Wystawa prac Jerzego Koczewskiego

Wystawa prac Jerzego Koczewskiego

w Kultura

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA w Wałbrzychu oraz Fundacja Wspierania Kultury Ogrody w Szczawnie-Zdroju, pragną przypomnieć postać Jerzego Koczewskiego, zmarłego przed trzema laty artysty rzeźbiarza, mocno związanego z wałbrzyskim środowiskiem artystycznym. Wystawę prac można oglądać w siedzibie Galerii w zamku Książ do 8 grudnia br. w godzinach 10.oo – 17.oo. Wstęp bezpłatny.

Na wystawie będą prezentowane rzeźby, studia, szkice i fragmenty dzieł, które pozostały — często w formie koncepcyjnej — po śmierci artysty w jego pracowni i przylegającym do niej ogrodzie. Organizatorzy bardzo dziękują żonie artysty Krystynie Koczewskiej, za udostępnienie prac mających dla Niej emocjonalną wartość, stanowiących cenne pamiątki po „nieobecnym gospodarzu pracowni”.Wystawę wzbogacą dwie rzeźby Jerzego Koczewskiego ze zbiorów Muzeum w Wałbrzychu, pokazujące wielki kunszt artysty i oryginalne postrzeganie świata.

JERZY KOCZEWSKI

Urodził się 5 czerwca 1941 roku w Wyszonkach Kościelnych na Podlasiu. W 1962 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie. W latach 1962-1968 studiował na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, którą ukończył w 1968 roku, uzyskując dyplom z projektowania rzeźbiarsko-architektonicznego u prof. Stanisława Horno-Popławskiego. Po studiach osiadł w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie mieszkał przez 10 lat. Był to dla niego okres niezwykłej aktywności twórczej. Pozostawił w Gorzowie i jego okolicy rzeźby plenerowe, płaskorzeźby, pomniki. W 1978 roku przeniósł się do Wałbrzycha, a następnie w roku 1979 do Szczwna-Zdroju. Z tym miejscem związał dalsze swoje życie, tu mieszkał i tworzył. Uprawiał rzeźbę monumentalną, kameralną, plenerową (kamień, drewno, metal, porcelana), zajmował się także rekonstrukcją i konserwacją rzeźb dawnych. Angażował się w działalność społeczno-kulturalną. Organizował plenery, aktywnie działał w związkach twórczych. Był w zarządzie Oddziału Związku Artystów Rzeźbiarzy we Wrocławiu, a także współorganizatorem i członkiem Gorzowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Zmarł 29 maja 2010 roku w Wałbrzychu.

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top