Biegaj, strzelaj, baw się

w Czarny Bór/Sport

Ponad 220 zawodniczek i zawodników wystartowało w niedzielę w Czarnym Borze w  kolejnej edycji imprezy „Biathlon dla każdego”.

Program „Biathlon dla każdego” jest w założeniu imprezą sportowo – społeczną dedykowaną dla wszystkich grup wiekowych i warstw społecznych. Wydarzenie to ma za zadanie zaktywizowanie mieszkańców miejscowości, gdzie będą odbywały się zawody do spędzania wolnego czasu na uprawianiu sportu i rekreacji.  Czarny Bór idealnie do tego się nadaje. W gminie funkcjonuje nowoczesna nartorolkostrada przeznaczona dla fanów rolek, biegaczy, uprawiających nordic walking czy narciarzy biegowych.  Na budowę obiektu Gminie udało się pozyskać środki zewnętrzne w kwocie ponad 1 mln zł. z Ministerstwa Sportu i Turystyki, przy całkowitej wartości inwestycji, która wyniosła ponad 3 mln zł. Do dyspozycji biathlonistów są również nowoczesne strzelnice.  – Program „Biathlon dla Każdego” to także promocja współzawodnictwa i zdrowej opartej o zasady fair-play rywalizacji. Zawody rozgrywane są w miejscach ogólnodostępnych, gdyż ostrą broń, która jest stosowana w biathlonie zastępują karabinki laserowe. Są one całkowicie nieszkodliwe dla ludzi i otoczenia. Dzięki temu organizatorzy nie są w żaden sposób ograniczeni podczas doboru potencjalnych lokalizacji zawodów, a zawodnicy nie stwarzają podczas strzelania niebezpieczeństwa dla osób postronnych – wyjaśniają pracownicy Polskiego  Związku Biathlonu, który jest głównym organizatorem wydarzenia.

W zawodach może wystartować każdy, kto tylko czuje się na siłach do przemierzenia dystansu, który jest określany dla każdej z grup wiekowych przez regulamin zawodów. Zawodnicy podzieleni są na kategorie wiekowe. Jest również kategoria open.  W zależności od kategorii uczestnicy mają do pokonania różne odcinki Najdłuższy wynosi blisko  2000m –  3x650m). Biegom towarzyszy  strzelanie z broni laserowej. Uczestnicy rywalizują na zasadach podobnych jak w biathlonowym sprincie – startują w 30-sekundowych interwałach, pokonują trzy rundy biegowe, zaliczają dwa strzelania. Różnica jest taka, że obie próby strzeleckie wykonują w postawie leżąc, a za każde pudło otrzymują 20 sekund kary.

Tegorocznym zmaganiom uczestników  w Czarnym Borze przyglądali się Marcin Zawół oraz Konrad Badacz. To m.in. mistrzowie świata juniorów młodszych, którzy tytuł wywalczyli w sztafecie wspólnie z Janem Guńką. Pierwszy z nich to również wicemistrz w biegu pościgowym (2021), złoty medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w sprincie (2020), uczestnik Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych (2019 i 2020) oraz Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (2019). Złoty medal, który zdobył w 2020 roku w Lozannie w biegu sprinterskim, był 1. w historii występów reprezentacji Polski na zimowych igrzyskach olimpijskich młodzieży. Konrad Badacz ma na koncie tytuł złotego medalisty mistrzostw Polski młodzików, juniorów oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W 2018 roku zdobył dwa złote medale na Mistrzostwach Czech w biathlonie na nartorolkach w swojej kategorii wiekowej – w biegu sprinterskim oraz w biegu pościgowym. W 2017 zdobył srebrny medal Nordic Youth Games w biegu ze startu wspólnego. W 2019 triumfował w sprincie szesnastolatków podczas Liatoppen Festival w Norwegii.

Wyniki

Wyniki

Kategoria K1

1 Natalia Kwiatowska (Mieroszów) 4:18,3

2 Oliwia Burzyńska (Piechowice) 4:33,2

3 Zuzanna Gargol (Mieroszów) 4:40,7

Kategoria M1

1 Antoni Mucha (Czarny Bór) 4:20,6

2 Wojciech Grzybowski(Szklarska Poręba) 4:21,6

3 Maksymilian Suwalski Maksymilian (Szklarska Poręba) 4:33,8

Kategoria K2

1 Hanna Dereń (Lubawka) 5:22,1

2 Iga Bentkowska (Lubawka) 5:33,5

3 Anna Gancarek  (Piechowice) 5:34,7

Kategoria M2

1 Bartosz Sowa (Czarny Bór) 5: 5:18,2

2 Adam Bugajski (Czarny Bór) 5:18,8

3 Krzysztof Gorczyński (Mieroszów) 5:20,4

Kategoria K3

1 Justyna Sinkiewicz (Boguszów Gorce) 7:35,1

2 Michalina Harasym  (Lubawka) 7:53,9

3 Małgorzata Lubos (Lubawka) 8:08,9

Kategoria M3

1 Kajetan Urbaniak (Czarny Bór) 6:18,2

2 Marcel Wilczyński (Lubawka) 7:17,2

3 Konrad Matusik (Czarny Bór) 7:33,3

Kategoria Open Kobiety

1 Agnieszka Kwiatowska (Mieroszów) 10:45,6

2 Ewa Tośko (Szklarska Poręba) 11:25,4

3 Kamila Buchla (Szklarska Poręba) 12:17,5

Kategoria Open Mężczyźni

1 Bartłomiej Szpargała (Mieroszów)  9:10,6

2 Waldemar Poręba (Czarny Bór) 9:23,9

3 Maciej Harasym (Lubawka) 9:27,1

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Czarny Bór

Zawody rowerowe MTB

Aż 130 zawodników stanęło na starcie zawodów rowerowych, które rozegrano nad zalewem

Spółdzielnia powołana

W siedzibie Inkubatora Przedsiębiorczości w Czadrowie odbyło się zebranie założycielskie Spółdzielni Energetycznej
Go to Top