Urodziny biblioteki

w Aktualności

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „ Biblioteka pod Atlantami” kończy dzisiaj 75 lat. Z tej okazji Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego złożył na ręce dyrektor Renaty Nowickiej podziękowania za pracę na rzecz rozwoju czytelnictwa i kultury w regionie wałbrzyskim życząc kolejnych, równie pracowitych i owocnych dekad działalności.

Otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wałbrzychu nastąpiło 1 grudnia 1945 roku. Pierwszym kierownikiem został wybitny polski poeta Marian Jachimowicz. W 1948 r. powstała Powiatowa Biblioteka Publiczna. Od 1955 r., pod opieką Biblioteki było już 14 bibliotek osiedlowych i gromadzkich oraz 24 punkty biblioteczne w miastach i wsiach. W 1974 połączono MBP i PBP w Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną. 5 września 1975 roku, zarządzeniem wojewody wałbrzyskiego, na bazie dotychczas istniejącej miejskiej i powiatowej biblioteki, została utworzona Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Wałbrzychu. Jej pierwszym dyrektorem został Józef Jaworski. Obecna lokalizację Biblioteka otrzymuje 1991r. 1 maja 2005 r. na mocy uchwał intencyjnych podjętych przez rady powiatu i miasta powstaje Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami”.

Biblioteka jest laureatką wielu prestiżowych nagród : w 1997 r. otrzymała nagrodę  „Ikara” jako najlepsza biblioteka w kraju, a w 2000 r. Dolnośląski Klucz Sukcesu, w 2009 r. „Muflon 2009” w kategorii Najlepsze Przedsięwzięcie Promujące Region, w  2015 srebrny medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” oraz I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Mistrz Promocji Czytelnictwa”, organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top