XIII Dni Dramaturgii

XIII Dni Dramaturgii

w Kultura

W drugiej odsłonie XIII Dni Dramaturgii zapraszamy do Teatru na premierowy pokaz nowej sztuki pilgrim/majewskiego pt. Wielka Głód w reżyserii Sebastiana Majewskiego. Głównym tematem spektaklu jest funkcjonowanie mitu Ukrainy we współczesnej polskiej świadomości.

„Pamiętam zdanie: Ojciec sprawdził ziemię, oczywiście nie była taka jak na wschodzie, na naszej Ukrainie. To zdanie powiedział Zygmunt Sobolewski – kiedyś repatriant, dziś przesiedleniec, 79-letni mieszkaniec Wrocławia, który w 1945 roku przyjechał z Borszczowa w województwie tarnopolskim do Królikowic na Dolnym Śląsku. Inni mówili podobnie a jeżeli nawet nie mówili, z różnych powodów, to myśleli podobnie. I nie ma w tym nic dziwnego. Przecież Ukraina – tamte ziemie, to było ich dzieciństwo i młodość, tam stały ich domy, szkoły i kościoły, leżały ich cmentarze – całe magiczne instrumentarium, które tworzy ten specyficzny smak polskiej magdalenki. Tak dobrej, że odbierającej racjonalność myślenia – bo przecież tamtejsze piaszczyste drogi były lepsze niż każda brukowana ulica tutaj. Mija 67 lat od zakończenia wojny, od utraty kresów, od naszego przyjazdu do Wałbrzycha, Wrocławia i Legnicy, i wszędzie indziej na zachodzie i północy. Co zostało z tamtej rzeczywistości? Czy Ukraina jest naszą polską Atlantydą – utraconym krajem szczęśliwości i bogactwa? Czy dajmy sobie z tym wszystkim spokój – !zapooomnij? – po prostu. Sprawdźmy to. Sprawdźmy wspólnie, co się dzieje na dalekiej Ukrainie…" pisze reżyser.

Kolejna propozycja to Świadectwa Wzlotu opadku wzlotu wzlotu wzlotu upadku i tak dalej Antka Kochanka. To spektakl dyplomowy studentów IV roku jest koprodukcją wydziału aktorskiego wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Kim był, kim jest Antek Kochanek, tajemniczy patron jednej z wałbrzyskich ulic? Poległym w 1937 roku bohaterem wojny domowej w Hiszpanii czy jego synem, który po Wałbrzychu chodził z tajemniczym czarnym zwierzęciem? Miejską legendą, która jak każda składa się z plotki, stereotypu i strachu czy postacią umyślnie zapomnianą? Odpowiedź poznamy 21 października 2012 (niedziela) o godz.18.00. Bilety do nabycia w kasie Teatru, telefonicznie pod nr 746649695 lub mailowo biuro@teatr.walbrzych.pl

Dawniej w czwartki Teatr zapraszał na cykl: dzięki bogu już czwartek. – W sezonie artystycznym 2012/2013 !Zapooomnij?, także w czwartki pracownicy placówki zapraszają na: odbierz swój prezent od… czyli artystyczne niespodzianki przygotowane dla wałbrzyszan przez zespół artystyczny Teatru Dramatycznego oraz realizatorów. – Jest to jedyna okazja na spotkanie i rozmowę poprzez wspólne dzielenie się sztuką. Na kolejne spotkanie z cyklu odbierz swój prezent od … zapraszamy w najbliższy czwartek 18 października o godz. 17.00 do świetlicy – tym razem obdarzy nas swoim prezentem Angelika Cegielska – aktorka, niezapomniana Aleksandra z Aleksandry. Rzecz o Piłsudskim – zachęcają. Wstęp bezpłatny, zapraszamy!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top