Pracuj i wychowuj dziecko

Pracuj i wychowuj dziecko

w Aktualności

""

Czy można pogodzić pracę z obowiązkami rodzinnymi? – Tak. Jeśli się naprawdę chce, ma wsparcie rodziny oraz przełożonych w firmie – mówi Sylwia, mama Laury.

Wałbrzyszanka przyznaje, że nie jest to łatwe. Podkreśla, że jednak możliwe. – Najważniejsza sprawa to szczera rozmowa z przełożonym w pracy. Jeśli informuję szefową, że mam chore dziecko i potrzebuję dzień wolnego, to zostaję w domu – mówi Sylwia. Podobnie jak inne pracujące mamy ma świadomość, że pracę, którą wykonuje w siedzibie firmy może częściowo zrobić w domu. Ona jest w tej komfortowej sytuacji, że pracuje w biurze, a nie na przykład jako kasjerka w sklepie. Wówczas musiałaby szukać zastępstwa. – W takich przypadkach dużym wsparciem jest dla mnie rodzina. Mąż i babcia Laury, którzy mogą zostać z nią w domu, gdy zajdzie taka potrzeba – wyjaśnia Sylwia. Ubiegając się o elastyczne godziny pracy trzeba spełniać kilka kryteriów. Między innymi być osobą zatrudnioną w danej firmie, a w dniu składania podania należy mieć przepracowane przynajmniej 26 tygodni bez przerwy u tego samego pracodawcy. Dotyczy to rodziców, których dzieci nie ukończyły 17 lat lub opiekują się dzieckiem niepełnosprawnym w wieku poniżej 18 lat (które otrzymuje dodatek dla osób niepełnosprawnych).

Panuje powszechne przekonanie, że małym dzieckiem powinna zajmować się matka. Dlatego pracodawcy często postrzegają kobiety jako pracowników obciążonych obowiązkami rodzinnymi. Tymczasem z elastycznych form zatrudnienia wspomagających życie rodzinne korzystają również mężczyźni. Oni często szukają zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin. Wówczas w umowie o pracę zawieranej z pracodawcą określa się wymiar czasu pracy. Z reguły wyznacza się go ułamkowo (np. 1/2 etatu). W umowie osoby zatrudnionej powinien znaleźć się zapis dotyczący sposobu rozliczania godzin nadliczbowych. To znaczy, że należy określić dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracodawca zwolniony jest z obowiązku zapewnienia co najmniej 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy pracownikowi zatrudnionemu na część etatu, którego dobowy wymiar czasu pracy jest niższy niż 6 godzin. Nie ma natomiast przeszkód, aby pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy pracodawca zapewnił taką przerwę na zasadzie dobrowolności.

Telepraca, dzielenie pracy czy zadaniowy czas pracy to dziś najbardziej popularne formy elastycznego zatrudniania. Chętnie korzystają z nich kobiety, które planują macierzyństwo oraz planujące kolejne dziecku, ale wstrzymujących się ze względu na koszty finansowe związane z wychowaniem oraz niechęcią do kolejnej przerwy z racji urlopu wychowawczego. To również oferta skierowana do ojców myślących o podjęciu urlopów „tacierzyńskich". Nie muszą wówczas całkowicie rezygnować z dalszej aktywności zawodowej. Wymienione wyżej formy zatrudniania to także alternatywa dla kobiet samotnie wychowujących dzieci.

""

Inne artykuły:

Więcej czasu dla rodziny

Oszczędność czasu – większa wydajność

Ucz się i pracuj – to możliwe

Pracuj i wychowuj dziecko

Kobiety aktywne zawodowo

Pokonać stereotyp

Praca – wiele form i możliwości

Pracownik na umowę cywilną

Praca tymczasowa – korzystne rozwiązania

Praca u siebie – szansa na stałe zatrudnienie

Praca zdalnie sterowana

Job sparing – etat na spółkę

Zatrudnienie rotacyjne sposobem na podnoszenie kwalifikacji

Outsourcing pracowniczy – alternatywa dla przedsiębiorstwa

Krótszy czas pracy – wybór pracownika

O każdej porze dnia i nocy – praca na wezwanie

Mamy pracują elastycznie

Doświadczenie jest bezcenne

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top