Reżyserzy z gimnazjum

Reżyserzy z gimnazjum

w Aktualności

,,Francja na talerzu" – film zrealizowany przez głuszyckich gimnazjalistów znalazł się w finałowej czwórce najlepszych filmów zgłoszonych w ramach ogólnopolskiego projektu ,,Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej".

Celem programu ,,Nowe Horyzonty…", działającego w Warszawie już ósmy, a na skalę ogólnopolską trzeci rok, jest umożliwienie uczniom spotkań z kinem, pogłębianie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijanie ich wrażliwość i przygotowanie do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. – Do projektu przystąpiliśmy dwa lata temu. Wówczas zorganizowałam grupę młodych fanów współczesnego kina i co miesiąc – w ramach realizacji projektu – wyjeżdżaliśmy do kina Apollo w Wałbrzychu, by uczestniczyć w seansach filmowych przeznaczonych dla gimnazjalistów – relacjonuje Magdalena Franków, koordynatorka projektu w Gimnazjum Publicznym w Głuszycy. – Rok później sześciu uczniów, także w ramach programu, postanowiło stworzyć autorski film w oparciu o internetowy kurs kręcenia filmu – dodaje. Temat produkcji, zgodnie z założeniami konkursu, miało stanowić zagadnienie wielokulturowości. Młodzież dotarła do reemigrantki z Francji, babci jednej z uczennic. Historia życia starszej pani stała się główną tematyką filmu, a tradycje kulinarne kraju Marsylianki uzupełniały jego produkcję – stąd nieprzypadkowy tytuł ,,Francja na talerzu".

Uczniowie nad filmem pracowali blisko rok: stworzyli scenariusz filmowy, dokumentowali plan zdjęciowy, filmowali sceny, w których zadebiutowali również jako młodzi aktorzy. W maju film został zmontowany, a w czerwcu przesłany do organizatora projektu. – W konkursie brało udział13 ekip z całej Polski, głównie z dużych miast, dlatego byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy okazało się, że do finału zakwalifikowano 4 filmy, w tym nasz, z małej Głuszycy – relacjonuje Zuzanna Papieska, uczestniczka projektu i zapewnia, że w przyszłym roku szkolnym grupa ,,młodych fanów kina" przystąpi do kolejnej, tym razem już IV, edycji projektu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Piłeś?Nie jedź!

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali mieszkańca Wałbrzycha,
Go to Top