Posprzątali swoje miasto

Posprzątali swoje miasto

w Aktualności

Kilkadziesiąt worków śmieci w ciągu dwóch godzin zebrali uczniowie głuszyckiego Zespołu Szkół porządkując część ulicy Parkowej i jej okolice w ramach akcji ,,Sprzątanie Świata 2010".

,,Sprzątanie Świata" to międzynarodowa kampania odbywająca się na świecie w każdy trzeci weekend września. Jej celem jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców miast i wiosek poprzez posprzątanie okolicznych terenów i zwrócenie uwagi na powstawanie coraz większej liczby nielegalnych wysypisk śmieci. Jak co roku, do akcji przyłączyli się również uczniowie i nauczyciele z głuszyckiego Zespołu Szkół i w ramach kampanii posprzątali okolice szkoły i pobliskiego stawu, część ulicy Parkowej, park oraz tzw. skałki. Przez blisko dwie godziny wykorzystali 25 worków o pojemności 250 l oraz 20 worków o pojemności 60 litrów. Oczyścili także parking przyległy do byłego ZPB ,,Piast". Celem działań jest uświadomienie młodzieży, że lepiej wyrzucać pojedyncze śmieci do kosza, niż później sprzątać ich całe mnóstwo.

Pomysł na sprzątanie Ziemi narodził się w 1989 roku w Australii, kiedy to około 40 tys. mieszkańców Sydney zbierało śmieci na terenie portu. Wkrótce coraz więcej ludzi na świecie podjęło hasło „Clean up the world". W naszym kraju akcja miała miejsce już po raz siedemnasty.

Jak podaje koordynator ogólnopolskiej kampanii – Fundacja ,,Nasza Ziemia" – 70% Polaków nie wie, na czym polega ta akcja i oburza się faktem, iż sprzątają dzieci, a powinno się tym zajmować miasto, urzędy czy organizacje ekologiczne. Jednak, co podkreślają organizatorzy ogólnopolskiej akcji, nie chodzi o to, by dzieci sprzątały ,,za kogoś" śmieci. Chodzi o to, że poprzez takie działania edukować młodzież, a dorosłych zawstydzić. Bo tak naprawdę to nie wiadomo, kto porzuca śmieci w lesie, parku czy na ulicy. – Na pewno nie spadają one z kosmosu. Może to właśnie rodzice śmiecą? – pytają retorycznie organizatorzy ogólnopolskiej kampanii ,,Sprzątanie Świata".

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top