Zielona linia połączy Wrocław i Pragę

Zielona linia połączy Wrocław i Pragę

w Gospodarka

Autobusy zasilane gazem ziemnym (CNG) mają kursować z Wrocławia do Pragi i z powrotem. Na trasie przejazdu ma szanse znaleźć się też Wałbrzych.

W Zamku Książ odbyła się konferencja poświęcona regionalnej współpracy polsko – czeskiej w zakresie rozwoju CNG oraz projektu „Zielonej Linii" – przewozów pasażerskich relacji Wrocław – Praga.

Na przykładzie autobusu (będącego w użytkowaniu MPK Wałbrzych) IRISBUS PS09 AGORA CITELIS CNG, wyposażonego w nowoczesny silnik Iveco Kursor 8 CNG o pojemności 7,79 dm3 i mocy 200 kW oraz w zbiorniki sprężonego gazu umieszczone na dachu pojazdu o całkowitej pojemności zbiorników 1240 l (8 butli po 155 l) co w przeliczeniu na nm3 gazu daje ok. 280m3 oraz średniemu zużyciu w cyklu miejskim 55nm3 gazu na 100km, można teoretycznie przyjąć, iż trasa Wrocław – Praga zostanie pokonana bez dodatkowego tankowania po drodze.Rozmieszczenie stacji tankowania CNG po obu stronach granicy pozwala na zabezpieczenie w paliwo na trasie przejazdu. W określaniu lokalizacji stacji CNG należałoby wziąć pod uwagę likwidację konieczności „krążenia" po mieście i stację zlokalizować w punkcie łatwo dostępnym dla przejezdnych.

Uczestnicy konferencji w przyjętych wnioskach pokonferencyjnych podkreślili m.in. potrzebę przygotowania propozycji wspólnych działań w oparciu o gaz ziemny, stanowiący paliwo służące poprawie stanu ekologicznego w regionach, a także konieczność wzajemnej wymiany doświadczeń, rozwijania działań marketingowych i rozwiązań promocyjnych, podkreślających zalety wykorzystania CNG.

Uczestniczący w konferencji przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, Izby Gospodarczej Gazownictwa oraz przedstawiciele firm i organizacji branżowych czeskiego gazownictwa m.in. Czech Gas Association, Bonett Gas Investment, TEDOM, CSAD, Vitkovice Machinery Group uzgodnili rozpoczęcie przygotowań do podpisania listu intencyjnego, gwarantującego wdrażanie uzgodnionej polityki. W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele władz miasta Wałbrzycha i Wrocławia. Ze strony władz miasta Wałbrzycha uczestniczył wiceprezydent Mirosław Bartolik, który wyraził aprobatę i pełne poparcie w zakresie wspierania realizacji projektów dotyczących rozwoju ekologicznego transportu. Uczestnicy konferencji zgodnie uznali, że zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej najistotniejszą sprawą są stosowne zmiany legislacyjne oraz wsparcie i zaangażowanie samorządu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Inwestycyjne wsparcie

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznano dodatkowe środki na program ochrony gruntów rolnych,
Go to Top