Zobacz o czym pisaliśmy w 2012 roku

Zobacz o czym pisaliśmy w 2012 roku

w Aktualności/Galeria

Wypadek samochodowy z udziałem prezydenta Wałbrzycha, walka rodziców o szkołę nr 31, konflikt w sprawie Aqua – Zdroju czy rekordowa szósta w Toto Lotka. To tylko część wydarzeń, które relacjonowaliśmy dla Was w mijającym roku. Zobacz na zdjęciach poniżej i zestawieniu przygotowanym przez naszych dziennikarzy, co działo się w Wałbrzychu i jego okolicach w 12 ostatnich miesiącach.

STYCZEŃ

Prezydent – Starosta 1:1

Miażdżącą przewagą głosów radni powiatu wałbrzyskiego zagłosowali przeciwko przywróceniu Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu. Stosunkiem głosów 23 przeciw, 4 za, 1 wstrzymujący się negatywnie ocenili zatem starania Romana Szełemeja oraz decyzję swoich koleżanek i kolegów z miasta.

Przeciw planom Romana Szełemeja opowiedziało się natomiast większość radnych powiatowych z PO. Spośród 11 członków (na sali obecnych było 10), wyłamało się aż ośmioro. W tym Monika Wybraniec i Andrzej Lipiński, członkowie zarządu powiatu. Ostatecznie stosunkiem głosów 23 przeciw, 4 za (Głąb, Gwoździk, Senyk, Rosiak), 1 wstrzymujący się (Mróz) radni radni przyjęli uchwałę przeciwko przywróceniu Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu.

Nie uratowali szkół

Mimo sprzeciwu rodziców rada miejska przyjęła uchwały intencyjne w sprawie likwidacji kilku wałbrzyskich szkół.

Zdaniem mieszkańców osiedla Górniczego zespół przedstawiał nieprawdziwe dane dotyczące tej placówki. – To herezje – krzyczał jeden z rodziców, który próbował zabrać głos w dyskusji. Atmosfera była napięta od początku do końca. W ratuszu obserwowaliśmy m.in. sprzeczki pomiędzy posłanką Anną Zalewską i Danutą Marosz oraz samymi rodzicami a radnym Arturem Torbusem. – Rozliczymy Was szybko. Pana Panie Szpur i Pana Panie Dobrowolski! – krzyczeli obecni na sali, gdy zobaczyli wynik głosowania.

LUTY

Pierwsza ofiara mrozów

W ruinach fabryki Kem-Budu na Piaskowej Górze wskutek wyziębienia organizmu zmarła 35-letnia wałbrzyszanka.

Byliśmy jednymi z ostatnich osób, które rozmawiały z kobietą dzień wcześniej, próbując wspólnie ze strażnikami miejskimi przekonać, że spanie w przy minus 20 stopniowym mrozie jest samobójstwem. Dobę później wałbrzyszanka już nie żyła. Jeden z jej kolegów trafił do szpitala z odmrożeniami palców stóp i rąk.

Połączyli się z kosmosem

Szkoła z powiatu wałbrzyskiego jako pierwsza w Polsce połączyła się za pomocą telemostu ze stacją kosmiczną. Na pytanie uczniów z ZS nr 8 odpowiadał Don Pettit z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Na pomysł połączenia się ze stacją kosmiczną wpadli członkowie Wałbrzyskiego Koła Robotyki wraz z opiekunem Dariuszem Ciskiem. O możliwość realizacji swojego marzenia zabiegali blisko dwa lata. Po spełnieniu odpowiednich warunków oraz zaakceptowaniu przez NASA pytań, jakie przygotowali dla astronauty, nadeszła ta długo wyczekiwana chwila. Między godziną 13.00 a 14.0 z powodzeniem nawiązali kontakt za pomocą linii telefonicznej najpierw z Belgią, potem z Kalifornią, a w końcu i z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). W ten sposób stali się też pierwszą szkołą w Polsce, która nawiązała kontakt z astronautami za pomocą telemostu ( w Polsce w ten sposób łączyło się tylko Centrum Nauki Kopernika w Warszawie).

