Pod gruzami znalazły się minimum trzy osoby. Strażacy uwolnili dwie z nich. Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala. Niestety spod gruzów wyciągnięto również ciało jednego z pracowników. Mężczyzna zginął na miejscu.

Nowa prezes strefy

Barbara Kaśnikowska została nową prezes spółki Invest – Park, zarządzającą Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

– Nie chcę przeprowadzać rewolucji. Na pewno większy nacisk położę na udział strefy i inwestorów na środki unijne. W nowej perspektywie będzie dużo pieniędzy. Trzeba z tego skorzystać – mówiła nowo wybrana prezes Invest – Parku. Barbara Kaśnikowska była do tej pory m.in dyrektorem departamentu Regionalnego Programu Operacyjnego we Wrocławiu.

Zarzuty dla byłego prezydenta

Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu wszczęła śledztwo z zawiadomienia NIK Delegatura we Wrocławiu dotyczące nieprawidłowości w związku z powołaniem w 2008 roku przez ówczesnego Prezydenta Miasta Wałbrzycha czterech osób do pełnienia funkcji członków rad nadzorczych miejskich spółek.

Prokurator ogłosił Piotrowi K., byłemu Prezydentowi Miasta Wałbrzycha zarzut popełnienia czynu zabronionego tzw. przekroczenia uprawnień, zarzucając mu, że w okresie od 28 lutego do końca kwietnia 2008r. przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że wbrew obowiązującym przepisom prawa powołał cztery osoby do pełnienia funkcji członków rad nadzorczych spółek komunalnych: Aqua-Zdrój sp. z o.o. oraz Miejski Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o., które w chwili powołania pozostawały za wynagrodzeniem członkami rad nadzorczych innych spółek komunalnych Gminy Wałbrzych, a które przed powołaniem nie złożyły wymaganych oświadczeń o braku przeszkód prawnych do pełnienia powierzonych funkcji. Na skutek powołania osoby te pobrały wynagrodzenie za okres od marca do 31 grudnia 2008r. w łącznej kwocie 28.881,32 zł. Z tego powodu przyjęto, że podejrzany zarzuconego mu przestępstwa dopuścił się w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez te osoby (art. 231 § 2 kk). Występek ten zagrożony jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Kwestie powoływania członków rad nadzorczych regulowały (także i obecnie regulują) m.in. przepisy ustawy z dnia 3 marca 2000r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Zgodnie z art. 4 tej ustawy jedna osoba może być członkiem rady nadzorczej tylko w jednej spośród spółek komunalnych. Piotr K. nie przyznał się do winy.

Marzec

Nie uratowali placówki pograniczników

Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych podpisał rozporządzenie o reorganizacji Straży Granicznej. Zgodnie z zapisami od 16 listopada 2013 roku Sudecki Oddział Straży Granicznej zostanie włączony do Nadodrzańskiego Oddział SG. Reorganizacja zakłada m.in. utworzenie na południowej granicy Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą komendy w Raciborzu oraz nowy zasięg terytorialny Morskiego i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Nowak komendantem straży miejskiej

Przez blisko 20 lat był zastępcą. Gdy jego przełożony Jerzy Karski zachorował to on zastępował komendanta straży miejskiej. W marcu 2013 roku został oficjalnie szefem wałbrzyskich strażników miejskich.

Nowe autobusy

Kolejnych 8 nowych autobusów Solaris Urbino, które zakupiło Śląskie Konsorcjum Autobusowe wyjechało na ulice Wałbrzycha.

Sowiogórski mistrz jaja

Boczek faszerowany i pasztet z drobiu dał Annie Ścięgaj z Jugowa tytuł Sowiogórskiego Mistrza Jaja. Impreza, która została zorganizowana w Walimiu zgodnie z przewidywaniami ściągnęła tłumy gości.

W kulinarne szranki stanęło dwunastu mistrzów tradycyjnej kuchni z gmin: Nowa Ruda, Stoszowice, Głuszyca i Walim. Kulinarne potyczki urozmaicały występy dzieci z Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu nawiązujące do świąt wielkanocnych oraz znana i lubiana kapela góralska „ Janicki" Odwiedzający konkurs mieli również okazję obejrzenia dzieł miejscowych rękodzielników. Pierwsze miejsce wywalczyła Anna Ścięgaj z Jugowa za boczek faszerowany i pasztet z drobiu, drugie miejsce przypadło Pani Monice Niedziółka z Grzmiącej za pasztet z kaczki z dodatkiem żurawiny i jajko pod beszamelem. Trzecie miejsce było udziałem Jacka Frątczaka z Michałkowej za pierś indyczą faszerowaną w sosie borowikowym i sakiewki w sosie szpinakowym. Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Lisek z Dzikowca za kaczkę nadziewaną i schab ze śliwką, Olga Ryl z Zagórza Śląskiego za kurę faszerowaną i galaretkę warzywno – jajeczną. Pamiątkowe dyplomy i nagrody otrzymali również: Małgorzata Trojanowska z Sierpnicy, Janina Nowak z Dziećmorowic, Sylwia Grycaj z Srebrnej Góry, Honorata Klejman z Wolibórz, a Stanisława Pasternak z Lutomierzy, Grażyna Grycaj z Jamna oraz Stanisława Skowrońska z miejscowości Kolce. Dodatkowo uczniowie z Zespołu Szkół w Głuszycy częstowali gości przygotowaną prze siebie zupą chrzanową. Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie pomoc i osobiste zaangażowanie Ryszarda Czerwińskiego, dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Kwiecień

Rada powiatu wybrała

Jerzy Detyna został przewodniczącym rady powiatu wałbrzyskiego. Jego zastępcami zostali: Beata Żołnieruk oraz Jarosław Janiszewski. W głosowaniu przepadł Jan Jóskowski.

