Sześciu posłów już znamy

Sześciu posłów już znamy

w Aktualności

Prawo i Sprawiedliwość zwycięzcą niedzielnych wyborów parlamentarnych. Najprawdopodobniej bezapelacyjnym, bo sondaże dają im szanse na samodzielne rządzenie. Oficjalne potwierdzi to jutro Państwowa Komisja Wyborcza.

Po ogłoszeniu pierwszych, sondażowych wyników, euforia zapanowała w sztabie Prawa i Sprawiedliwości. Ponad 37 procentowe poparcie w kraju dawało partii Jarosława Kaczyńskiego 232 mandaty w sejmie. Dobry wynik w Polsce miało również przełożenie na nasze województwo. W samym okręgu Platforma zdobyła najprawdopodobniej więcej głosów. Ilu posłów będą miały w sejmie PiS czy PO zdecyduje tzw. Metoda D"Hondta. Sposób liczenia głosów, który faworyzuje duże ugrupowania. Pomaga tym, którzy mają duża przewagę nad pozostałymi. Jeżeli między partią A (wygraną), a partią B (drugą) jest 5 proc. różnicy, to metoda nie promuje żadnej z nich. Jeśli różnica w wyniku wyborczym wynosi już np. 14 proc. poparcia – „pomaga" zwycięzcy kosztem pozostałych list kandydatów biorących udział w wyborach. Ponieważ Platforma uzyskała w regionie i województwie podobny wynik to PiS-u z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że znamy nazwiska sześciu posłów. Analizując wyniki, które zebraliśmy mandaty mają: Michał Dworczyk (24 935), Anna Zalewska (22 402)i Wojciech Murdzek (5758) z PiS- u oraz Tomasz Siemoniak (30785), Monika Wielichowska (8621) i Katarzyna Mrzygłocka (8659) z PO. Pozostały jeszcze dwa, o które walczą: Maciej Badora (3135 -PiS), Agnieszka Kołacz – Leszczyńska (6421-PO), Jacek Iwancz (.Nowoczesna), Ireneusz Zyska (Kukiz) oraz Beata Żołnieruk (KorWIN). W przypadku Beaty Żołnieruk ugrupowanie, które reprezentowała musi przekroczyć próg wyborczy (4,9% – dane z poniedziałku)

O niedzielnych wyborach jak najszybciej będzie chciał zapomnieć senator Stanisław Jurcewicz. Kandydat PO przegrał w okręgu kłodzko-dzierżoniowskim z Aleksandrem Szwedem, który startował z PiS. Różnica wyniosła blisko tysiąc głosów. Reelekcję otrzyma Wiesław Kilian (PO), który pokonał Jerzego Langera (PiS) stosunkiem głosów 36383:33231. Brak mandatu dla Tomasza Smolarza i porażka Stanisława Jurcewicza oznacza, że Dzierżoniów stracił swoich reprezentantów w sejmie i senacie. Tomasz Smolarz wciąż jest wojewodą, ale przypominamy, iż wojewodę powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Co to oznacza w polityce? Zapewne większość Czytelników zapewne wie..

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top