MARZEC

Nowe oblicze dworca

Około 10 milionów złotych kosztowała gruntowna modernizacja Dworca Wałbrzych Miasto. W obiekcie wyremontowano poszycie dachowe, stolarkę drzwiową i okienną, fasadę budynku oraz neon nad wejściem.

Remont dworca odbywał się dwóch etapach. Pierwszy polegał na wymianie dachu obiektu oraz toalet. Następnie rozpoczęto gruntowną modernizację historycznego budynku. Obiekt zyskał poszerzone parkingi, nową kolorystykę oraz niebieski neon wejściowy. Całkowitej metamorfozie poddano także hol, w którym obsługuje się podróżujących klientów.

Katastrofa budowlana

Wszyscy mężczyźni, którzy znajdowali się na terenie nieczynnych zakładów Silena w Świebodzicach zdążyli uciec zanim zawaliła się ściana obiektu.

Akcja ratunkowa trwała kilka godzin. Istniało duże prawdopodobieństwo, że pod gruzami znajdowało się kilka osób. Na miejsce ściągnięto ekipę ratowników wyposażoną w geofon oraz specjalnie szkolone psy. Na szczęście nikt nie zginął.

Wniosek o referendum

Ponad 13 tysięcy podpisów i wniosek pod referendum w sprawie likwidacji szkół złożyli w Biurze Obsługi Klienta urzędu miejskiego członkowie Komitetu Obrony Szkół i Grup Referendalnych.

– Udało się nam zebrać ponad trzy tysiące podpisów więcej niż musieliśmy. To ponad 800 kart. Idziemy je złożyć do biura obsługi klienta – mówiła podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami Monika Misińska, jedna z organizatorek akcji. – Mieszkańcy składali podpisy bardzo chętnie. Nawet, gdy na dworze był ponad dwudziestostopniowy mróz. To utwierdziło nas w przekonaniu, że mamy z ich strony duże wsparcie – podkreślała. Zapewniła, że prawie wszystkie podpisy, które zebrał komitet zostały wstępnie zweryfikowane. Po dostarczeniu kart dużo pracy miały urzędniczki, które musiały przeliczyć czy liczba złożonych kart zgadza się z wnioskiem, który został dołączony.

KWIECIEŃ

Wypadek prezydenta

Roman Szełemej nie zdecydował się pojechać do szpitala po wypadku, w którym uczestniczył. Patrząc na uszkodzenie jego służbowej Skody i biorąc pod uwagę fakt, że siedział z tyłu pojazdu, aż trudno uwierzyć, że nic mu się nie stało.

Do wypadku doszło, gdy Roman Szełemej jechał do Zamku Książ na konferencję prasową. Jego kierowca zatrzymał się na dwupasmówce. Nagle w Skodę uderzył Seat. Siła była potężna. Auto prezydenta odwróciło o 180 stopni.Na miejsce wezwano dwie jednostki straży pożarnej i karetki pogotowia. Sprawę bada policja. Kierowca Romana Szełemeja pojechał karetką do szpitala. Jemu również nic poważnego się nie stało. Widać było, że miał rozcięta głowę. Prezydent zdecydował się kontynuować swój służbowy dzień i pojechał na konferencję do Książa.

Wielka bitwa

Tłumy mieszkańców z powiatu wałbrzyskiego oglądały rekonstrukcję bitwy jaka odbyła się na łąkach Pałacu Jedlinka w Jedlinie – Zdroju.

Widowisko „Ostatnia Tajemnica Riese" zorganizował Łukasz Kazek. Była to próba odtworzenia zdarzeń z 8 i 9 maja 1945 roku, gdy niemieccy żołnierze Wermachtu w pośpiechu niszczyli dokumenty, związane z budową tajemniczego kompleksu Riese, bo Rosjanie zbliżali się już do Pałacu Tanhausenn, dzisiaj znanego jako Jedlinka…Walkę oglądaliśmy nie tylko na lądzie, ale i w powietrzu, co zapewniło licznie zgromadzonym gościom wiele emocji. Pokaz został nagrodzony gromkimi brawami, a jego relację można było oglądać nawet na antenie TVN24.