Giełda Wyrobów Regionalnych

Sery, miody, soki, nalewki, wędlin a nawet kosmetyki. Sobotnią Giełdę Wyrobów Regionalnych, którą zorganizowali Uzdrowisko Szczawno – Jedlina i Pałac Jedlinka odwiedziły setki gości. Wśród nich kuracjusze, mieszkańcy i przyjezdni.

To była wyjątkowa okazja, aby zobaczyć prace ceramiczne, a także wyroby zrobione techniką decoupage, haftem wstążeczkowym, biżuterię sutasz okolicznych artystów. Każdy mógł również spróbować ekologicznych wyrobów od mięsa zaczynając po sery kończąc. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również produkty wykonane z minerałów zebranych na dolnym śląsku, które po obróbce stały się koralami, wisiorkami i różnego rodzaju ozdobami. W Pijalni Wód Mineralnych można było obejrzeć wystawę niezwykłych rzeźb z surowców naturalnych Franciszka Sobańskiego, a w Galerii Centrum Kultury rzeźby Ryszarda Klimasa. Muzyczną atrakcją Giełdy był występ sudeckiego barda Marcela Kambra, z którym utwory śpiewało kilkudziesięciu kuracjuszy.

Wybrali starostę

Józef Piksa starostą, Andrzej Lipiński jego zastępcą, a Arkadiusz Mucha nieetatowym członkiem zarządu. Dzisiaj na sesji radni wybrali władze powiatu wałbrzyskiego. Ustalili również wysokość zarobków dla Piksy. Zamiast 12100 złotych będzie zarabiał 10 tysięcy 720 złotych brutto.

Wałbrzyszanin w The Voice of Poland

Jurand Wójcik, wałbrzyszanin, wokalista i autor tekstów zakwalifikował się do programu The Voice Of Poland.

Maj

Śmiertelny wybuch

Dwie osoby zginęły w wybuchu gazu w kamienicy przy ulicy Górniczej 10 w Jedlinie Zdroju. Do wybuchu doszło około godziny 5.00. Kilka minut później na miejscu była już pierwsza jednostka straży pożarnej. Po niej sukcesywnie dojeżdżały kolejne. W sumie w akcji ratunkowej brało udział 8 zastępów. Strażacy ewakuowali kilkadziesiąt osób. Dwie zginęły. – Jedna z nich miała problemy z chodzeniem. To była sąsiadka tej pani, u której chyba wybuchł gaz. Ponoć nie była w stanie sama wydostać się na zewnątrz – mówiła nam na miejscu jedna z mieszkanek.

Kontrola CBA

Bogusław Rogiński, dyrektor Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta, złożył rezygnację. Zrobił to po kontroli CBA, która wykryła nieścisłości w jego oświadczeniu majątkowym. Jak ustało CBA dyrektor naruszył przepisy ustawy o ograniczeniu prowadzeni działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne zasiadając w Radzie Nadzorczej spółki Zakład Produkcji Automatyki Sieciowej SA w Przygórzu. Ustawa zabrania dyrektorom jednostek organizacyjnych gminy zasiadania w radach nadzorczych spółek prawa handlowego.

Giełda Pracy

Kilkudziesięciu wystawców, lokalne instytucje oraz szkoły i uczelnie wyższe zaprezentowały swoją ofertę podczas Wałbrzyskiej Giełdy Pracy i Edukacji. Była to druga odsłona inicjatywy, która pomóc ma mieszkańcom regionu w poszukiwaniu zatrudnienia.

Mieszkania komunalne

Trzynaście rodzin odebrało dzisiaj klucze do nowych mieszkań przy ulicy Rolniczej 2 w Wałbrzychu. W wyremontowanym budynku znajduje się 8 mieszkań jednopokojowych, 4 dwupokojowe i 1 trzypokojowy. Ten ostatni zrobiony jest na ostatnim, trzecim pietrze. Każdy lokal wyposażony jest w kuchnie i łazienkę. Ich powierzchnia użytkowa wynosi od 22 do blisko 55 metrów kwadratowych. Koszt inwestycji wyniósł ponad 1,4 miliona złotych.

Zamknąć drogę!

Grupa radnych gminy Czarny Bór żądała zamknięcia dróg powiatowych na terenie swojej gminy. – Dalsze poruszanie się po tych drogach grozi śmiercią – mówili wręczając staroście na sesji w powiecie specjalna petycję podpisana przez radę miejską.

Pod oświadczeniem radnych podpisała się większość mieszkańców Czarnego Boru. Co więcej wsparł ich również wójt Adam Górecki. Starosta Józef Piksa próbując bronić się na „gorąco” przedstawił na sesji nakłady inwestycyjne, które poniesione zostały w ubiegłym roku na terenie poszczególnych gmin w powiecie oraz poinformował o planach. Odpowiedź obecnego na sali wójta Czarnego Boru była natychmiastowa. – Proszę nie wliczać do statystyk tego, co dopiero robicie, bo tak odczytuję pana słowa. W porównaniu do Jedliny Zdroju i Wałbrzycha traktowani jesteśmy jak gmina trzeciej kategorii. Przychylam się do petycji moich radnych i mieszkańców. Ja również uważam, że trzeba zamknąć te drogi – powiedział na koniec.

