"Szychta Filmowa" w Starej Kopalni

"Szychta Filmowa" w Starej Kopalni

w Kultura

Dziś, 2 lipca Urząd Miejski oraz Park Wielokulturowy – Stara Kopalnia w Wałbrzychu zaprasza na "Szychtę Filmową". Będzie to impreza kulturalna poświęcona sztuce X Muzy i złożą się na nią wystawa plakatów filmowych twórców Polskiej Szkoły Plakatu, koncert muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Michelangelo Ensemble oraz projekcje filmów.

Fenomen Polskiej Szkoły Plakatu nie wymaga rekomendacji. Sztuka ta od lat zachwyca i inspiruje odbiorców na całym świecie, a film od początku stanowił jej podstawowy temat. Lapidarny skrót, metafora, symbol, dowcip, niezwykłe połączenie formy i treści w kompozycji czy wielość technik wykonania, składające się na autorską interpretacje to cechy, których próżno szukać w dzisiejszych pozbawionych indywidualizmu, wyobraźni i polotu pseudoplakatach – fotomontażach. Plakaty, które zaprezentujemy na wystawie wyszły spod ręki wybitnych artystów m. in. Franciszka Starowieyskiego, Bronisława Zelka, Bohdana Butenki, Jacka Neugebauera, Wiktora Górki, Eryka Lipińskiego i innych.

Zespół Michelangelo Ensemble tworzą młodzi muzycy Filharmonii Sudeckiej, klasycznie wykształceni i ze sporym już bagażem doświadczeń na scenach krajowych i zagranicznych, otwarci na wszelkie artystyczne wyzwania. Po świetnie przyjętym przez publiczność debiucie inspirowanym tangiem, tym razem muzycy zagrają program złożony z oryginalnych aranżacji popularnych tematów filmowych. Koncert odbędzie się w niezwykłej scenerii szatni łańcuszkowej.

Wydarzeniem specjalnym będzie projekcja filmu "Hunger In Waldenburg" z 1929 r. w reżyserii Piela Jutzi. Jest to obraz w całości nakręcony w Wałbrzychu. Grają w nim także wałbrzyszanie tzw. "naturszczycy". Opowiada on o trudnej sytuacji w wałbrzyskim zagłębiu w latach 20-tych i w początkach Wielkiego Kryzysu, pokazuje autentyczne scenerie, kopalnie, mieszkania i codzienne życie mieszkańców. Film ten po kilku pokazach w największych miastach Niemiec i w Londynie został zatrzymany przez ówczesną cenzurę. Od ponad osiemdziesięciu lat nie był pokazywany w mieście, w którym powstał, niewiele osób wie o jego istnieniu, a w świecie uchodzi on za klasykę niemieckiego kina okresu Republiki Weimarskiej, dużo się o nim pisze i bywa wyświetlany na różnych festiwalach, na przykład w 2007 r. w Wiedniu. Miło nam zaanonsować, że to właśnie w Parku Wielokulturowym odbędzie się spóźniona wałbrzyska premiera tego, będącego najprawdziwszym zabytkiem kinematografii, filmu.

Całości imprezy dopełnią projekcje filmów krótkometrażowych autorstwa studentów wałbrzyskiej PWSZ przygotowywanych z myślą o różnych konkursach, na których zdobywały nagrody.

Program:

godz. 17. 00 – otwarcie wystawy plakatów (lampownia)godz. 17. 40 – koncert zespołu Michelangelo Ensemble (szatnia łańcuszkowa)godz. 18. 20 – 10 minutowa przerwagodz. 18. 30 – przegląd studenckich filmów krótkometrażowych (szatnia łańcuszkowa)godz. 19. 30 – projekcja filmu "Hunger in Waldenburg" (szatnia łańcuszkowa)godz. 20. 20 – zakończenie

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top