Biegaj, strzelaj, baw się

w Czarny Bór/Sport

Ponad 220 zawodniczek i zawodników wystartowało w niedzielę w Czarnym Borze w  kolejnej edycji imprezy „Biathlon dla każdego”.

Program „Biathlon dla każdego” jest w założeniu imprezą sportowo – społeczną dedykowaną dla wszystkich grup wiekowych i warstw społecznych. Wydarzenie to ma za zadanie zaktywizowanie mieszkańców miejscowości, gdzie będą odbywały się zawody do spędzania wolnego czasu na uprawianiu sportu i rekreacji.  Czarny Bór idealnie do tego się nadaje. W gminie funkcjonuje nowoczesna nartorolkostrada przeznaczona dla fanów rolek, biegaczy, uprawiających nordic walking czy narciarzy biegowych.  Na budowę obiektu Gminie udało się pozyskać środki zewnętrzne w kwocie ponad 1 mln zł. z Ministerstwa Sportu i Turystyki, przy całkowitej wartości inwestycji, która wyniosła ponad 3 mln zł. Do dyspozycji biathlonistów są również nowoczesne strzelnice.  – Program „Biathlon dla Każdego” to także promocja współzawodnictwa i zdrowej opartej o zasady fair-play rywalizacji. Zawody rozgrywane są w miejscach ogólnodostępnych, gdyż ostrą broń, która jest stosowana w biathlonie zastępują karabinki laserowe. Są one całkowicie nieszkodliwe dla ludzi i otoczenia. Dzięki temu organizatorzy nie są w żaden sposób ograniczeni podczas doboru potencjalnych lokalizacji zawodów, a zawodnicy nie stwarzają podczas strzelania niebezpieczeństwa dla osób postronnych – wyjaśniają pracownicy Polskiego  Związku Biathlonu, który jest głównym organizatorem wydarzenia.

W zawodach może wystartować każdy, kto tylko czuje się na siłach do przemierzenia dystansu, który jest określany dla każdej z grup wiekowych przez regulamin zawodów. Zawodnicy podzieleni są na kategorie wiekowe. Jest również kategoria open.  W zależności od kategorii uczestnicy mają do pokonania różne odcinki Najdłuższy wynosi blisko  2000m –  3x650m). Biegom towarzyszy  strzelanie z broni laserowej. Uczestnicy rywalizują na zasadach podobnych jak w biathlonowym sprincie – startują w 30-sekundowych interwałach, pokonują trzy rundy biegowe, zaliczają dwa strzelania. Różnica jest taka, że obie próby strzeleckie wykonują w postawie leżąc, a za każde pudło otrzymują 20 sekund kary.

Tegorocznym zmaganiom uczestników  w Czarnym Borze przyglądali się Marcin Zawół oraz Konrad Badacz. To m.in. mistrzowie świata juniorów młodszych, którzy tytuł wywalczyli w sztafecie wspólnie z Janem Guńką. Pierwszy z nich to również wicemistrz w biegu pościgowym (2021), złoty medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w sprincie (2020), uczestnik Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych (2019 i 2020) oraz Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (2019). Złoty medal, który zdobył w 2020 roku w Lozannie w biegu sprinterskim, był 1. w historii występów reprezentacji Polski na zimowych igrzyskach olimpijskich młodzieży. Konrad Badacz ma na koncie tytuł złotego medalisty mistrzostw Polski młodzików, juniorów oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W 2018 roku zdobył dwa złote medale na Mistrzostwach Czech w biathlonie na nartorolkach w swojej kategorii wiekowej – w biegu sprinterskim oraz w biegu pościgowym. W 2017 zdobył srebrny medal Nordic Youth Games w biegu ze startu wspólnego. W 2019 triumfował w sprincie szesnastolatków podczas Liatoppen Festival w Norwegii.

Wyniki

Wyniki

Kategoria K1

1 Natalia Kwiatowska (Mieroszów) 4:18,3

2 Oliwia Burzyńska (Piechowice) 4:33,2

3 Zuzanna Gargol (Mieroszów) 4:40,7

Kategoria M1

1 Antoni Mucha (Czarny Bór) 4:20,6

2 Wojciech Grzybowski(Szklarska Poręba) 4:21,6

3 Maksymilian Suwalski Maksymilian (Szklarska Poręba) 4:33,8

Kategoria K2

1 Hanna Dereń (Lubawka) 5:22,1

2 Iga Bentkowska (Lubawka) 5:33,5

3 Anna Gancarek  (Piechowice) 5:34,7

Kategoria M2

1 Bartosz Sowa (Czarny Bór) 5: 5:18,2

2 Adam Bugajski (Czarny Bór) 5:18,8

3 Krzysztof Gorczyński (Mieroszów) 5:20,4

Kategoria K3

1 Justyna Sinkiewicz (Boguszów Gorce) 7:35,1

2 Michalina Harasym  (Lubawka) 7:53,9

3 Małgorzata Lubos (Lubawka) 8:08,9

Kategoria M3

1 Kajetan Urbaniak (Czarny Bór) 6:18,2

2 Marcel Wilczyński (Lubawka) 7:17,2

3 Konrad Matusik (Czarny Bór) 7:33,3

Kategoria Open Kobiety

1 Agnieszka Kwiatowska (Mieroszów) 10:45,6

2 Ewa Tośko (Szklarska Poręba) 11:25,4

3 Kamila Buchla (Szklarska Poręba) 12:17,5

Kategoria Open Mężczyźni

1 Bartłomiej Szpargała (Mieroszów)  9:10,6

2 Waldemar Poręba (Czarny Bór) 9:23,9

3 Maciej Harasym (Lubawka) 9:27,1

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Czarny Bór

Dożynki i Święto Pieroga

Tradycyjne, Czarnoborskie Dożynki, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem oraz legendarne Dolnośląskie Święto

Zawody rowerowe MTB

Aż 130 zawodników stanęło na starcie zawodów rowerowych, które rozegrano nad zalewem

Spółdzielnia powołana

W siedzibie Inkubatora Przedsiębiorczości w Czadrowie odbyło się zebranie założycielskie Spółdzielni Energetycznej
Go to Top