Przekażmy pamiątki

Przekażmy pamiątki

w Aktualności

W Gułtowach powstaje izba pamięci Armii Krajowej. Wałbrzyszanie mogą przekazać do niej pamiątki.

W 1995 roku mieszkająca w USA na Florydzie Maria Bnińska-Harrison przekazała nieodpłatnie Uniwersytetowi Adama Mickiewicza w Poznaniu zespół pałacowo-parkowy w Gułtowach. Dobra gułtowskie należały do rodziny Bnińskich z przerwami od XVIII wieku. Ich ostatnim przedwojennym właścicielem był jej ojciec hrabia Adolf Jan Rafał Bniński, wojewoda poznański w latach 1923-1928, długoletni prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Główny Delegat Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na ziemie wcielone do III Rzeszy w latach 1940-1941, zamordowany przez Niemców w 1942r. W skład podarowanych nieruchomości wchodzą pałac, dwie oficyny oraz park krajobrazowy. Zgodnie z wolą fundatorów część pałacowych pomieszczeń ma zostać przeznaczona na izbę pamięci rodziny Bnińskich oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej z Wielkopolski, Śląska i Pomorza. W Gułtowach działa już izba pamięci rodziny Bnińskich, wśród eksponatów warto wspomnieć o dokumencie z nominacją Adolfa Bnińskiego na Głównego Delegata RP z podpisem generała Władysława Sikorskiego.

Wielkopolscy akowcy przystąpili do wypełnienia woli Marii Bnińskiej i tworzą teraz izbę pamięci Armii Krajowej. Na początku roku delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg „Wielkopolska" spotkała się w tej sprawie z kanclerzem UAM.

– W pałacu mamy już jedną salę, prawdopodobnie otrzymamy do dyspozycji także drugie pomieszczenie. Gułtowy są idealnym miejscem dla izby pamięci Armii Krajowej, ponieważ w najbliższych latach planowane jest tam zorganizowanie centrum spotkań młodzieży z krajów Unii Europejskiej. To ważne, żeby młodzi ludzie mogli poznawać losy AK i Polskiego Państwa Podziemnego. Teraz sprawą o pierwszorzędnym znaczeniu dla powstania izby są eksponaty – wyjaśnia ppłk Jan Górski, prezes ŚZŻAK Okręg „Wielkopolska".

Akowcy rozpoczęli zbiórkę pamiątek i apelują do rodzin żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, organizacji i instytucji o przekazywanie dokumentów, fotografii, odznaczeń, odznak, osobistych wspomnień i relacji oraz innych pamiątek. W Gułtowach znajdą one godne i należne miejsce, także – co ważne – będą udostępniane młodemu pokoleniu. Dary i depozyty są przyjmowane w Wielkopolskim Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu, Odwach, Stary Rynek 3, tel. +48 (61) 8517-289, mail: sekretariat@muzeumniepodleglosci.poznan.pl).

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top