Rada Ochrony Pracy o dyskryminacji

Rada Ochrony Pracy o dyskryminacji

w Polityka

Za nami pierwsze spotkanie członków Rady Ochrony Pracy X kadencji. Inauguracyjne posiedzenie, podczas którego marszałek sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska wręczyła nominacje. Głównym tematem posiedzenia była dyskryminacja w miejscu pracy.

– Kwestie związane z dyskryminacją w miejscu pracy bardzo leżą mi na sercu – mówi poseł Katarzyna Mrzygłocka, członek Rady Ochrony Pracy. – Cieszę się, że ten temat poruszony został podczas naszego pierwszego spotkania – podkreślała. Gościem była główna inspektor pracy – Iwona Hickiewicz, która szczegółowo omówiła zagadnienie wyjaśniając, iż PIP nie odnotowuje wielu skarg w tym zakresie. Sama instytucja nie prowadzi też kontroli, ponieważ to sąd decyduje o ewentualnych aktach dyskryminacji. – Bardzo ważny jest tu jednak aspekt promocyjny i szkoleniowy. Obywatele muszą wiedzieć, gdzie szukać pomocy i jakie mają prawa – dodaje poseł Mrzygłocka. O tym mogą dowiedzieć się z ulotek i broszur, które wyjaśniają kiedy mamy do czynienia z dyskryminacją a także do jakich instytucji się zwrócić się po pomoc.

Jeśli dochodzi do kontroli w danym zakładzie pracy to sprawdzana jest legalności zatrudnienia oraz zgłaszana kwestia dyskryminacji. W ubiegłym roku inspektorzy pracy skierowali 11 wniosków do agencji zatrudnienia nakazując zaprzestania nielegalnych praktyk dyskryminacyjnych. Badano także kwestie zatrudniania obcokrajowców w kwestii zawartych z nimi umów. Okazuje się bowiem, że częściej przystają oni na zawieranie umów cywilnoprawnych niż o pracę. W 2014 roku Państwowa Inspekcja Pracy zajmowała się 475 skargami dotyczącymi dyskryminacji. Najczęściej dotyczyły one spraw związanych z płcią, najrzadziej religią.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Polityka

Drapała zastępcą Cichury

Jacek Cichura, burmistrz Boguszowa – Gorc powołał Sebastiana Drapałę na swojego zastępcę.

Starostą były wicestarosta

Krzysztof Kwiatkowski nowym starostą powiatu wałbrzyskiego. Tym samym władzę w Powiecie Wałbrzyskim
Go to Top