MAJ

Śmiertelne pobicie

Przed blokiem przy ulicy Duracza na Piaskowej Górze znaleziono zwłoki człowieka. Był to 51-letni mieszkaniec Wałbrzycha.

Feralnego dnia mężczyzna podszedł do dwóch mężczyzn. Zapytał czy go poczęstują papierosem. Spotkał się z odmową. Po chwili doszło do sprzeczki, w wyniku której napastnicy zaatakowali swoją ofiarę. Tak mocno, że spowodowali jego śmierć. Jak ustalili biegli przyczyną zgonu był krwiak na mózgu spowodowany uderzeniami. Mężczyzna zmarł. Bardzo szybko zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy byli sprawcami śmiertelnego pobicia.

CZERWIEC

Teoretycznie uratowali szkołę

Służby prawne wojewody dolnośląskiego uchyliły decyzje rady miejskiej, które przyjęła uchwałę o likwidacji PSP nr 31 w Wałbrzychu.

Służby prawne wojewody stwierdziły uchybienia w procedurze. Konkretnie to, że nie każdy rodzic, zgodnie z przepisami prawa, został pisemnie i skutecznie powiadomiony o tym zamiarze – informowało nas biuro prasowe wojewody dolnośląskiego. – Co to oznacza w praktyce? – pytaliśmy. – To, że w tym roku nie będzie już możliwe zamknięcie tej placówki. Musi być ona bowiem podjęta co najmniej na sześć miesięcy przed rozpoczęciem roku szkolnego – wyjaśniał wówczas Jarosław Perduta, rzecznik wojewody. Jak czas pokazał niebawem rada podjęła uchwałę o….przeniesieniu dzieci z PSP nr 31 do innej placówki.

LIPIEC

Nie przeżył zderzenia z tirem

Zmarł kierowca samochodu osobowego, który zderzył się na krajowej 35 z ciężarówką. Do zdarzenia doszło na drodze między Pszennem a Marcinowicami.

Jadący z Wrocławia kierowca citroena berlingo z niewiadomych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu wprost pod jadącą z przeciwnej strony ciężarówkę. Prowadzący TiR-a próbował ominąć samochód osobowy. Mimo podjętego manewru ważący kilkanaście ton pojazd uderzył w auto wrocławianina i stanął w poprzek drogi uniemożliwiając przejazd innych samochodów. Przytomnego czterdziestotrzyletniego mężczyznę, z ranami głowy i licznymi złamaniami, przewieziono do szpitala Latawiec. Mimo natychmiastowej akcji ratunkowej mężczyzny nie udało się uratować. Zmarł około godziny 22.00. Przyczyny wypadku w dalszym ciągu są badane. Prawdopodobnie jednak kierowca citroena zasłabł i stracił panowanie nad samochodem. Kierowca ciężarówki również został przewieziony do szpitala, ale jego życiu nic nie zagraża.

Były prezydent „czysty"

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie umorzyła śledztwo w sprawie rzekomego finansowania przez wałbrzyskie spółki miejskie, komitetów wyborczych byłego prezydenta miasta Piotra Kruczkowskiego i polityków Platformy Obywatelskiej.

O tej sprawie pisała cała Polska. Były prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego zawiadomił prokuraturę o rzekomym zmuszaniu do finansowania prezydenckiej kampanii oraz komitetu wyborczego z pieniędzy spółki. Po nim, do organów ścigania, zgłosił się ówczesny wiceprezes Miejskiego Zarządu Budynków. Złożył podobne zeznania, a jako dowód w sprawie przedstawił nagraną z Piotrem Kruczkowskim rozmowę. Sprawą zajęła się prokuratura w Szczecinie. Po kilkumiesięcznym śledztwie podjęła decyzję o umorzeniu postępowania, ze względu na niedopatrzenie się w żadnym z tych przypadków popełnienia przestępstwa bądź braku wystarczających dowodów.

