Weekend dla Normalsów

Weekend dla Normalsów

w Kultura

Z okazji kończącego się 50. sezonu artystycznego 2013/2014 przebiegającego pod hasłem: Normalsi. Żadnych Herosów. Dekalog, w weekend Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zaprasza na trzy spektakle. Dla Normalsów specjalny bonus – bilet na spektakl w cenie 20 złotych!

„Emigranci" Sławomira Mrożka to spotkanie dwóch postaw Polaków na emigracji: AA i XX. Sfrustrowany rzeczywistością i megalomański inteligent AA oraz „typowy" i oszczędzający na wszystkim chłoporobotnik XX mieszkają razem w suterenie. W nieokreślonym czasowo i geograficznie miejscu, toczą pełen napięcia dialog, którego trzecim bohaterem staje się język. Język podstępny i (wszech)władny. Jak zabrzmi dzisiaj, w nowej rzeczywistości historyczno-politycznej, słynne dzieło autora, który emigrantem był najpierw z konieczności, a później z wyboru? Przed jakimi granicami stoją bohaterowie w świecie „otwartych granic"? Sprawdzą to dwaj młodzi aktorzy – emigranci z inicjatywą.

Wałbrzych Utopia 2.039 – Fantazja o Wałbrzychu jako Szwajcarii Europy – mieście spełnienia liberalnego i socjalistycznego snu. W tym oto Miejscu Niemożliwym spotykają się po wojnie ludzie, których łączy to, że do niego niegdyś przyjechali i je opuścili. Spotkanie migrantów prowokuje wybuch nowej rzeczywistości, w której oni próbują się zadomowić. Każdy przychodzi z własnym wyobrażeniem miasta Spełnionego Snu. Czy na taki nowy wspaniały świat czekają mieszkańcy miasta W.? Spektakl inspirowany czytaniami Pamiętników wałbrzyszan, prezentowanymi podczas XIV Dni Dramaturgii.

Wielcy Inni: Jezus, Gombrowicz, Osiecka, Stand – Up Mirosławy Żak z cyklu Stój, bo Strzelam! – Trzy figury, trzy pomniki, trzy legendy zabierają głos. Tego wieczoru w każdym z bohaterów zobaczymy człowieka. W najgorszym sensie tego słowa. Wielcy Inni: pogrążeni w resentymentach, wulgarni, niesprawiedliwi, brutalni, małostkowi. Śmieszni. Wrzuceni w konwencję kabaretu, programowo niepoważni, a zatem bezpieczni, mogą wreszcie przemówić najbardziej „własnym" głosem. Witold Gombrowicz: nieśmiały szowinista zabłyśnie w kiepskim stylu. Jezus Chrystus: przemiły neurotyk opowie o konsekwencjach edypalnego konfliktu z Bogiem Ojcem. Agnieszka Osiecka: upomni się o tożsamość poetki-alkoholiczki, w kraju, gdzie pić wypada wyłącznie poetom. Nie dajcie się zwieść pozorom. Bohaterowie tego wieczoru, nieszczęśliwie zakochani w sobie, w istocie proszą Was o miłość. A każde szyderstwo podszyte jest szczerym uwielbieniem. Na granicy dobrego smaku.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top