Udany występ Polaków

w Region

Osiem medali zdobyli Polacy podczas największej na świecie imprezy poświęconej sztukom walki, która odbyła się we włoskiej miejscowości Marina di Carrara. Poniżej relacja Tomasza Byjosa (V Dan Karate Shotokan), trenera kadry Polskiej Federacji Karate Sportowego.

W dniach 27-30 października, we Włoskiej miejscowości Marina di Carrara odbyła się największa obecnie na świecie impreza poświęcona sztukom walki. Imprezy, które w tych dniach trwały, to: VII Wirld Chanpionship Karate gdzie udział wzięli reprezentanci głównych styli Karate Shotokan, Goju Ryu, Shito Ryu, Wado Ryu, a także Nanbudo. Wzięło w nich udział około 2800 zawodników z około 90 krajów. Ponadto rozegrano WTKA Mistrzostwa Świata w Kickboxingu, Muay Thai oraz formule MMA gdzie brało udział 2070 zawodników. Uzupełnieniem tej największej na świecie imprezy był Orient Festiwal, wspaniała impreza promująca wszystkie kraje Orientu. Były to wystawy i stoiska promujące kulturę różnych krajów, medycynę naturalną oraz występy na kilku scenach w kilku pawilonach. Cała impreza odbyła się na powierzchni 75000m kw, w kompleksie Carrarafiere gdzie odbywają się międzynarodowe targi. Polskę reprezentowało 8 osób, w tym 6 zawodników i 2 sędziów. Zawodnicy to Arkadiusz Kaczmarek (Muay Thai), Grzegorz Pilzys (Kick light), Karol Kasprzyk (Kick full i K1) oraz zawodnicy Karate, Jakub i Bartosz Jasińscy oraz Katarzyna Janikowska (wszyscy z KS RONIN). Niestety jeszcze 5 zawodników nie dojechało z powodu awarii auta. Jako sędzia udział wziął Tomasz Byjos oraz sędzia z Warszawy. Nasza podróż również odbyła się z przygodami, kiedy dojechaliśmy do Włoch i byliśmy ok 90 km od celu, zostaliśmy zawróceni przez Policję z powodu powodzi i zerwanych wiaduktów. Musieliśmy jechać przez inną część Włoch i dodatkowo przejechać około 430 kilometrów, a mieliśmy tylko 3 godziny na wykonanie wszystkich formalności rejestracyjnych. Na szczęście po naszych telefonach organizatorzy nie zamknęli list ale poczekali na nasz przyjazd dzięki czemu mogliśmy dopełnić formalności medycznych oraz rejestrację zawodników. Po czterech dniach ciężkich pojedynków reprezentanci Polski zdobyli 8 medali (2×1, 3×2 i 3×3 m). Z tego aż 7 medali zdobyli reprezentanci KS RONIN Dąbrowa Górnicza Bartosz i Jakub Jasińscy oraz Katarzyna Janikowska. Bartosz Jasiński wygrał Kumite Point juniorów -70kg, był 3 w Kumite juniorów -70kg Shobu Sanbon i 3 w Kumite Shotokan. Jakub Jasiński wygrał kumite juniorów -75kg Shobu Sanbon o raz był 2 w Kumite Point -75kg, w Kumite Shotokan opdpadł w eliminacjach. Katarzyna Janikowska w kategorii dzieci zdobyła 2 m w Kumite Point oraz 2 m w Kumite Shobu Sanbon, w finale Kata zajęła 4 miejsce. Nasz region reprezentował także Karol Kasprzyk z Klubu Superkick od Trenera Czarka Podrazy ikony Polskiego Kick Boxingu. Karol po bardzo cięzkich walkach eliminacyjnych w K1 i Full Low Kick, nieznacznie uległ zawodnikom Ukrainy i ostatecznie zają 5 miejsce co jest bardzo dobrym wynikiem, zwłaszcza iż Karol debiutował w tak dużej imprezie. Ponadto 3 miejsce w Muay Thai zają Arkadiusz Kaczmarek -86kg , wielokrotny medalista ME I MP. Arkadiusz Kaczmarek także tym razem nie zawiódł doszedł do półfinału a o wejscie do finału przegrał z zawodnikiem Izraela Bachadi Said. Po ciężkim pojedynku Arkadiusz Kaczmarek uległ zawodnikowi z Izraela. 9 miejsce zajął Grzegorz Pilzys Kick Light – 63kg ze Świdnickiego Fightera, był to Grzegorza debiut na tak dużej imprezie. Zawodnicy naszego kraju po raz kolejny pokazali iż należą do czołówki Polskiego i międzynarodowego Karate i Kick Boxingu. Na sukces zawodników złożyła sie ciężka praca trenerów Tomasza i Andrzeja Byjos, Artura Nycza, Romana Szymczaka, Tomasza Puchały, Dawida Misiury i Krystiana Grodeckiego ze Świdnickiego klubu Karate Kyokushin.

Pozdrawiam, Tomasz Byjos V Dan Karate Shotokan, Trener Kadry Polskiej Federacji Karate Sportowego