Wakacje i po wakacjach w TLiA

w Aktualności/Kultura/Region/Wałbrzych

Lato 2020 minęło wyjątkowo pracowicie dla Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Wypoczynku było bardzo niewiele, ale “coś za coś”! Na przestrzeni lipca i sierpnia lalkowa scena zrealizowała trzy duże projekty.

Podczas tych bezpłatnych, dwutygodniowych warsztatów dla dzieci grupa pedagogów i artystów prowadziła zajęcia z różnych dziedzin sztuki: teatru, muzyki i dźwięku, plastyki, ruchu, literatury, multimediów i sensoryki. – Nasi uczestnicy poszukiwali inspiracji Poza Horyzontem, bo taką też nazwę nosiła tegoroczna edycja Lata w Teatrze – mówi Karolina Sobolewska, jedna z koordynatorek i prowadzących zajęcia. – W efekcie chcieliśmy stworzyć obraz niezwykłego dziecięcego świata, który miał być wizją wymarzonej przyszłości. Codziennie zbieraliśmy rozmaite historie, emocje, artefakty aby ułożyć niezwykłą opowieść w formie performatywnej wystawy – dodaje. W projekcie, którego współorganizatorem była wrocławska Fundacja T:, wzięło udział 25 dzieci w wieku 8 – 12 lat.

“Przyjaciel” w reżyserii Seweryna Mrożkiewicza, to spektakl on-lnie, którego premiera odbyła się 5 lipca. Przedstawienie powstało na motywach tekstu Oscara Wilde`a pod tym samym tytułem. To wzruszająca i trudna historia, opowiadająca o losach przyjaźni biednego ogrodnika i zamożnego młynarza. Przedstawiona relacja jest bardzo “nierówna”, bowiem jeden z bohaterów poświęca się dla dobra drugiego w dodatku bez wzajemności. – Wybór tego tekstu nie był przypadkowy. Mimo, że liczy ponad 100 lat, to uznaliśmy, że nadal jest bardzo aktualny. Bo czym jest przyjaźń, relacje z drugim człowiekiem? Czy istnieją, czy stać nas na prawdę, lojalność i bezinteresowność? – zwraca uwagę Karolina Sobolewska z TLiA.

Spektakl “Przyjaciel” w całości dostępny jest nadal w sieci i można go oglądać na platformach YouTube i FB Teatru. Szczególnie zachęcamy dzieci w wieku 5 – 8 lat.

Pierwszy tydzień sierpnia w wałbrzyskim Teatrze Lalek tętnił dźwiękami. “Kot detektyw” autorstwa Piotra Rowickiego, to bajka dla dzieci w wieku 5+, którą na słuchowiskowy warsztat wziął aktor i reżyser – Filip Niżyński. Realizacja powstała specjalnie na zamówienie Teatru Lalki i Aktora “Kubuś” w Kielcach, a jego premiera odbędzie się 23 sierpnia podczas Iv Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla dzieci i młodzieży Hurra! Art! w Kielcach. “Kota detektywa” będzie można posłuchać on-line na stronie internetowej Festiwalu: www.hurrart.pl.

Oprócz projektów, które dobiegły już końca w Teatrze przy Brzechwy wciąż trwają próby do “Akademii pana Kleksa” Jana Brzechwy w reżyserii Karoliny Maciejaszek. Premiera – z udziałem publiczności na żywo! – zaplanowana jest na 12 września 2020.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*