Warsztaty kulinarne

Warsztaty kulinarne

w Aktualności

Uczniowie Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Palucha w Wałbrzychu mieli kolejną okazję uczestnictwa w warsztatach zawodowych. Po pasjonującej lekcji z karmelu, którą poprowadził w Szkole Mistrz Świata Cukierników -Mieczysław Chojnowski, pojawiła się inicjatywa dla kucharzy.

Warsztaty kulinarne, zainicjowane przez Anetę Musik – kierownika szkolenia praktycznego, odbyły się w kultowej restauracji „Babinicz" w odnowionym kompleksie „Dworzysko" w Szczawnie Zdroju, gdzie uczniowie Szkoły odbywają praktyki. Szkolenie poprowadził specjalista w dziedzinie nowoczesnej kuchni – pan Wojciech Harapkiewicz. „Kto nie idzie naprzód ten się cofa" – to domena pana Wojtka, który miał zaszczyt gotować dla Jego Świętobliwości Dalajlamy XIV, dla Państwa Kwaśniewskich, Lecha Wałęsy i wielu osób ze świata polityki, kultury i sztuki. Jak sam podkreśla, ważnym punktem rozwoju zawodowego były staże, jakie odbył w restauracjach nagrodzonych Gwiazdkami Michelin w Szwajcarii czy we Włoszech. Z sukcesem pełnił funkcję Szefa Kuchni w Hotelu Królewskim w Gdańsku oraz w niemieckiej restauracji Fischmeister. Ponadto pracował w kuchniach  takich restauracji jak Castle Ringberg we Włoszech, Domaine De Chateauvieux w Szwajcarii, a także Primavera czy Kreska.. Swoją wiedzę oraz kreatywność wielokrotnie udowodnił zajmując czołowe miejsca w konkursach kulinarnych rozgrywanych zarówno na arenie krajowej jak i zagranicznej. Obecnie jest wiceprezesem Euro Toques Polska, stowarzyszenia promującego najlepszą żywność i jakość produktów.

Możliwość wspólnego gotowania z Szefem Kuchni „Dworzysko" to dla uczniów duża dawka kunsztu kulinarnego, a także dobry sposób na poszukiwanie pasji w obranym przez siebie zawodzie. Zajęcia rozpoczęły się „pracą na masarni". Po przygotowaniu stanowisk pracy – co jest podstawą , jak uczył pan Wojtek, oczom zebranych ukazał się jeleń. Uczniowie poznali comber z jelenia oraz doskonalili techniki wykrawania mięsa. Monika Tomkowiak zmierzyła się z wykrawaniem udźca, natomiast Brajan Husarz zajął się wydzielaniem najbardziej delikatesowego mięsa – polędwiczki. Podczas, gdy jeleń trafiał w elementach na stół, rozpoczęto porcjowanie kurczaków. Wszyscy uwijali się jak mrówki. Największe ożywienie nastąpiło jednak podczas przygotowywania dań. Emocje były duże, czas gonił, a atrakcji nie brakowało. W niezwykle szybkim tempie pojawiały się coraz to nowe produkty. Dzięki wspólnej pracy i cennym wskazówkom Szefa Kuchni powstało wspaniałe menu. Podano m.in. krem z dyni połączony z pstrągiem w maśle, małże brzytwy, ośmiorniczki oraz krewetki. Danie główne stanowiły polędwiczki z chrupiącą ziołową skórką, sznycle z jelenia, pierś w ziołach, a do tego żurawina gotowana w białym winie połączona z kalafiorem. Pojawiła się też gruszka w winie, owoc granatu, grapefruit … całe bogactwo smaku i zapachu. Zwieńczeniem całej uczty był płonący deser, któremu nie sposób było się oprzeć.

Wspólne gotowanie, nauka i przygoda. Wszystko to, dzięki wspaniałym ludziom, takim jak pan Wojtek, którzy chętnie uczą innych i odsłaniają tajniki zawodu. "Uważam, że to zaszczyt dla uczniów, którzy mogli szlifować swoje umiejętności pod czujnym okiem Wojtka Harapkiewicza. Na przykładzie jego kariery mogę wskazać uczniom przepis na sukces zawodowy, który zawiera się w trzech słowach: odwaga, pracowitość i pokora" – mówi Sylwia Szatkowska – szkolny doradca zawodowy. „Mimo wieloletniego i różnorodnego doświadczenia, Wojtek często powtarza: nigdy nie będę wiedział o kuchni wystarczająco dużo".

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top