Rozbili nielegalną fabrykę papierosów

Rozbili nielegalną fabrykę papierosów

w Region

Funkcjonariusze Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej zlikwidowali na terenie powiatu góreckiego (woj. dolnośląskie) nielegalnąwytwórnię papierosów. Zatrzymano 8 obywateli Polski.

Podczas działań prowadzonych w jednej z miejscowości powiatu góreckiego, funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli sprawną linię produkcyjną służącą do wyrobu papierosów. Linia produkcyjna składała się z sześciu specjalistycznych maszyn służących do produkcji, a także do pakowania i pakietowania wyprodukowanych papierosów. Prócz maszyn zabezpieczono gotowe papierosy w ilości ponad 160 tys. sztuk oraz komponenty w postaci tytoniu, bibuł, filtrów, klejów oraz farb i poligrafiisłużących do wyrobu opakowań.

W sprawie zatrzymano 8 mężczyzn w wieku od 22 do 51 lat, mieszkańców różnych rejonów Polski. Nadzorowali oni produkcję a także zajmowali się pakowaniem gotowych wyrobów.

Zatrzymanym mężczyznom postawiono zarzut z art. 258 § 1 kk, tj. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z art. 54 kodeksu karno – skarbowego, w związku z uchylaniem się od obowiązku podatkowego oraz z art. 305 ustawyo prawie własności przemysłowej tj. wprowadzanie do obrotu towaru z podrobionymi znakami towarowymi, czyniąc z tego procederu stałe źródło dochodu. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W stosunku do zatrzymanych mężczyzn Prokuratura Okręgowa w Legnicy zastosowała środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Docelowym miejscem przeznaczenia wyprodukowanych wyrobów miał być prawdopodobnie rynek Unii Europejskiej, o czym świadczyć mogą m.in. opakowania z nadrukami w języku angielskim. Dzienne możliwości produkcyjne zlikwidowanej wytwórni wynosiły około 20 mln sztuk papierosów. Szacunkowa wartość zatrzymanego towaru oraz przedmiotów to blisko 700 tys.złotych. Do tej kwoty należy dodać także straty, jakie w wyniku przestępczej działalności grupy poniósł Skarb Państwa – w postaci uszczupleń o należne podatki, cło i akcyzę. Wyceną zatrzymanych maszyn i komponentów zajmie się ekspert koncernuPhillip Morris Polska. Straż Graniczna na bieżąco współpracuje z koncernem w ujawnianiu tego nielegalnego procederu.

To kolejne działania kłodzkich strażników granicznych w walce ze zjawiskiem nielegalnej produkcji papierosów. W latach 2008 – 2009 funkcjonariusze Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej zlikwidowali trzy nielegalne fabryki i hurtownie wyrobów tytoniowych w różnych rejonach Polski. Dotychczasowa łączna wartość ujawnionych i zatrzymanych maszyn, papierosów i komponentów służących do produkcji papierosów to ponad 14 milionów złotych.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Piłeś?Nie jedź!

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali mieszkańca Wałbrzycha,

Co dalej z Górnikiem?

– Drodzy rodzice! Jeżeli nie jest Wam obojętny los Waszych dzieci, które

Zagrają głuszyckie Orliki

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w Podwórkowej Lidze Piłkarskiej „Głuszyckie Orliki
Go to Top