Wyprawka jak złoto

Wyprawka jak złoto

w Aktualności

Nawet 400 złotych kosztuje komplet nowych podręczników dla jednego ucznia. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób postanawia zakupić używane książki dla swoich pociech. Komisy z podręcznikami przeżywają zatem renesans, a rodzice poszukują oszczędności by wyprawić dzieci do szkoły.

Wakacje powoli dobiegają końca, a w sklepach z używanymi książkami gromadzą się tłumy. Zakup podręczników „z drugiej ręki" to oszczędność nawet do 200 złotych, w zależności od stanu wydawnictwa. Nie wszystkie książki możemy nabyć jednak po tańszych cenach. Tak jest w przypadku ćwiczeń do nauczania wczesnoszkolnego oraz podręczników z nową podstawą programową. 

– Od „zerówki" do klasy trzeciej szkoły podstawowej, dzieci korzystają z książek wycinając, malując i wklejając do nich zadania. Trudno zatem odsprzedać taki podręcznik – mówi sprzedawca podręczników. – Do części klas pierwszych wchodzi również nowa podstawa programowa i na runku również nie ma wydawnictw używanych – dodaje. Dlaczego nowe książki są takie drogie? Na cenę podręczników składa się wprowadzony w zeszłym roku 5% podatek, rosnące wciąż koszty druku oraz paliwa. W dodatku zdarza się, że producenci wypuszczają nowe wydania, które różnią się od poprzednich zaledwie okładką, lub kilkoma dodatkowymi stronami. To stanowi jednak ogromne obciążanie dla domowego budżetu, szczególnie w przypadku rodzin wielodzietnych. Jeżeli do ceny podręczników szkolnych, doliczmy również całościowe koszty wyprawki, jak zakup nowego plecaka, przyborów i zeszytów, może okazać się, że nasze oszczędności zostaną znacznie nadszarpnięte. W przypadku rodzin uboższych ważna jest zatem pomoc ze strony miejskiego ośrodka pomocy społecznej, czy powiatowego centrum pomocy rodzinie. Niektóre placówki edukacyjne dofinansowują również kosztu zakupu podręczników dla uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Piłeś?Nie jedź!

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali mieszkańca Wałbrzycha,
Go to Top