Rosiak zwolniony

Stosunkiem głosów 9 za 6 przeciw i 2 wstrzymujące się rada powiatu wałbrzyskiego wyraziła zgodę na zwolnienie z Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu radnego powiatowego Longina Rosiaka.

– Tu nie chodzi o działalność polityczną pana Rosiaka, a o fakt, że z powodu długotrwałych i powtarzających się nieobecności w pracy dochodziło do dezorganizacji pracy referatu, w którym jest zatrudniony – uzasadniała prośbę o wyrażenie zgody na zwolnienie Rosiaka, sekretarz gminy Wałbrzych. – Na czas jego nieobecności pracodawca do realizacji powierzonych panu Rosiakowi zadań organizował zastępstwo, kierując na stanowisko najczęściej pracownika straży miejskiej, który w tym czasie powinien pełnić służbę patrolową na terenie miasta – mówiła sekretarz urzędu miejskiego w Wałbrzychu. Sam zainteresowany ograniczył się do odczytania oświadczenia w tej sprawie. – Mój pracodawca, a zarazem lekarz nie spytał mnie ani razu, czy rokuję wyzdrowienie, czy może mi pomóc, czy stan mojego zdrowia jest poważny, czy też nie. i pomimo tego, że istnieje możliwość zawarcia umowy z inną osobą na zastępstwo do czasu mojego wyzdrowienia, nie czyni tego, bo woli uznać, że jest to doskonały pretekst do mojego zwolnienia – mówił m.in. Longin Rosiak.

Czerwiec

Pogotowie przeciwpowodziowe

Starosta wałbrzyski Józef Piksa ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla całego powiatu wałbrzyskiego. Wcześniej zrobiono to w gminach Czarny Bór i Stare Bogaczowice.

Urodziny wieży

Pomimo przenikliwego zimna młodzież, przewodnicy turystyczni oraz miłośnicy pieszych wędrówek pojawili się na szczycie Wielkiej Sowy by wspólnie świętować 107 urodziny wieży.

Uczestnicy wspólnie rozpoczęli wędrówkę na szczyt góry. Na trasie pojawiły się również osoby na pojazdach Segway dostarczając masy emocji najmłodszym wędrowcom. Na szczycie czekało ognisko, kiełbaski, konkursy i urodzinowe pamiątki. Wzorem najlepszych tradycji przy ognisku zagościła gitara i śpiew. Organizatorami urodzin były: Ośrodek wypoczynkowy Rzeczka, Schronisko Orzeł oraz Gmina Walim.

Napad na bank

W centrum miasta dokonano napadu na jedną z placówek bankowych.

Poszukiwany groził przedmiotem przypominającym broń. Żądał wydania pieniędzy. Kasjerka wsypała je to torby, którą napastnik miał ze sobą. Na miejscu pojawili się policjanci z dochodzeniówki, którzy zabezpieczali ślady. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Wymarzony plac

– Gdyby nie pomoc i zaangażowanie sponsorów, rodziców i nauczycieli dzisiaj nie byłoby nas tutaj – mówiła Ewa Piątek, dyrektor Fundacji "Szkoła Gminna Menadżersko-Księgowa" otwierając nowy plac zabaw przy szkole. – To dopiero pierwszy etap. Teraz czekamy na boisko – wtórowała jej Katarzyna Mrzygłocka, poseł RP i przewodnicząca rady fundacji.

Święto uzdrowiska

Kilka tysięcy mieszkańców regionu i turystów bawiło się podczas 33-cich Dni Szczawna Zdroju. Gwiazdą imprezy był zespół Volver oraz energetyczny Kubańczyk, Jose Torres.

Prezydent z absolutorium

Rada Miejska udzieliła prezydentowi Wałbrzycha absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2012 i zatwierdziła sprawozdanie finansowe miasta za rok 2012.

Lipiec

Tragiczny wypadek

Motocyklista, który jechał z żoną ulicą Długą nie przeżył wypadku. Jego żona w bardzo poważnym stanie trafiła do szpitala.

Motocyklem jechało małżeństwo. Do domu mieli jeszcze dosłownie kilkadziesiąt metrów. Nagle jadący przed nimi samochód osobowy, prowadzony przez 64 letniego mężczyznę gwałtownie zahamował. Jak wyjaśniał policji kierowca, stanął, bo na drogę wybiegły dzieci. Motocyklista nie miał szans, aby wyhamować. Odbił w bok. W wyniku gwałtownego manewru stracił panowanie nad motocyklem. Pasażerka, żona motocyklisty, upadła na jezdnię, a następnie uderzyła w krawężnik i słup. Jej mąż natomiast w słup i auto, doznając bardzo poważnych obrażeń. Mimo akcji reanimacyjnej kilka minut później zmarł. W domu na rodziców czekała dwójka małoletnich dzieci….

I Festiwal Gulaszu

Sukcesem zakończył się zorganizowany w weekend w walimskim Parku Jordanowskim odbył się I Festiwal Gulaszu w Górach Sowich.

W konkursie na najlepszy gulasz udział brało 18 załóg. W nowo zakupionych bograczach uczestnicy gotowali smakowitości z bardzo różnych składników. Czteroosobowe jury w składzie Kànasz Tibor z Węgier, Barbara Szeligowska – dziennikarka Polskiego Radia Wrocław, Irena Kosek – Lizakowska – Radna Gminy Walim i Krzysztof Kwiatkowski – Radny Powiatu Wałbrzyskiego miało za zadanie ocenić wszystkie potrawy i wybrać zwycięzcę. Zadanie nie było łatwe, bo jak mówiło jury – wszystkie gulasze były bardzo dobre, a tylko niektóre dobre. Jury było zaskoczone, z jak wielu komponentów można ugotować gulasz i jak wspaniałe smaki osiągnąć. W tegorocznej edycji tytuł mistrza gulaszu zajęła Izabela Bystrzycka odbierając nagrodę główną.

