5 mln zł dla powodzian na Dolnym Śląsku

10,5 mln zł dla powodzian na Dolnym Śląsku

w Region

Pierwsze pieniądze (20,5 mln złotych) dla powodzian na remonty lub odbudowę budynków mieszkalnych uruchomił dziś (18 czerwca) szef MSWiA Jerzy Miller. Przyznał też kolejne środki (3,3 mln złotych) na walkę z komarami na zalanych terenach. W sumie MSWiA przekazało już 497,5 mln złotych na działania związane z powodzią i usuwanie jej skutków.

Pieniądze na remont lub odbudowę budynków mieszkalnych zniszczonych przez powódź zostały przyznane dla województwa dolnośląskiego (10,5 mln złotych) i małopolskiego (10 mln złotych). Chodzi o pomoc dla powodzian do 20 tys. lub do 100 tys. złotych.

Na odkomarzanie zalanych terenów minister spraw wewnętrznych i administracji uruchomił dziś (18 czerwca) następujące kwoty dla województwa: opolskiego (1 mln złotych), śląskiego (1,2 mln złotych), małopolskiego (1,1 mln złotych).

Trwają wypłaty zasiłków do 6 tys. złotych dla powodzian. Do tej pory pieniądze z ośrodków pomocy społecznej otrzymało 23,2 tys. osób.

Powódź, która przeszła przez Polskę w maju i czerwcu br. dotknęła 14 z 16 województw. Według danych z województw na 18 czerwca br. wskutek żywiołu ucierpiało 42,4 tys. osób.

Jak informują wojewodowie, poszkodowane przez powódź zostały 743 gminy. Na ich terenie będą obowiązywać uproszczone procedury budowlane – zamiast wniosku o wydanie pozwolenia na budowę powodzianie złożą jedynie zgłoszenie do urzędu gminy.

W związku z powodzią Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji uruchomił do tej pory w sumie 497,5 mln złotych z rezerwy celowej budżetu państwa, w tym:

• 213,2 mln złotych na zasiłki dla powodzian (do 6 tys. złotych),

• 97,3 mln złotych dla samorządów i regionalnych zarządów gospodarki wodnej na działania przeciwpowodziowe,

• 108,1 mln złotych na naprawę wałów i innych urządzeń melioracji wodnej,

• 20,5 mln złotych na odbudowę zniszczeń spowodowanych przez osuwiska i badania geologiczne osuwisk,

• 20,5 mln złotych na remont i odbudowę budynków mieszkalnych (pomoc do 20 tys. lub do 100 tys. złotych) dla województw dolnośląskiego i małopolskiego,

• 25,1 mln złotych na odbudowę lub remont zniszczonej infrastruktury komunalnej (m.in. dróg, mostów, kładek, przepustów, szkół, przedszkoli i innych budynków użyteczności publicznej) dla województwa opolskiego i dolnośląskiego,

• 12,8 mln złotych na walkę z plagą komarów na zalanych terenach w województwie małopolskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim i śląskim.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Groźne zderzenie

Pogotowie ratunkowe zabrało kobietę  poszkodowaną w wypadku, do którego doszło dzisiaj w

Nowe atrakcje

Można już wypożyczyć rowery w Parku Aktywności „Czarodziejska Góra” w Jedlinie-Zdroju. Na

SILENTlive

W marcu minęło już trzynaście długich lat zespołu SILENTlive. Grupa od dłuższego

Aktywni Razem” w Jedlinie-Zdroju

Wszystkie dzieci uczęszczające do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i Niepublicznego Przedszkola w Jedlinie-Zdroju zostały
Go to Top