Wałbrzych odzyskał grodzkość

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 lipca 2012r. w sprawie przywrócenia miastu Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu oraz ustalenia granic powiatu wałbrzyskiego.

SIERPIEŃ

Tragedia w Pożarzysku

Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w wypadku, do którego doszło w Pożarzysku w gminie Żarów.

Kierowca mercedesa, który wjechał czołowo w Kamaza nie miał szans na przeżycie. Auto wręcz wbiło się pod kilkutonowy pojazd. Jak wynika z nieoficjalnych i niepotwierdzonych informacji prowadzący osobówkę nie miał zapiętych pasów. Razem z nim podróżowało trzech młodych mężczyzn. Jednego z nich zabrał helikopter, który przyleciał z Wrocławia.

Milioner ze Świebodzic

Aż 17 milionów złotych w totolotka wygrał mieszkaniec Świebodzic. To nie tylko pierwsza szczęśliwa szóstka w tym mieście, ale również rekord wrocławskiego oddziału LOTTO.

Szczęśliwe liczby to 8, 12, 13, 15, 36, 37, pochodzące z kolektury przy ulicy Świdnickiej. Dzięki nim padł historyczny rekord gier liczbowych. Mieszkaniec Świebodzic wygrał 17 230 007,40 złotych! W Polsce, więcej wygrały tylko cztery osoby pochodzące: z Gdyni, Krakowa, Piotrków Trybunalskich i Warszawy. Najwyższa wygrana to niemal 34 miliony złotych!W rankingu Lottomilionerów liczącym obecnie 833 pozycje, wygrana ta zajmuje jedenaste miejsce. Ile to jest 17 milionów złotych? Za tą wygraną Świebodziczanin mógłby kupić sto dwadzieścia mieszkań. Mógłby również zakupić kruszec do produkcji złotych medali olimpijskich na dwadzieścia sześć kolejnych edycji Letnich Igrzysk Olimpijskich… czyli ponad ośmiu tysięcy sztuk!

WRZESIEŃ

Palmiarnia w rękach miasta

Za 2 miliony 400 tysięcy złotych gmina Wałbrzych stała się właścicielem jednej z „ikon" naszego miasta Palmiarni w dzielnicy Lubiechów.

Właścicielem jest miasto, ale terenem zarządza Zamek Książ. – Przed nami zima, którą musimy dosłownie przetrwać. Wykonamy wiele prostych prac, która mam nadzieję, pozwolą ocalić znajdujące się tu rośliny przed niskimi temperaturami. Proszę się nie dziwić jeśli zobaczą Państwo słomę czy folię. To będzie tymczasowe i doraźne zabezpieczenie – wyjaśniał kilka miesięcy temu na spotkaniu z dziennikarzami.

Kłopoty z Aqua – Zdrojem

Firma Budopol, główny wykonawca budowy Aqua – Zdrój zrezygnowała z kontynuowania prac przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym.

Jako jeden z powodów odstąpienia od dalszych pracy firma z siedzibą w Bydgoszczy podała brak gwarancji zapłaty wynagrodzenia. Władze spółki zapewniały,że na bieżąco regulują płatności oraz mają pełne zabezpieczenie finansowe inwestycji. Spór trwa do dzisiaj. Obie strony zapewniają, że będą dochodzić swoich roszczeń w sądzie.

Nawałnica w Grzędach

Powalone drzewa, zerwany dach, pęknięte drogi – to efekt nawałnicy, która przeszła przez Grzędy koło Czarnego Boru

Silny wiatr, który zdaniem mieszkańców przypominał małą trąbę powietrzną zniszczył m.in dach na jednym z domów oraz mocno uszkodził jeden z budynków gospodarczych. Zniszczeniu uległo również kilka ogrodzeń przydomowych. W wyniku nawałnicy uszkodzone zostały sieci elektryczne i telekomunikacyjne.

