Seniorzy w akcji

Seniorzy w akcji

w Aktualności

Aglomeracja Wałbrzyska będzie miała kolejnych 100 wolontariuszy. – Pomagamy od dawna. Teraz będziemy robić to jeszcze sprawniej – mówią seniorzy, którzy szkolą się dzięki projektowi "Rozwój wolontariatu seniorów w Aglomeracji Wałbrzyskiej" realizowanemu przez Sudecki UTW działający w Wałbrzyskim Towarzystwie Oświatowym i dofinansowanym przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Udział w projekcie, który rozpoczął się w lutym, bierze pięć uniwersytetów trzeciego wieku. Po jednym ze Świdnicy, Nowej Rudy, Starych Bogaczowic i dwa z Wałbrzycha. Celem jest powstanie klubów wolontariusza w tych placówkach. -Zaczęliśmy od spotkań z psychologiem, który wyjaśniał nam w jaki sposób można pomagać innym. Później przyszedł czas na wykłady z prawnikiem. Tam poznaliśmy podstawowe przepisy dotyczące wolontariatu. Następnie było szkolenie dotyczące postaw obywatelskich – mówi Teresa Ziegler, szefowa Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ramach projektu seniorzy uczestniczyli również w zajęciach z muzykoterapii, biblioterapii, w warsztatach rękodzieła artystycznego oraz florystycznych. Kilka dni temu spotkali się razem, aby przygotować plan działania na najbliższy czas oraz podzielić przemyśleniami.
""

""

Część uniwersytetów już udziela się społecznie. Placówka z Wałbrzycha chociażby w promocji budżetu partycypacyjnego. – Ponadto opiekujemy się ogródkiem na Poniatowie, gdzie znajduje się Dom Dziennego Pobytu dla osób z chorobą Alzheimera – podkreśla Teresa Ziegler. Pomysł ten spodobał się m.in. seniorom ze Starych Bogaczowic. – Właśnie poinformowali nas, że znaleźli u siebie plac, który chcą zagospodarować. Jak widać jeden projekt pociąga za sobą następne – śmieje się szefowa Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Seniorzy z Nowej Rudy chodzą do szpitala. Tam czytają dzieciom bajki. – My współpracujemy ze szkołami podstawowymi. Dzielimy się z młodzieżą zdobytym doświadczeniem. Pomagamy na przykład w nauce. Nasza Wiesia uczyła ostatnio podstaw krawiectwa. Tłumaczyła i pokazywała jakie są ściegi i jak przyszyć guzik. Młode dziewczyny wiedzą jak poruszać się w internecie, ale nie mają pojęcia jak trzymać igłę – żartują seniorki ze Świdnicy. Zgodnie podkreślają, że wolontariat daje im dużo satysfakcji. – Dlaczego mam siedzieć w domu oparta na łokciach i wyglądać przez okno skoro mogą komuś pomóc? – pyta Krystyna Bartoszyńska, szefowa sekcji wolontariatu wałbrzyskiego uniwersytetu. Podobnie wypowiadają się pozostałe seniorki. – Dzięki temu czuję się dobrze i jestem spełniona. W ten sposób mogę się realizować. To jest we mnie zaszczepione od dziecka. Robiłam to będąc w szkole podstawowej, średniej czy w harcerstwie. Robię również teraz – zaznacza Barbara Bogacka, przewodnicząca samorządu słuchaczy w Sudeckim UTW. Projekt zakończy się w grudniu tego roku.

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Piłeś?Nie jedź!

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali mieszkańca Wałbrzycha,
Go to Top