Szaniawski zaprasza

Szaniawski zaprasza

w Kultura

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zaprasza w weekend na dwa spektakle. Na Boga! – spektakl obsypany festiwalowymi nagrodami oraz Zapolska Superstar (Czyli jak przegrywać, żeby wygrać).

W małym śląskim mieście ma się odbyć coroczna procesja wodzenia Judasza – to sięgający średniowiecza zwyczaj, podczas którego Judasz jest lżony i upokarzany za to, że zdradził Chrystusa. Atmosfera jest napięta: ksiądz Grzyb, proboszcz lokalnej parafii, zabronił katolikom uczestniczenia w wodzeniu. W miasteczku zjawia się diabelska ekipa na czele z Lucyferem. Mają za zadanie wesprzeć księdza Grzyba – tak wynika z umowy między Bogiem, Szatanem a Związkiem Wypędzonych z Raju, walczącym o rehabilitację Judasza, który, owszem, zdradził Chrystusa, ale wypełniał przecież boski plan. W to, że jego los jest częścią bożego planu, wierzy także ksiądz Grzyb, intelektualista na zesłaniu, który dostaje szansę powrotu do wielkich wyzwań – jest głównym kandydatem na fotel biskupi. Tuż przed ingresem do prasy trafiają jednak materiały świadczące o tym, że w przeszłości Grzyb ulegał wielu pokusom… Upokorzony kapłan zgadza się być głównym oskarżycielem w procesie, jaki Lucyfer wytacza słabnącemu Bogu. Czy Szatanowi uda się raz na zawsze pozbyć Nieskończonego Dobra? Jak blisko jest dzisiaj do wybuchu, zamachu na humanistyczną cywilizację? Co się stanie, gdy wszyscy zaczną się bać, że już Go nie ma? Dramat formalny i fabularny Jarosława Murawskiego napisany trzynastozgłoskowcem o wartkiej akcji, niekiedy zbliżającej się do typu narracji XIX-wiecznej fabuły sensacyjnej.

Zapolska Superstar, pamiętamy ją głównie jako autorkę „Moralności pani Dulskiej", ale swoją biografią, ilością pozostawionych tekstów, talentem i skalą zainteresowań – mogłaby obdzielić kilku artystów. – Chcemy o niej opowiedzieć, bo czujemy, że wiele jej zawdzięczamy, może więcej niż Mickiewiczowi, Wyspiańskiemu i Sienkiewiczowi. Nie opowiadała o Historii, a o historiach, o prostych życiowych sprawach, śmiesznostkach, małych tragediach – mówił Jan Czapliński, scenarzysta. Przełom wieku XIX i XX nie był łatwym czasem dla kobiety, która postanowiła mieć własne zdanie. Artystka wyśmiewana, bagatelizowana, walcząc z chorobą i nędzą, parła do przodu. Swoim życiem postawiła nam niesłabnące wyzwanie – nie poddawać się. Awanturować. Walczyć o swoje. Wygrywać porażki. Transmitowała głos pokrzywdzonych. Piętnowała krzywdy wyrządzone wykluczonym swojego czasu. Nie oglądała się na resztę. Traktowała wolność jako najwyższą wartość. – Jest to metaforyczny kolaż na temat biografii Zapolskiej. Spektakl, który wyciąga daleko idące wnioski. W scenerii prowincjonalnej świetlicy, stawiamy pomnik jednej z zapomnianych bohaterek i zadajemy widzom pytanie: czy już żyjesz pełnią życia – mówił Maciej Podstawny, dyrektor artystyczny.

Zapolska Superstar:

6 listopada 2015 / godz. 18.00 / Scena Kameralna

Na Boga!

7 listopada 2015 / godz. 18.00 / Duża Scena 8 listopada 2015 / godz. 17.00 / Duża Scena

Rezerwacja Biletów: Biuro Współpracy z Publicznością / tel. 74 648 83 01 (do 03)

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top