Protest mieszkańców

Ponad 150 podpisów zebrali mieszkańcy Białego Kamienia pod protestem w sprawie wyrażenia zgody na budowę obiektu handlowo – usługowego przy ulicy Andersa w Wałbrzychu. Chodziło o teren, na którym stoi budynek MZB tuż za komisariatem policji.

Dramat na deptaku

Spadające drzewo w parku w Szczawnie – Zdroju zabiło małą dziewczynkę. Czterolatka nie miała szans na przeżycie. Zginęła przygnieciona ciężarem potężnego drzewa. Tragedia wydarzyła się na oczach jej kuzynki, taty i kilkudziesięciu świadków.

Sierpień

Zginął w wybuchu

Jedna osoba zginęła a ponad 20 ewakuowanych zostało w wyniku wybuchu, do którego doszło w nocy przy ulicy Starachowickiej.

Wielki brat patrzy

Kolejnych 14 nowych kamer przybyło w Śródmieściu Wałbrzycha. Koszt rozbudowy monitoringu miejskiego to prawie pół miliona złotych, z czego 70% stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Teraz obserwują nas już 34 kamery.

Wybuch kamienicy w Gorcach

Sześć osób trafiło do szpitala w wyniku wybuchu gazu w kamienicy przy ulicy Traugutta w Gorcach. Na miejsce wezwano policję, pogotowie i straż pożarną. Przyczyną wybuchu była najprawdopodobniej butla z gazem. W wyniku eksplozji rannych zostało sześc osób. W tym jedna ciężko.

Festiwal sera

Kilka tysięcy osób bawiło się podczas Festiwalu Sera, który miał miejsce w Dziećmorowicach. Była to już siódma edycja smakowitej biesiady, która rozegrana została na terenach Karczmy Góralskiej. Goście imprezy mogli nie tylko degustować serowe przysmaki, ale również wziąć udział w licznych zabawach, a także obserwować zmagania wystawców i kucharzy.

W Festiwalu Sera uczestniczyło kilka tysięcy osób, którzy wspólnie biesiadowali, bawili się i degustowali liczne potrawy i produkty lokalne. Oprócz szerokiej gamy wyrobów z sera, wystawcy prezentowali także rękodzieło artystyczne, wyroby garmażeryjne, czy nalewki oraz miody. Podczas imprezy miały miejsce dwa konkursy. W kategorii producentów sera zmierzyło się 9 uczestników, a najlepsza okazała się rodzina Motowilczuk z Walimia. Z koli za najsmaczniejszą potrawę uznano roladę mięsno – serową, która pokonała 16 innych dań. Czek na 2000 złotych odebrała zwyciężczyni, Pani Katarzyna Nowak Pochodny. Festiwal Sera to jednak nie tylko impreza kulinarna. Na terenach Karczmy Góralskiej dostępne były dmuchane zamki, rowery wodne, przejażdżki na kucach, a także specjalne kule oblegane przez najmłodszych gości. Biesiadzie towarzyszył również zespół muzyczny, który zabawiał uczestników festiwalu prawie do północy. Impreza zakończyła się pokazem sztucznych ogni.

Szukali skarbów

Nie było skarbu w postaci złota, monet czy archiwalnych zbiorów. Na pewno jednak wizyta Bogusława Wołoszańskiego i jego ekipy w wałbrzyskim muzeum była bardzo dużą promocją dla placówki.

Biesiada ziemniaczana

Tegoroczna biesiada ziemniaczana pod Mniszkiem miała wyjątkowy charakter. Podczas imprezy przeprowadzono bowiem zbiórkę publiczną na rzecz osób poszkodowanych w wybuchu gazu w kamienicy przy ul. Traugutta w Boguszowie-Gorcach. Program jak przystało na imprezę biesiadną obfitował w atrakcje kulinarne, muzyczne, a nawet akrobacje cyrkowe w wykonaniu młodych artystów z Podgórzyna. O oprawę muzyczną zadbały Kapela Podwórkowa Lewiniacy oraz zespół Biały Dyliżans. Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się ziemniaczane degustacje, przy których wystawione zostały kwestorskie puszki. Za przysłowiowy „wrzut do puszki" pracownice biblioteki serwowały uczestnikom imprezy kremową zupę ziemniaczaną własnej roboty i wiejski chleb okraszony smalcem, członkowie Klubu Sportowego Górnik wspierani przez radną Renatę Stec oraz Natalię Łagan bibliotekarza MBP-CK smażyli frytki i kotlety ziemniaczane

Zdobyli Matterhorn

Mieszkańcy regionu Wałbrzycha: Roman Głód, Dariusz Tęcza i Rafał Urbański zdobyli szczyt określany w przewodnikach jako najtrudniejszy spośród klasycznych dróg w Alpach.

Zmiana miejsca pracy

Inspektor Ryszard Błażnik przestał pełnić funkcję komendanta wałbrzyskiej policji. Z Wałbrzycha został przeniesiony do Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie objął posadę zastępcy komendanta wojewódzkiego.

