Pszczyna miastem partnerskim

Pszczyna miastem partnerskim

w Aktualności

Wałbrzyscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o podjęciu współpracy między miastami Wałbrzych i Pszczyna. Upoważnia ona prezydenta Wałbrzycha dra Romana Szełemeja do podpisania umowy o wzajemnej współpracy.

– Uchwała o tej samej treści zostanie poddana pod głosowanie podczas sesji rady miasta Pszczyny w maju. Jeżeli radni z Górnego Śląska zagłosują na tak, a wierzymy, że tak się stanie, to nie będzie już przeszkód, aby oba miasta podpisały oficjalną umowę o miastach partnerskich. Bardzo się na to cieszymy. Historia zatoczyła koło- mówi prezydent Wałbrzycha, dr Roman Szełemej.

Prezydent Wałbrzycha, spółka Zamek Książ w Wałbrzycha i Fundacja Księżnej Daisy von Pless zostali zaproszeni do uczestnictwa w Daisy Days – plenerowej imprezie organizowanej cyklicznie na rynku pszczyńskim (zmienia się na ten czas w ogrody księżnej Daisy), która w tym roku odbędzie się w dniach 23-25 maja. – Tym samym przez trzy dni Wałbrzych, zamek Książ i historia jego najsłynniejszej mieszkanki, która łączy oba miasta, będą obecne i promowane w bez wątpienia najbardziej atrakcyjnym turystycznie mieście Górnego Śląska. Związki naszych miast po raz ostatni były tak bliskie, kiedy Hochbergowie podróżowali kilka razy do roku między swoimi dolnośląskimi i górnośląskimi dobrami- mówi prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusz Mykytyszyn.

Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol będzie gościem XXVI Festiwalu Kwiatów i Sztuki w zamku Książ (01-04 maja 2014). W tym roku już po raz drugi miasto Pszczyna będzie promowane podczas festiwalu. W ubiegłym goście z Pszczyny zachwycili atrakcyjnym stoiskiem. – Współpraca z przyjaciółmi z Pszczyny jest regularna i przynosi wymierne efekty w postaci wzmożonego ruchu turystycznego między naszymi regionami. Chcemy, aby było jeszcze lepiej. Podróżowanie między naszymi miastami to dziś kwestia godzin, a zamki w Książu i Pszczynie, nasze atrakcyjne starówki i wspólna historia wręcz predysponują nas do promowania tej trasy turystycznej, mającej potencjał bycia jedną z najatrakcyjniejszych w południowej Polsce – mówi prezes spółki Zamek Książ w Wałbrzychu i prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej, Krzysztof Urbański. Zarówno spółka Zamek Książ jak i Fundacja Ksieżnej Daisy von Pless współpracują także z Muzeum Zamkowym w Pszczynie (do 1945 górnośląska rezydencja Hochebrgów z Książa), którego dyrektor Maciej Kluss jest członkiem rady programowej mieszczącej się w Książu Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Fundacja była konsultantem merytorycznym uzasadnienia do uchwały, które przekonało dziś radnych Wałbrzycha do oddania głosu za współpracą Wałbrzycha i Pszczyny. Jego treść prezentujemy poniżej.

Związki historyczne Wałbrzycha i Pszczyny sięgają 1791 roku, kiedy Jan Henryk VI von Hochberg, baron na Książu poślubił księżniczkę Annę von Anhalt -Köthen- Pless, dziedziczkę Pszczyny i ziemi pszczyńskiej. Ich syn, Jan Henryk X i jego potomkowie byli oficjalnymi książętami Pszczyny i od tego czasu związki obu miast były trwałe aż do 1943r. Panowie na Książu i Pszczynie (Jan Henryk X, Jan Henryk XI i Jan Henryk XV) przez ponad 100 lat inwestowali w rozwój dróg i kolei na Górnym i Dolnym Śląsku celem skomunikowania obu regionów i miast. Rozwijali przemysł wydobywczy przyczyniając się do znacznego rozwoju gospodarczego. Przez ten czas między miastami i regionami trwała wymiana ludzi, dóbr i usług zaś książęca rodzina Hochbergów była motorem i orędownikiem tych kontaktów. O ścisłej współpracy obu miast może świadczyć fakt, iż przed 1939r. w Wałbrzychu jedna z ulic nosiła nazwę Pszczyńskiej, znany też był działający w mieście Hotel Pszczyński.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top