Biznesmeni i społecznicy w jednym

Biznesmeni i społecznicy w jednym

w Aktualności

Spółdzielnia Socjalna Patron z Jeleniej Góry została Dolnośląskim Przedsiębiorcą Społecznym 2011 roku. W kategorii Dolnośląski Filantrop Roku wyróżnienie przyznano wałbrzyskiemu centrum budowlanemu „Sirbud" , które prowadzone jest przez Daniela Sipa oraz Dorotę Barańską. Podczas uroczystej gali wyróżniono również jednostki samorządu terytorialnego, produkty lokalne oraz filantropów, którzy wykazywali się umiejętnością łączenia ekonomii oraz inicjatyw prospołecznych. 

– Zmieniła się nieco formuła w stosunku do roku ubiegłego. Oddzieliliśmy kategorię „wolontariusz" i zrobiliśmy dla niej osobna galę. – tłumaczy Anna Kacperska z Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej- Poszerzyliśmy jednak ideę konkursu o „Dolnośląski Produkt Lokalny" – dodaje współorganizatorka. Kapituła konkursu nie miała łatwego zadania. Spośród paru dziesięciu nominowanych musiała wybrać laureatów oraz wyróżnienia w 4 kategoriach. Wśród Dolnośląskich Produktów Lokalnych najlepszy okazał się Jarmark Tkaczy Śląskich i Kwiatu Lnu, organizowany w Lubawce. Z kolei jako samorząd, który wspiera organizacje pozarządowe, ekonomię społeczną oraz lokalne inicjatywy, bezapelacyjnie wybrano gminę Żmigród.

– Cieszymy się, że trzeci sektor rozwija się u nas tak prężnie. Te organizacje pewne sprawy, które wynikają z zadań gminy, robią często lepiej i taniej. Widać po prostu, że członkom chce się pracować skrupulatnie i czerpią z tego przyjemność – opowiada Robert Lewandowski, burmistrz gminy Żmigród. W kategorii Dolnośląski Filantrop Roku wyróżnienie przyznano wałbrzyskiemu centrum budowlanemu „Sirbud" , które prowadzone jest przez Daniela Sipa oraz Dorotę Barańską. Zwycięzcą w tej kategorii została z kolei piekarnia „Leśnicka" oraz jej właściciel Stanisław Kibało. Najwięcej emocji towarzyszyło jednak Dolnośląskiemu Przedsiębiorcy Społecznemu. Wyróżnienie powędrowało w ręce Bożeny Ziemiańskiej, która prowadzi Kawiarnię oraz galerię sztuki „Lotos" w Kamiennej Górze.

– Minęło już przeszło 26 lat odkąd prowadzę ten biznes. Cieszę się, że doceniono również moją działalność non-profit. Jest to zarówno galeria wystawiennicza, jak i miejsce spotkań artystów i muzyków – mówi Bożena Ziemiańska, właścicielka kawiarni „Lotos".

Zwycięzcą gali została Spółdzielnia Socjalna „Patron" z Jeleniej Góry. Podmiot ten jest przykładem łączenia celów ekonomicznych oraz społecznych. Organizacja zajmującej się porządkowaniem i utrzymaniem terenów miejskich, a zatrudnione są w niej osoby bezdomne.

– To właśnie dla nich ta nagroda. – podkreśla Konrad Sikora, prezes Spółdzielni Socjalnej „Patron" – Założycielem tego pomiotu jest Towarzystwo Pomocy Brata Alberta z Jeleniej Góry, które prowadzi noclegownię dla osób bezdomnych. Spółdzielnia to dla nich szansa na nowe życie i w imię tej idei staramy się postępować – mówi laureat konkursu. Organizatorem plebiscytu było Regionalna Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Stowarzyszenia Forum Aktywności Lokalnej z Wałbrzycha oraz Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej.

Red.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Groźne zderzenie

Pogotowie ratunkowe zabrało kobietę  poszkodowaną w wypadku, do którego doszło dzisiaj w

Nowe atrakcje

Można już wypożyczyć rowery w Parku Aktywności „Czarodziejska Góra” w Jedlinie-Zdroju. Na

Przystanek kolejowy Dzikowiec

Rada Ministrów przyjęła uchwałę o utworzeniu Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków
Go to Top