Wrzesień

Rozpoczęcie roku szkolnego

Sala wypełniona po brzegi. Występy artystyczne oraz wręczenie aktów nominacji dla dyrektorów kilkunastu placówek oświatowych. Tak wyglądało miejskie rozpoczęcie roku szkolnego, które zorganizowano w III L.O. W Wałbrzychu.

Koniec remontu

Blisko 2,5 miliona złotych kosztował remont nawierzchni ulic Wieniawskiego i de Gaulle"a. To II etap modernizacji ruchliwego skrzyżowana w dzielnicy Podzamcze

Prace modernizacyjne rozpoczęły się 8 maja. Wymieniono nawierzchnię ulic i oświetlenie, wybudowano nowe chodniki i fragment ścieżki rowerowej, pojawiły się nowe nasadzenia roślin. Koszt inwestycji to 2 420 000 zł z czego 1 100 000 zł pochodzi ze środków urzędu marszałkowskiego.

Kolejne mieszkania oddane

Blisko 3 miliony złotych kosztowała budowa obiektu przy ulicy Drzymały, w którym powstały nowe mieszkania komunalne. Klucze do 36 mieszkań wręczył osobiście lokatorom prezydent Roman Szełemej.

W wyniku przebudowy obiektu na ul. Drzymały powstało 14 lokali jednopokojowych (5 znajdujących się na parterze oraz po 3 na piętrach I, II i III) oraz 22 lokale dwupokojowe (4 znajdujące się na parterze i po 6 na I, II i III piętrze). Powierzchnia użytkowa mieszkań wynosi od 31,68m2 do 49,24m2. Mieszkania składają się z przedpokoju, kuchni, łazienki a także, w zależności od lokalu, jednego lub dwóch pokoi. Trzy mieszkania znajdujące się na parterze budynku są przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych z odpowiednim wjazdem dla wózków inwalidzkich oraz specjalnie przystosowanym wyposażeniem łazienek. W piwnicy znajdą się komórki lokatorskie oraz dwa pomieszczenia gospodarcze. Koszt inwestycji wyniósł ponad 2,9 miliona złotych. Dofinansowanie ze środków Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego wyniosło 1 018 139,60 złotych.

Święto pieroga

Tysiące osób i gości z całego Dolnego Śląska, wieńce, kwiaty i dania, które zostały przygotowane specjalnie na ten dzień. Gminne Dożynki z Czarnym Borze i X Święto Pieroga przeszły do historii.

Uroczystości rozpoczęła msza. Po niej przeszedł wielobarwny korowód dożynkowy, w skład którego weszli: władze gminy, Starości Dożynkowi – Mariola Barnach z Czarnego Boru i Grzegorz Woźniak z Jaczkowa, reprezentanci zespołów ludowych, gminnych zespołów muzycznych, placówek oświatowych, setki mieszkańców oraz gości. Gdy uczestnicy korowodu dotarli do hali sportowej tam przywitał ich gospodarz – wójt gminy Adam Górecki. Następnie rozpoczął się tradycyjny obrzęd Dzielenia Chlebem. Podczas kolejnego etapu uroczystości wręczenia odznaki „Zasłużony dla rolnictwa" przyznawanej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokonali obecni podczas uroczystości parlamentarzyści. Odznaczenie wraz z legitymacją otrzymała czwórka rolników z gminy Czarny Bór, a mianowicie: Sylwestra Wawrzyniak z Czarnego Boru, Krzysztof Barnach z Czarnego Boru, Jerzy Kaziuk  z Grząd i Grzegorz Woźniak z Jaczkowa. Następnie przyszedł czas na rywalizację o miano Najładniejszego wieńca dożynkowego. Główna nagroda, decyzją jury, trafiła do sołectwa Jaczków. Po uroczystościach dożynkowych przyszedł czas na inaugurację X Święta Pieroga. Rywalizacja na najsmaczniejsze pierogi toczyła się w trzech kategoriach: Kucharze Profesjonaliści, Instytucje i Organizacje oraz Ekipy Amatorskie. W każdej z kategorii zgłoszono ok. 10 dan pierogowych, które konkurowały ze sobą o miano najsmaczniejszych. Ocenie podlegały m.in. walory smakowe, dekoracja i estetyka potrawy oraz jej oryginalność. Decyzją komisji konkursowej w składzie: Agnieszka Kołacz-Leszczyńska-Posłanka na Sejm RP, ks. Paweł Oskwarek, Marta Woźniak – dyrektor Powiatowego Środowiskowego Domu  Samopomocy w Wałbrzychu, Andrzej Lipiński – wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego, Stanisław Marek Krak – Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, laureatami w poszczególnych kategoriach zostali: Kucharze Profesjonaliści (I miejsce Hotel & Restauracja „Maria" z Wałbrzycha, II miejsce „Stołówka" Elżbieta Makuch z Czarnego Boru, III miejsce P.H.U. Jędruś z Grząd), Instytucje i Organizacje (I miejsce Stowarzyszenie Optymistów Krzeszowskich, II miejsce Zespół Szkół Nr 7 w Wałbrzychu, III miejsce Gminny Zespół Szkolno-Przedszkolnym w Czarnym Borze), Ekipy amatorskie (I miejsce Emilia Rolka z Grząd, II miejsce Barbara Rojecka z Witkowa, III miejsce Malwina Pogwizd z Witkowa). Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu gastronomicznego.

Przeszukali sztolnie

Grupa eksploratorów spenetrowała tereny sztolni w Walimiu. To był już kolejny zlot poszukiwaczy w okolicach kompleksu Riese.

