Turniej sołectw z kaszanką w tle

Turniej sołectw z kaszanką w tle

w Region

Upalna pogoda nie przeszkodziła mieszkańcom Boleścina w weekendowym, rodzinnym świętowaniu. Tym razem podczas festynu na boisku sportowym na stołach królowała boleścińska kaszanka. Jej smak doceniło m.in. jury poznańskich targów Polagra Farm, przyznając RSP „Jedność" w 2008 roku „Perłę" w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów".

Organizatorzy festynu (sołtys, Rada Sołecka, Grupa Młodzieżowa Cesarz Boleścin, Stowarzyszenie Otwarte Drzwi Boleścin, RSP „Jedność" Boleścin) zadbali o moc atrakcji – loterię fantową, zjeżdżalnie dla dzieci, malowanie twarzy, konkursy z nagrodami, przejażdżki na koniach oraz pyszny bufet. Jednak znakiem rozpoznawczym w tym dniu była kaszanka, którą serwowano na wiele sposobów: zapiekaną na bułce, w sakiewce z warzywami i kiszoną kapustą oraz z grilla. – To jeden z najbardziej charakterystycznych i cenionych produktów kulinarnych naszej wsi Boleścin – podkreślają organizatorzy pierwszego w sołectwie święta kaszanki. A co sprawia, że właśnie ten produkt miejscowej masarni podbił podniebienia wielu osób- wyjaśnia prezes RSP Józef Wrona.

Produkcję kaszanki boleścińskiej rozpoczęto w latach siedemdziesiątych według receptury pochodzącej z Małopolski, przywiezionej przez ówczesnego kierownika masarni Jana Waligórę. – Robimy ją od ponad 25 lat, stale według tej samej receptury o kształcie typowej kiełbaski o długości 15-20 cm, w osłonce z jelita naturalnego. Cechą charakterystyczną wyrobu jest wyraźnie wyczuwalny smak czosnku i pieprzu – mówi prezes Wrona. To pierwsze, ale jak zapewniali organizatorzy nie ostatnie kulinarne spotkanie z boleścińską kaszanką, które ma na stałe zagościć w kalendarzu dorocznych imprez wsi Boleścin. Tych, którzy nie mieli okazji do spróbowania jej smaku gospodarze zapraszają na stoisko sołectwa podczas najbliższych dożynek gminnych, 30 sierpnia w Krzyżowej.

W tym samym dniu na boisku sportowym w Boleścinie odbył się kolejny turniej sołectw, w ramach sportowych weekendów na wsi. Tym razem drużyny musiały wykazać się umiejętnościami strzelania z łuku. Spośród 22 uczestniczących w konkursie drużyn, to właśnie Komorów pokonał rywali i zdobył I miejsce, gromadząc na swym koncie 115 punktów. Drugie miejsce przypadło w udziale sołectwu Lubachów (110 pkt) a trzecie miejsce na podium wystrzelała sobie drużyna z Burkatowa (99 pkt). Turniej łuczniczy w Boleścinie, był przedostatnią punktowaną konkurencją przed wielkim finałem, zaplanowanych na dożynki gminne w Krzyżowej, 30 sierpnia 2015 r. 22 sierpnia drużyny w wieku 13-19 lat zmierzą się w turnieju piłki plażowej, który odbędzie się na boisku w Grodziszczu. – Z uwagi na duża liczbę drużyn rozgrywki piłki plażowej prowadzić będziemy również na boisku w Boleścinie – mówi Leszek Noworól sekretarz Powiatowego Zrzeszenia LZS w Świdnicy. W punktacji ogólnej, po podliczeniu 6 konkurencji prowadzi drużyna z Wiśniowej, która ma na swoim koncie 164 pkt, tuż za nią z wynikiem 153 pkt plasuje się Witoszów Dolny, a na trzecim miejscu jest Lubachów 135 pkt.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Dożynki i Święto Pieroga

Tradycyjne, Czarnoborskie Dożynki, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem oraz legendarne Dolnośląskie Święto

„Dzikie” dożynki

Sołectwo Czarny Bór zwycięzcą konkursu na najpiękniejszy wieniec powiatowy podczas Dożynek Gminno-

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Festiwal Sera

Po raz kolejny organizatorzy Festiwalu Sera w Dziećmorowicach czyli Centrum Kultury i

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top