Poznać tajemnicę

Poznać tajemnicę

w Aktualności

Co się stało ze skarbem pochodzącym wprost ze skarbca III Rzeszy berlińskiego Reichsbanku, który zawierał on większość rezerw, depozytów, złota, obligacji i aktywów narodu niemieckiego?. Współczesna szacunkowa wartość tych wszystkich dóbr to ok. 6,5 miliarda dolarów. Nic więc dziwnego zatem, że po jednym z nalotów zdecydowano o przewiezieniu znacznej ilości tego skarbu w bardziej bezpieczne miejsce. Gdzie? Wiele osób wskazuje na Dolny Śląsk. Dlatego obecność Bogusława Wołoszańskiego w Wałbrzychu nie dziwi mieszkańców regionu….

– Czy w naszym regionie wciąż istnieją tajemnice, które czekają na odkrycie? Warto wciąż poszukiwać i eksplorować obiekty militarne i powojenne?

– Mam nadzieję, że miął już czas dzikiego odkrywania, szabrowania i rabowania tego terenu. Akty wandalizmu polegały na wywalaniu ścian i wdzieraniu się do podziemnych pomieszczeń. Wandale kierowali się jedynie chęcią zysku i nie zważali na szkody, które czynią. Teraz natomiast działają profesjonalne grupy eksploracyjne, które współpracują z władzami i konserwatorem zabytków. Respektują prawo i zdają sobie sprawę, że odkrywanie historii nie może wiązać się z niszczeniem. Dzięki temu również ludzie mogą dowiedzieć się więcej o przeszłości tego rejonu, a przede wszystkim o tajemniczych losach kompleksu Riese.

– Dwie serie „Skarbów Trzeciej Rzeszy” zostały już wyemitowane. Część odcinków poświęcona była właśnie tym terenom. Wrócił Pan jednak w Góry Sowie, by nakręcić kolejne programy. O czym jeszcze chce Pan odpowiedzieć widzom?

– Zawsze jest tak, że nawet najbardziej staranne przygotowania nie wystarczą by w pełni oddać historię regionu. Kiedy jednak rusza kamera i mówimy „akcja”, wtedy odkrywamy coś nowego. Tak też było w lutym tego roku, gdy przebywaliśmy na tych terenach. Pojawiły się nowe poszlaki i ślady, jak na przykład Góra Gontowa, gdzie górnicy przekopywali się przez kolejne zawały. Wiemy przecież, że jest tam więcej sztolni i to niezwykle ciekawe miejsce. Historia wciąż dostarcza czegoś nowego.

– Również w Wałbrzyskim Muzeum rozpoczęliście eksplorację. Pomimo tego, że wskazania georadaru pokazywały pustą przestrzeń, nic nie udało się znaleźć. Liczyliście jednak na skarb w postaci archiwów Wrocławia. Co w takich dokumentach mogłoby się znajdować.

– Naprawdę niewiele wiemy o obronie Wrocławia i tego co stało się ze składowanym tam złotem. Nie pozostawiono żadnych dokumentów, a opieramy się jedynie na relacjach bardzo niewiarygodnego świadka. Posunąłbym się nawet do teorii, że pozostał tutaj, by wprowadzać w błąd odkrywców historii. Jeżeli udałoby się odnaleźć archiwum Wrocławia, dowiedzielibyśmy się o tragicznej historii, która do dzisiaj ma tak wiele znaków zapytania.

– Czyli legendy i mity o „strażnikach”, którzy zostali na tych terenach, by bronić prawdy przed ujrzeniem światła dziennego, są prawdziwe?

– Sądzę, że to wysoce prawdopodobne. Przecież właśnie przez Wałbrzych ciągnęła się droga do Czech i dalej do Austrii. Wywożono tędy skarby ukradzione w całej Polsce. Często działo się tak, że grabieżcy zmuszeni byli ukryć je gdzieś po drodze. W Zagórzu Śląskim porzucili nasze wspaniałe obrazy. Przejęli je z kolei żołnierze radzieccy, którzy przewieźli je do Leningradu. Dzieła te na szczęście wróciły do Polski w 1968 roku. Ciągle jednak brakuje wielu rzeczy zagrabionych podczas Drugiej Wojny Światowej. Pamiętajmy, że Hitlerowcy ukradli około 3,5 tysiąca obrazów mistrzów zachodnioeuropejskich i 11 tysięcy dzieł malarzy polskich. Mam nadzieję, że kiedyś je znajdziemy.

RAMKA

Bogusław Wołoszański – urodzony 22 marca 1950 roku, przez 32 lata pracował w Telewizji Polskiej. W tym czasie zrealizował około tysiąca programów „Sensacje XX wieku” oraz kilkaset innych (m.in. „Punkt krytyczny”. „Archiwum XX wieku”, „To jest historia”). Jest autorem wielu audycji radiowych (m.in. „Sensacje XX wieku w Radiu Zet”), artykułów prasowych oraz książek przedstawiających mechanizmy polityczne i gospodarcze XX wieku. W 2006 i 2007 roku na postawie jego scenariusza powstał 13-odcinkowy serial „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” dla Telewizji Polskiej. Obecnie w Polsat Play prowadzi program pt.: Skarby III Rzeszy. Za osiągnięcia zawodowe odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także nagrodą im. Bolesława Prusa, licznymi nagrodami telewizyjnymi i Ministerstwa Obrony Narodowej.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top