W Walimiu odbył się VI Zjazd Eksploratorów. Mimo deszczu zorganizowane ekipy ruszyły realizować zadania. Pierwsza grupa przy pomocy wykrywaczy metali i wsparciu technologii GPS penetrowała zbocze góry. Ciekawostka jest to, że do poszukiwań użyto smartofonów wyposażonych w specjalne aplikacje. Druga grupa miała okazję obejrzeć sztolnię nr 3 na Soboniu. Tutaj potrzebne były silne nerwy by przy pomocy Grupy Poszukiwawczo Ratunkowej Państwowej Straży Pożarnej z Wałbrzycha zjechać na linach do tajemniczej sztolni. Ostatnia grupa rodzinna miała okazje zwiedzić zabytki, które w sposób nierozerwalny wiążą się z tajemnicami kompleksu Riese. Uczestnicy zlotu wyjeżdżali z pewnym niedosytem, który pozwala mieć pewność, ze wrócą za rok rozwiązywać kolejne zagadki i odkrywać kolejne tajemnice.

Uratował dziecko

Aspirant Robert Adamski funkcjonariusz z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu pełniąc służbę na stanowisku zastępcy oficera dyżurnego, udzielił pomocy przedmedycznej przez telefon. Przebieg akcji był dramatyczny, ale finał szczęśliwy.

Pod numer alarmowy policji zadzwonili zrozpaczeni rodzice. Ich ośmiomiesięczny synek nie oddychał. Zastępca oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu asp. Robert Adamski, który tego dnia pełnił służbę, natychmiast udzielił instruktarzu jak przywrócić funkcje życiowe dziecka. Wszystko działo się bardzo szybko. Policjant nie tylko opanował własne emocje, ale starał się również uspokoić rodziców. Dzięki pomocy asp. Roberta Adamskiego chłopczyk zaczął oddychać. W międzyczasie na miejsce przyjechała karetka pogotowia, która odwiozła dziecko do szpitala, gdzie poddano je hospitalizacji.

Śmierć w płomieniach

Jedna osoba zginęła, a ponad 30 ewakuowano – to bilans pożaru, do którego doszło w kamienicy przy ulicy Piłsudskiego w Wałbrzychu.

Straż pożarną o zdarzeniu poinformowała jedna z mieszkanek kamienicy. Na miejsce wysłano cztery zastępy. Z płonącego mieszkania na III piętrze ratownicy wynieśli dwóch mężczyzn. W tym samym czasie z budynku ewakuowano pozostałych mieszkańców. W sumie ponad 30 osób.

Miliony dla Szczawna – Zdroju

Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego oraz burmistrz gminy Tadeusz Wlaźlak podpisali dwie umowy o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na kwotę blisko 3,5 mln złotych. Dzięki przyznanym środkom rozpocznie się rewitalizacja Teatru Letniego położonego w Parku Zdrojowym, a także zagospodarowane zostanie na cele rekreacyjno-sportowe Wzgórze Gedymina i Słoneczna Polana.

Październik

Teatr i Górale zasłużeni

Szczawieński Teatr Zdrojowy oraz zespół „Janicki” zostali wyróżnieni tytułem „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego”. Uhonorowanie odbyło się podczas obchodów „Międzynarodowego Dnia Muzyki”.

Najlepsze gospodarstwa

Zofia i Wiesław Sosnowscy oraz Wioletta i Paweł Mierzejewscy zwycięzcami konkursu na najlepiej zorganizowane gospodarstwo agroturystyczne powiatu wałbrzyskiego.

Rozstrzygnięcie konkursu zorganizowano i finalistów czyli w agroturystyce „Zacisze trzech Gór”. – Dziękujemy bardzo za otrzymane wyróżnienie. To nas bardzo mobilizuje do dalszej, ciężkiej pracy – mówili zwycięzcy. Podkreślali, że sukces, który osiągnęli to zasługa aż czterech pokoleń rodziny. Na drugim miejscu – decyzją jury – znaleźli się Monika i Wojciech Niedziółka, którzy prowadzą gospodarstwo Arkadia. Trzecie miejsce zajęli Emilia i Wiesław Podhajscy, gospodarze „Domu z duszą”. – Gratuluję wszystkim uczestnikom, którzy brali udział w konkursie. To promocja dla całego regionu i rozwoju turystyki ziemi wałbrzyskiej – mówił Ryszard Czerwiński, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Odebrali drogę

Starostwo powiatowe w Wałbrzychu zakończyło remont drogi powiatowej nr 2882 w Dziećmorowicach. Remont Droga, która łączy trzy powiaty: wałbrzyski, świdnicki oraz powiat grodzki-Wałbrzych kosztował 1,8 miliona złotych.

Przeprowadzenie prac możliwe było dzięki pieniądzom przyznanym powiatowi przez ministerstwo administracji i cyfryzacji, a przeznaczonych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Leżąca na terenie gminy Walim droga znajduje się wzdłuż potoku, który podczas obfitych deszczy tego i poprzedniego lata wylewał i uszkadza nawierzchnię. Wykonawca remontu został wyłoniony w przetargu nieograniczonym. Za środki z MAiC kompleksowo wyremontowane zostały 3,595 km (od km 4+335 dom km 7+930) drogi powiatowej nr 2882, która przebiega przez Dziećmorowice w gminie Walim. Prace remontowe, które trwały przez ostatnie wakacje objęły m.in. wykonanie nawierzchni jezdni z betonu asfaltowego, mechaniczną ścinkę zawyżonych poboczy gruntowych oraz ich obustronne umocnienie.

