Akcja szczepienia lisów

w Aktualności

Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 1-10 września br. na terenie naszego powiatu zostanie przeprowadzona jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących.

Szczepienie będzie wykonane metodą zrzutów lotniczych doustnej szczepionki zatopionej we wnętrzu przynęty-mieszance pokarmowej (sporządzonej z masy rybnej) w kształcie ściętego stożka, koloru zielono-brunatnego, o wymiarach 3,9 cm x 3,5 cm x 1,5 cm. – Uodpornienie następuje przez przegryzienie przez lisa przynęty, a tym samym pojemniczka ze szczepionką, która rozlewa się na błony śluzowe jamy ustnej zwierzęcia – wyjaśnia Andrzej Bielarczyk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wałbrzychu i dodaje, że szczepionka ta nie posiada właściwości uodparniających w stosunku do zwierząt domowych. Zrzuty szczepionki obejmą kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów wodnych, dróg i obszarów zabudowanych.

– Nie należy dotykać przynęt ze szczepionką, gdyż lis podejmuje tylko szczepionkę, która nie została dotknięta przez człowieka, ani nienaruszona przez inne zwierzę, na przykład psy czy koty – dodaje Andrzej Bielarczyk. Dlatego też w okresie szczepień, jak i w terminie dwóch tygodni po przeprowadzonej akcji, nie należy wypuszczać swobodnie do lasów psów i kotów.

Każdy przypadek kontaktu człowieka z wyłożoną szczepionką należy zgłosić służbom medycznym, natomiast przypadki kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich, służbom weterynaryjnym.

W/w dniach a także przez okres 2 tygodni po wyłożeniu szczepionki należy ograniczyć polowania oraz zabrania się polowań z udziałem psów.

– Warto zastosować się do powyższych zaleceń, bo cyklicznie prowadzona akcja szczepień lisów – w okresie wiosny i jesieni – już przynosi wymierne efekty: od 10 lat na terenie naszego powiatu nie zanotowano przypadków lisów chorych na wściekliznę – mówi Andrzej Bielarczyk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wałbrzychu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

„Nieudany” powrót

Po 11 miesiącach procesu ze Szpitalem Sokołowskiego w Wałbrzychu świdnicki sąd uznał

Udało się!

Rozstrzygnięto przetarg na termomodernizację budynku szkoły w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii im. UNICEF
Go to Top