Powstanie centrum rekreacyjno-wspinaczkowe?

Powstanie centrum rekreacyjno-wspinaczkowe?

w Aktualności

O tym mogą decydować sami mieszkańcy głosując od 1 do 20 września na Kopalnię Mocy – jeden z pomysłów w tegorocznym Wałbrzyskim Budżecie Partycypacyjnym.

Przypomnijmy, że budżet partycypacyjny to część budżetu miasta Wałbrzycha, o którego zagospodarowaniu decydują sami mieszkańcy. Wybór następuje poprzez głosowanie na projekty zgłaszane przez mieszkańców miasta i lokalne organizacje. Jednym z pomysłów ogólnomiejskich przygotowanym przez Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy [WKGiJ] jest własnie Kopalnia MOCY czyli całoroczne centrum rekreacyjno-wspinaczkowe dla wszystkich. W jego skład wchodzić będzie ścianka wspinaczkowa i strefa boulderingu gdzie początkujący i doświadczeni wspinacze mogą wspinać się bez zabezpieczeń. Planowane są także dodatkowe atrakcje takie jak mini plac zabaw.

Wspinaczka już dawno przestała być sportem elitarnym a jest też szansa że w 2020 roku na Igrzyskach w Tokio stanie się ona dyscypliną olimpijską. – Chcemy promować wspinaczkę jako aktywną formę wypoczynku bo nasze tereny oferują wspaniałe miejsca do jej uprawiania – podkreśla Grzegorz Górski z WKGiJ. Dzięki poznaniu podstaw w Kopalni Mocy dla naszych mieszkańców otworzą się zupełnie nowe mozliwości spędzania wolnego czasu w odległości nie większej 20 kilometrów od Wałbrzycha". Rzezczywiście w naszej okolicy jest już kilkanaście obiektów skalnych udostępnionych do uprawiania tej dyscypliny a z każdym rokiem powstają nowe. Mamy też w Nowej Rudzie najwyższą w Polsce zewnętrzną ściankę wspinaczkową oraz mniejsze np. w Jedlinie, lodospady w Głuszycy, a w niedalekiej odległości Góry Stołowe, Sokoliki oraz tereny wspinaczkowe w Adrspach i Teplicach w Czechach. To wszystko może spowodować, że nasz region może przy odpowiedniej promocji zyskać kolejną – obok rowerów górskich – atrakcję turystyczną przyciągającą w nasz region amatorów aktywnej turystyki.

– Bazując na naszym doświadczeniu i mozliwościach jakie dają obiekty Starej Kopalni chcemy stowrzyć miejsce unikalne na skalę krajową – podkreśla Grzegorz Górski. Będzie to najwyższa na Dolnym Śląsku i drugi co do wielkości obiekt w Polsce co daje idealne możliwości do organizacji zawodów. Swoje zajęcia wychowania fizycznego będą tu mogli odbywać uczniowie wałbrzyskich szkół i studenci. Będzie to miejsce kursów czy szkoleń zarówno dla dzieci, początkujących jak również służb specjalistycznych takich jak straż pożarna czy GOPR. W planach jest też orgaizacja giełd sprzętu sportowo-turystycznego. – W swoim docelowym kształcie Kopalnia MOCY oferować ma wiele różnych atrakcji, które sprawią że miło będą tu spędzać czas całe rodziny i chętnie będą tu powracać – podkreśla Grzegorz Górski.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Piłeś?Nie jedź!

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali mieszkańca Wałbrzycha,
Go to Top