Kominiarka nie pomogła

Do policyjnego aresztu trafił 28-letni mieszkaniec Głogowa, który zaatakował idącą na mecz 24-letnią kobietę. Napastnik zerwał z szyi kobiety szalik klubowy wartości 100 zł i przewrócił na ziemię. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Ćwiczenia w kamieniołomie

Instruktorzy wspinaczki Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wzięli udział w ćwiczeniach w kamieniołomie w Głuszycy Górnej.

Zarówno instruktorzy jak i kadeci na instruktorów przeszli ciężki test bojowy. Musieli m.in. pokonać – przeciągając się na linach – całą szerokość kamieniołomu oraz wspinać i schodzić po stromych ścianach, udowadniając tym samym swoją sprawność fizyczną oraz siłę rąk i nóg. Ogólnopolskie ćwiczenia wysokościowe ratowniczych służb mundurowych organizowane były przez 22 Batalion Piechoty Górskiej w Kłodzku.

Nowy „szeryf”

Inspektor Andrzej Basztura został szefem Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Nowy komendant pochodzi z Wałbrzycha. Jest absolwentem Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ukończył menedżerskie studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Jest związany z policją od 1990 roku. W latach 2007 – 2009 pełnił funkcję Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy. W lutym 2009 roku otrzymał nominację na Komendanta Powiatowego Policji w Kłodzku. W 2010 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem zasługi oraz Srebrnym Medalem za długoletnią służbę.

Prezydent RP w Wałbrzychu

Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką podczas wizyty na Dolnym Śląsku odwiedzili Wałbrzych.

Bronisław Komorowski był również w Strudze gdzie ma rodzinę. Odwiedził tam miejscowy cmentarz, złożył kwiaty i zapalił znicz na grobie swoich bliskich. Podczas zaplanowanej na dwa dni wizyty na Dolnym Śląsku otworzył nowy most w Brzegu Dolnym oraz był w Dusznikach-Zdroju. Prezydent gościł także w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Mościsku (gm. Dzierżoniów), którego budowa kosztowała ponad 3 miliony złotych.

Listopad

Kapsuła czasu

Flaga miasta i różnego rodzaju dokumenty znalazły się w kapsule, która zawieszona została na ratuszowym hełmie.

W kapsule znalazła się flaga miasta, okolicznościowe dukaty i pinsy z herbem, uchwały zatwierdzające miejskie logo i hejnał wraz z zapisem nutowym, aktualny plan Wałbrzycha, akt przywracający Wałbrzychowi grodzkość, ostatnie wydanie Życia Aglomeracji Wałbrzyskiej, wydawnictwo „Listy Księżnej Daisy wracają do Wałbrzycha” oraz dokumenty zawierające nazwiska radnych i obecnie urzędującego prezydenta.

Odremontowali most

Zakończyła się warta blisko 57 tys. zł przebudowa mostu w Rzeczce. Stary most został podmyty przez wodę i stanowił zagrożenie dla życia korzystających z niego turystów. Nowa przeprawa przywraca bezpieczne połączenie dla turystyki pieszej na popularnym szlaku w kierunku na Górną Rzeczkę i dalej do Kompleksu Osówka. Odbudowę mostu w Rzeczce sfinansowano w 100% z budżetu państwa.

Nietypowe znalezisko

Ekipa budowlana remontująca wałbrzyski Ratusz dokonała szczególnego odkrycia. W zabytkowej wieżyczce znaleziono butelkę po piwie z dawnego browaru mieszczącego się w pobliskich Świebodzicach, w której znajdował się list zapisany w języku niemieckim.

Dział historyczny Muzeum w Wałbrzychu przetłumaczył niecodzienną wiadomość. Brzmiała następująco: " Dokument ukryli (schowali): podmajster ciesielski Wilhelm Geisler Chwaliszów, podmajster ciesielski August Seidel z Chwaliszowa ur. 1865, czeladnik ciesielski Artur Höptner Cieszów urodzony 1883, czeladnik ciesielski Gustav Engler Stare Bogaczowice urodzony 1884, stawka godzinowa była 30 fenigów za godzinę. Stawianie wieży ukończyliśmy Wałbrzych 3 lipca 1903. Cieśla mistrz budowlany Carl Jäger i Syn z Wałbrzycha Mistrz murarski Fritz Beer z Wałbrzycha uczciliśmy 1 litrem żytniówki dostarczonej przez Roberta Hahna w cenie 60 fenigów, 50 fenigów, 40 za litr". Dokument ten został najprawdopodobniej umieszczony na pamiątkę przebudowy Ratusza w 1903 roku. Oryginalne znalezisko zostanie przekazane do miejskiego muzeum.

Podzielili pieniądze

Decyzją ponad 22 procent mieszkańców Wałbrzycha rozdysponowano pieniądze z tzw. budżetu partycypacyjnego na 2014 rok.

Mega flaga

Miała ponad 561 metrów. Zrobiona była z blisko 2 tysięcy małych flag. W Głuszycy zaprezentowano flagę przygotowaną przez młodzież Zespołu Szkół w Głuszycy. Powstała z blisko 2 tysięcy małych flag i miałaa 561,5 metra. To oznacza, że zeszłoroczny rekord został pobity o 367 metrów.  – Mamy nadzieję, że do akcji w 2014 roku włączą się również dorośli głuszyczanie. Poprzez tę akcję chcemy uświadomić uczniom i mieszkańcom Głuszycy, że – tak jak nasza flaga – Polska jest efektem wysiłku wielu z nas.  To sprawia, że powinniśmy czuć się za Nią odpowiedzialni. Chcemy, by to była „nasza” flaga, a Polska była naszą ojczyzną, by uczniowie nie mówili ten kraj – tylko „mój” kraj. – mówili zgodnie uczestnicy.

