Ukąszona przez żmiję wyszła ze szpitala

Ukąszona przez żmiję wyszła ze szpitala

w Aktualności

Po dwóch tygodniach pobytu w szpitalu ukąszona przez żmiję Natalka z Głuszycy wypisana została do domu.

Do zdarzenia doszło 14 dni temu w Głuszycy Górnej. Natalia wyszła na podwórko, aby się pobawić. Nagle została zaatakowana przez żmiję. Gdy wróciła do domu poczuła się źle. Jej mama wezwała pogotowie. Dziecko trafiło do szpitala. Lekarze podali jej surowice. Przez 14 dni dziewczynka była na obserwacji. Właśnie została wypisana do domu. Czuje się już dobrze, a po zdarzeniu ma pamiątke w postaci dwóch dziurek – ukąszeniu żmii.

Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Jednakże nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla zdrowego dorosłego człowieka. Leczenie swoiste polega na podaniu antytoksyny końskiej. Najbliższą placówką w której można podać surowice przeciwko jadowi żmii, znajduje się w Specjalistycznym Szpitalu im. Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Po ukąszeniu żmii występują charakterystyczne objawy:- Dwa czerwone punkciki oddalone od siebie o 5-10 mm,- Narastający, rozchodzący się obrzęk,- Zaczerwienienie, zasinienie,- Ból w ukąszonym miejscu,- Rzadko krwawienie z ranki,- Ogólne osłabienie, znużenie i senność,- Pragnienie,- Bóle brzucha, mdłości, wymioty lub biegunka,- Dreszcze i pocenie się,- Obrzęk twarzy, uczucie drętwienia wokół ust,- Słabe, niemiarowe tętno.

Pierwsza pomoc w przypadku ukąszenia przez żmiję to:- Ranę przemyć wodą i zdezynfekować,- Założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia ale uścisk należy zwalniać co 10-20 minut na około 1-2 minuty,- Można miejsce ukąszenia ochładzać zimnym okładem lub woreczkiem z lodem,- Poszkodowanego należy wygodnie ułożyć i okryć,- Podawać duże ilości płynów,- Jak najszybciej wezwać lekarza.

Ważne jest również to, czego nie można robić po ukąszeniu przez żmiję:- Nie nacinać miejsca ukąszenia, nie wysysać jadu i nie masować,- Nie podawać leków i nie spożywać alkoholu,- Bez decyzji lekarza nie podawać surowicy przeciwko jadowi żmii

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Piłeś?Nie jedź!

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali mieszkańca Wałbrzycha,
Go to Top