PAŹDZIERNIK

Kupili listy Księżnej

Pięć tysięcy euro zapłaciła fundacja Księżnej Daisy von Pless za kolekcję kilkudziesięciu własnoręcznych listów księżnej Daisy oraz innych dokumentów rodziny von Hochberg, datowanych od XVII wieku.

Autentyczność tych historycznych archiwaliów została potwierdzona ponad wszelką wątpliwość przez niezależnych ekspertów (ekspertyzy do wglądu). Kolekcja od 1947 znajdowała się w bogatym archiwum warszawskiego pisarza Władysława Jana Grabskiego (autora słynnej „Świdnickiej Rapsodii"), który wszedł w jej posiadanie na terenie zamku Książ tuż po wojnie, prawdopodobnie zaraz po rozgrabieniu i wywiezieniu zasobów biblioteki majorackiej oraz archiwum książęcego. Ponad 50 dokumentów, dla naszej Fundacji, zamku Książ i Wałbrzycha bezcennych, do tej pory nie ujrzało światła dziennego.

Konflikt w Świebodzicach

Mieszkańcy Świebodzic rozpoczęli „walkę" o zakazanie budowy instalacji do mineralizacji opadów na terenie swojego miasta.

– Nie ma i nie będzie naszej zgody na ten obiekt – mówili jednym głosem mieszkańcy dzielnicy Ciernie w Świebodzicach na spotkaniu z przedstawicielem inwestora, który ubiega się o zgodę na budowę instalacji do mineralizacji opadów na terenie istniejącej oczyszczalni ścieków. Do Zespołu Szkół Integracyjnych, w którym odbywało się spotkanie, przyszło około 200 osób. Głównie mieszkańców Cierni. Zgodnie zapewnili, że nie pozwolą na budowę tej instalacji.

LISTOPAD

Wizyta prezesa

– Wałbrzych postrzegany jest jako miasto korupcji i niszczejącej infrastruktury – mówił Jarosław Kaczyński, który odwiedził Wałbrzych. – Jeśli przejmiemy władze, będziemy szli w kierunku uruchomienia funduszu, który odbuduje te ziemie- mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

– Przed Polską jest wiele wyzwań. Sytuacja w kraju zmienia się co tydzień, a oferta dla młodych jest identyczna jak dla starszych – podkreślał Jarosław Kaczyński, przekonując, że jego ugrupowanie wie jak poprawić sytuację społeczną. Prezes Prawa i Sprawiedliwości poruszył także temat katastrofy smoleńskiej, twierdząc, że na razie Polacy nie poznają jej przyczyn i dopiero historia pozwoli odkryć jej tajemnice.

GRUDZIEŃ

Czad zabił

Ciała dwóch osób w wieku około 60 lat znaleźli wieczorem w mieszkaniu przy ulicy Niepodległości wałbrzyscy strażacy. Przyczyną śmierci było zaczadzenie.

O tym, że w domu gra głośno od kilu godzin telewizor i nikt nie otwiera drzwi policje powiadomili sąsiedzi. Na miejsce wezwano straż pożarną. Po wejściu do środka ratownicy znaleźli ciała dwóch osób. Przyczyną zgonu było zatrucie tleniem węgla. Jego stężenie przekraczało stukrotnie dopuszczalne normy. W pomieszczeniu znajdował się również martwy pies.

Zakaz nocnego handlu

Rady miejska Wałbrzycha przyjęła uchwałę o zakazie handlu na terenie gminy Wałbrzych w godzinach nocnych (23.00 a 6.00).

Zainteresowani szybko przystąpili do kontrataku. W kilka dni zebrali ponad 2 tysiące podpisów przeciwko tej decyzji. Rozpoczęły się „negocjacje". Ostatecznie radni wycofali się z tego pomysłu. Podpisano porozumienie. Uchwała została „zawieszona" na 6 miesięcy.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top