Mają upragnione boisko

Blisko 800 tysięcy złotych kosztowała budowa boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 15 na Piaskowej Górze.

W szkole podstawowej nr 15 zostało oddane do użytku nowoczesne boisko wielofunkcyjne. Inwestycja na Piaskowej Górze kosztowała blisko 800 tysięcy złotych i zastąpiła stary, wysłużony i niebezpieczny obiekt sportowy. Na miejscu betonowego placu stanęło nowoczesne, wielofunkcyjne boisko. Obiekt zyskał zmiękczoną nawierzchnię oraz wyposażony został w bramki, cztery obręcze do koszykówki oraz montowaną infrastrukturę do piłki siatkowej. Budowa boiska kosztowała 780 tysięcy złotych, a zadanie zostało w 40% dofinansowane z ministerstwa sportu. Projekt powstał dzięki programowi „Szkoła od nowa”, który zmienić ma oblicze wszystkich placówek edukacyjnych w Wałbrzychu. Najbardziej z budowy nowego boiska cieszą się oczywiście uczniowie placówki. Podczas otwarcia zaprezentował się zespół szkolnych cheerleaderek oraz rozegrano towarzyskie mecze. Niedawno podstawówka zyskała również nowoczesny i bezpieczny plac zabaw. Obiekt został dofinansowany z programu „Radosna Szkoła”.

Grudzień

Nie tylko dla Górników

Jego budowa kosztowała około 30 milionów złotych. Wyposażone jest w 70 łóżek i najnowocześniejszy sprzęt medyczny. W szpitalu im. Sokołowskiego oficjalnie otwarte zostało Centrum Pulmonologiczne

Placówka zajmować będzie się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem pacjentów z chorobami układu oddechowego. Znajdą w niej miejsce mieszkańcy całego regionu. Głównie ci, którzy pracowali w kopalniach przy wydobyciu węgla. Profesjonalną opiekę znajdą tam również osoby ze schorzeniami związanymi z nieregularnym trybem życia oraz paleniem tytoniu. Do tej pory pacjenci wałbrzyskiego szpitala korzystali z oddziału pulmonologicznego, wyposażonego w 35 łóżek, który miał pełne obłożenie. Dwupiętrowe centrum posiada najnowocześniejszy sprzęt medyczny oraz miejsca dla około 70 osób. Inwestycja pochłonęła około 30 milionów złotych, z czego ponad połowa została dofinansowana z Unii Europejskiej. 6 milionów na budowę przeznaczył Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, natomiast wkład własny szpitala wynosi około 8 milionów. Podczas uroczystego otwarcia Centrum Pulmonologicznego obecne były między innymi władze miasta, powiatu oraz województwa, a także wałbrzyscy górnicy. Odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą gwarkom oraz przecięto symboliczną wstęgę. Szpital przejmie teraz zadania placówki z Sokołowska, a podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia powinno nastąpić na początku przyszłego roku.

Barbórka 2013

Uroczystym złożeń wieńców pod Pomnikiem Pamięci Wałbrzyskiego Górnictwa zakończyły się oficjalne obchody Barbórki w Wałbrzychu.

Górników i licznie zgromadzonych gości przed pomnik wprowadziła orkiestra. Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania górniczego hymnu. Następnie głos zabrali prezydent Roman Szełemej i Biskup Ignacy Dec. – Szczególnie cieszy mnie tak liczba obecność naszych małych mieszkańców, bo w nich jest przyszłość tego miasta. To jest miejsce, które w sposób szczególny upamiętnia historię, często bolesną dla Wałbrzycha. Wczoraj mieliśmy razem okazję być przy innym pomniku. Centrum pulmonologicznym, które powstało również z myślą o górnikach – mówił Roman Szełemej. Na koniec poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Wałbrzyskiego Górnictwa. Wśród nich m.in. goście z Niemiec.

Świąteczny Jarmark

Kilkudziesięciu wystawców zaprezentowało swoje wyroby podczas Jarmarku Świątecznego w Domu Zdrojowym w Szczawnie – Zdroju. Organizatorem przedsięwzięcia było Uzdrowisko Szczawno – Jedlina.

Jarmark skierowany był zarówno do kuracjuszy jak i mieszkańców. Na ponad 20 stoiskach swoje wyroby zaprezentowali lokali twórcy i producenci. – Ideą spółki było wyjście naprzeciw mieszkańcom Szczawna – Zdroju oraz wszystkich osób, które przebywają w naszym Uzdrowisku – mówił Marcin Zawadzki. Goście, którzy przybyli w sobotę do Domu Zdrojowego mogli kupić m.in. ozdoby choinkowe w postaci ręcznie zdobionych bombek, stroiki czy kwiaty. Nie zabrakło również zdrowej żywności w postaci ekologicznych miodów. Swoje produkty zaprezentowali także przedstawiciele firm kosmetycznych oraz salonów urody.

Dymisja Detyny

Jerzy Detyna, przewodniczący rady powiatu wałbrzyskiego zrezygnował z pełnionej funkcji. – Uczelnia i praca zawodowa stawiają przede mną nowe wyzwania i obowiązki. Czasem należy się oddać innym sprawom i nie da się wszystkiego pogodzić – sugerował składając dymisję.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top